ĐAKOVO (TU) – Na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu 10. studenoga 2016. započeo je trodnevni međunarodni znanstveni simpozij pod naslovom “1416. – 1456.: Opservantizam između Rima i srednje Europe”. Simpozij je organiziran u spomen 600. obljetnice ulaska u Red Jakova Markijskog i Ivana Kapistrana (1416. – 1456.) i 560. godine smrti Ivana Kapistrana (Ilok, 23. listopada 1456.)”.
Uvodno predavanje na temu “Đakovo : la sua Diocesi e la sua Universita” održao je doc. dr. sc. Grgo Grbešić. Profesor je kroz predavanje sudionike simpozija upoznao s gradom Đakovom, njegovom poviješću i značajnim ličnostima, s naglaskom na biskupa Strossmayera. Potom su uslijedila predavanja profesora Györgya Galamba na temu “I cristiani di Bosnia nelle fonti provenienti dall ‘Ungheria”, profesora Gergelya Kissa s temom “The Importance, Function and Management of estates in the economy of Mendicant Orders in the Medieval Hungary”. Posljednje predavanje održao je Antonin Kalous, a tema predavanja bila je “Papal policy and legates of the mid- 1450s.” Predavači su kroz svoja predavanja predstavili osnovne teze vezane uz ovaj znanstveni skup i time olakšali razumijevanje slijedećih predavanja.
Pozdravnu riječ drugog dana simpozija održao je generali vikar mons. Ivan Ćurić. U ime nadbiskupa metropolita mons. Đure Hranića i umirovljenog nadbiskupa mons. Marina Srakića poželio je dobrodošlicu i plodan uspjeh znanstvenog skupa. Nakon pozdravne riječi započeo je radni dio simpozija, a u prvoj sekciji svoja su predavanja održali Marco Bartoli s temom “L’Osservanza francescana in Europa tra missione e crociata”, profesor Daniele Solvi s temom “Giovanni da Capestrano “martyr desiderio” nelle lettere di Giovanni da Tagliacozzo”.
Potom je uslijedilo izlaganje organizatorice skupa, Jadranke Neralić. Naslov njenog izlaganja glasio je “Croatian and Bosnian Franciscan Friars in the first conflicts against the Ottoman Turks”. Profesorica Neralić se u svojemu predavanju bazirala na seriji dokumenata koji se čuvaju u Vatikanskom arhivu, točnije, radi se o 900 svezaka u kojima se govori o franjevcima i njihovoj ulozi u početku borbe sa Turcima na području cijele Dalmacije, Hrvatske, Bosne i Transilvanije.
Sljedeće predavanje održao je Lorenzo Turchi na temu „Giacomo della Marca e le inquietudini di un predicatore nell’ inedito „De adventu Turcorum“’. U svojemu izlaganju je analizirao nekoliko propovijedi koje je održao Jakov Markijski u različitim situacijama. Predavanje na temu „Giovanni da Capestrano: iconografia di un predicatore osservante dalle origini alla cnonizzazione (1456-1690).“ održao je Luca Pezzuto. Profesor Pezzuto je u svojemu izlaganju govorio o tri stupnja razvitka ikonografije o Ivanu Kapistranskom u Europi i Italiji. Osim tumačenja ikone i njezinog razvitka profesor Pezzuto je predstavio i svoju novu knjigu: „Ivan Kapistranski. Ikonografija jednoga propovjednika opservanta od samih početaka do kanonizacije (1456-1690.)“. Nakon iscrpnih predavanja uslijedila je zajednička rasprava sudionika simpozija.
Predavanja u poslijepodnevnom bloku otvorio je Daniel Patafta s temom „ 14th century Observance with particular stress on the Bosnian type of Observance.“ Njegovo predavanje je bilo koncentrirano na franjevački red u 14. stoljeću koji je na početku djelovanja prolazio kroz teško razdoblje svojega postojanja radi ratovanja, bolesti pa i samog Zapadnog raskola.
Sljedeće predavanje na temu „Giovanni da Capestrano e suoi Commentari alle Decretali di Gregorio IX.“ održao je Andrea Bartocci. Profesor je predstavio razvoj kanonskog i građanskog prava od Gracijanovog dekreta do kraja 14. stoljeća kada se formiraju zadnje najvažnije papinske konstitucije. Također je i objasnio model obrazovanja pravnika tijekom srednjeg vijeka, a naposljetku je objasnio i ulogu Ivana Kapistrana kao pravnika i propovjednika u komentiranju dekreta Grgura IX. Filippo Sedda održao je predavanje s temom „’Sicut luceat lux vestra’. Bernardino predicato da Giovanni da Capestrano in Vienna a un anno dalla canonizzazione.“ Profesor je u kratkim crtama predstavio propovijedi koje je tijekom mjeseca lipnja u Beču, u koji je bio poslan u misiju da upozna kralja Fridriha II., održao sv. Ivan Kapistran.
Pretposljednje predavanje drugoga dana simpozija održala je Sanja Miljan na temu „ The education of Franciscans of the province of Slavonia (Dalmatia) in the second half of the 14th and the first half of the 15th century.“ Miljan se u svojemu izlaganju osvrnula na same početke obrazovanja franjevaca od osnutka njihovog reda već u 13. stoljeću. Zaključno predavanje održao je Francesco Nocco na temu „Il Quaresimale di Giacomo della Marca: preparando un ‘edizione.“ Nocco je u svojem izlaganju predstavio projekt koji je u tijeku razrade, a kojeg provodi Centar za studije o Jakovu Markijskom u Monteprandoneu. Sama ideja i cilj projekta je objaviti kritičko izdanje dva velika sveska nedjeljnih i korizmenih propovijedi koje su nastale 30-ih i 40-ih godina XV. stoljeća. Nakon posljednjeg predavanja održana je rasprava, a sudionici su se potom uputili na svetu Misu i zajedničko druženje. KBF Đakovo