OSIJEK (TU) – Uoči obilježavanja Svjetskoga dana knjige i autorskih prava, 22. travnja u knjižari Kršćanske sadašnjosti u Osijeku održan je „Susret s autorom“ na kojemu je gostovao bibličar i prevoditelj dr. Božo Lujić, profesor na KBF-u u Zagrebu i Franjevačkoj teologiji u Sarajevu.
Otvarajući susret mr. Đurica Pardon, teolog i župnik u Punitovcima, ponosno je rekao kako kao Lujićev doktorand može govoriti o vrsnomu profesoru uvijek raspoloženomu za suradnju, Moderator i voditelj susreta don Anton Šuljić upitao je gosta kada je osjetio zov za pruočavanjem Svetoga pisma i trajnom vokacijom, a Lujić je odgovorio: „Sve velike stvari u životu koje čovjek ostvari ili ne ostvari počinju u djetinjstvu. Možda, započnu kao priviđanja ili snovi, ali ako tih snova nema, kasnije u životu nema ni ostvarenja. Treba, doista, moći sanjati da bi se nešto u životu ostvarilo. Počeo sam ovo raditi od djetinjstva i želja se ostvarivala i povezana je s krajem u kojemu sam se rodio (Osječak u BiH) i ljudima s kojima sam se družio i poslom kojim sam se bavio.“
Lujić je govorio o zavičaju i događajima nakon 2. Svjetskog rata te su slušatelji mogli više doznati o životopisnim odrednicama što su snažno dotaknule Lujića, primjerice ispričao je priču o svojemu pokojnom ujaku po kojemu ga je majka imenovala 1946. godine te o ženama branitelja svoga kraja i naroda, a naposljetku je pripovijedao kako ga se u djetinjem sjećanju dojmilo bijedno preživljavanje požrtvovnih udovica „žena nazovi narodnih neprijatelja“ s djecom. „Sjećajući se tih žena i brojnih drugih koje su iznijele teret života u ondašnjem ratnom i poratnom vremenu, došla je ideja o tome kako bi im trebalo odati priznanje, napraviti univerzalni spomenik… I knjigu „Naviještati Boga milosrđa u današnjem vremenu“ (KS,2015.), osobito zadnji tekst posvetio sam njima, a on emocionalno govori o zavičaju kao dijelu prostora, vjere, kulture, običaja, jezika, djetinjstva, ljubavi i patnje i sve je to zavičaj. Zemlja je tu gdje sam rođen“, kazao je Lujić.
Gotovo dvosatno druženje s gostom enciklopedijskoga znanja o Bibliji, teološkoga znalca i pristupačnoga sugovornika otkrilo je drukčijeg, neslužbenog Božu Lujića koji je jednostavnim rječnikom govorio o duhovnim izazovima vezanim uz brojne knjige, a objavio ih je osamnaest od čega je trinaest naslova prigodno ponuđeno publici u osječkom KS-u. Šuljić je znalački razgovorao s autorom o dvanaest knjiga objavljenih u KS-ovom izdanju, uključujući promišljanja o dvama najnovijim ovogodišnjim naslovima „Tragovima biblijskih prostora i događaja – Biblijsko-teološki i povijesno-arheološki uvidi i poruke“ te o spomenutoj knjizi. Slušatelje je oduševilo Lujićevo teološko istraživanje, opsežna spisateljska djelatnost, iznimni interes za starozavjetne proroke, njihove teologije sa svevremenskom aktualnošću. Nevenka Špoljarić