Objava imenovanja fra Ivice Petanjka krčkim biskupom

OSIJEK (TU) – „Papa Franjo prihvatio je odreknuće od službe mons. Valtera Župana, dosadašnjega krčkoga biskupa, u skladu s odredbom kanona 401 čl. 1 Zakonika kanonskoga prava te je za novoga krčkoga biskupa imenovao fra Ivicu Petanjka, franjevca kapucina, dosadašnjega gvardijana Kapucinskog samostana sv. Jakova u Osijeku“, objavio je 24. siječnja u Vikarijatu Osijek đakovačko-osječki nadbiskup, mons. Đuro Hranić, uz prisustvo đakovačko-osječkog nadbiskupa u miru, mons. Marina Srakića, provincijala Hrvatske kapucinske provincije sv. Leopolda Mandića fra Jure Šarčevića, svećenika, redovnika i redovnica s osječkog područja te redovnika kapucina. Ovu vijest mons. Valter Župan istodobno je objavio u Biskupskom ordinarijatu u Krku.

Čestitka mons. Hranića

Mons. Hranić potom je iznio životopis novoimenovanoga biskupa te čestitao rekavši: „Poštovani i dragi Oče biskupe, čestitamo vam na imenovanju krčkim biskupom. Čestitamo Krčkoj biskupiji na njezinu novom biskupu, a dosadašnjem biskupu, mons. Valteru Županu na njegovu nasljedniku kojega je dobio u vašoj osobi. Čestitamo i vašoj Hrvatskoj kapucinskoj provinciji i zajednicama u kojima ste boravili i koje su vas iznjedrile. Na osobit način čestitamo vašoj kapucinskoj zajednici ovdje u Osijeku. Danas će se vašem imenovanju zasigurno obradovati svi članovi redovničkih zajednica u našoj Domovini jer u Godini posvećenoga života jedan iz njihovih redova biva izabran i imenovan biskupom. Raduje se naša Đakovačko-osječka nadbiskupija što je iznjedrila još jednog biskupa. Ponosan je i naš grad Osijek. Čestitamo ovom gradu s kojim ste bili povezani u svojoj mladosti, gdje ste završili srednju školu, gdje je dozrela vaša odluka da postanete svećenik i redovnik kapucin, u kojega ste se vratili u svojim zrelim godinama i koji vas ponosan zbog Vašega imenovanja sada prati u Krčku biskupiju, u njezino sjedište u gradu Krku.“

Đakovačko-osječki nadbiskup čestitku je uputio i prisutnim roditeljima biskupa Petanjka te je novoimenovanom biskupu obećao molitvenu povezanost, naglašavajući: „Danas vam mi, ovdje okupljeni vjernici ove vaše rodne nadbiskupije i ovoga grada te svi redovnici i redovnice obećavamo svoju osobitu molitvenu povezanost. Želimo da vas Gospodin obdari s puno milosti, snage, empatijskog pristupa i ljubavi, kako biste se što bolje snašli u dragoj i poviješću te kršćanskom baštinom i tradicijom bogatoj Krčkoj biskupiji te kako biste bili njezin dobar biskup i pastir, kao što ste do sada bili dobar fratar kapucin, odgojitelj, župnik, provincijal i gvardijan.“ Podsjećajući da Krčka biskupija vodi proces beatifikacije za biskupa Antuna Mahnića te ističući da danas Đakovačko-osječka nadbiskupija obilježava dan rođenja i krštenja sluge Božjega biskupa Josipa Stadlera, mons. Hranić povjerio je službu biskupa Petanjka njihovu zagovoru.

Čestitka mons. Srakića

„Preuzvišeni o. Ivice, ovo imenovanje prije svega je priznanje vama osobno za vaš život i djelovanje, ali i cijeloj Provinciji, napose samostanu otaca kapucina u Osijeku koji u ovom gradu već 312 godina pružaju svjedočanstvo svoga redovničkog poziva i života u jednostavnosti i siromaštvu“, rekao je mons. Srakić čestitajući novoizabranom biskupu. Naglašavajući kako su upravo oci kapucini priskočili u pomoć kada je Baranja nakon II. svjetskog rata ostala bez svećenika i vjernika, spominjući osobnu povezanost tijekom svoje mladosti s kapucinskim samostanom u Osijeku, čak i mogućnost da pođe u kapucine te svoje članstvo u Trećem redu, mons. Srakić prisjetio se imena kapucina starije generacije, ističući kako je imenovanje fra Petanjka biskupom nagrada za sve dobro što su kapucini učinili na ovim područjima. Nadbiskup Marin istaknuo je i znakovitost ovoga imenovanja baš u vrijeme održavanja Molitvene osmine za jedinstvo kršćana, koja se u kapucinskoj crkvi održava već 78 godina. „Preuzvišeni oče biskupe, rođeni ste i djelujete na ovim prostranstvima Panonskoga mora. Gospodin vas poziva da napustite ovo „Panonsko more“ i krenete put Jadranskog mora. Što vam možemo drugo zaželjeti nego da osnaženi milošću onoga koji vas je pozvao „izvezete na pučinu“ Krčke biskupije podržani svojim svećenstvom, redovnicima i redovnicama te cijelim Božjim narodom“, zaključio je mons. Srakić.

Govor provincijala fra Jure Šarčevića

Provincijal Šarčević istaknuo je kako imenovanje jednoga redovnika za biskupa, u ovom slučaju redovničkog brata kojemu je bio odgojitelj u važnom razdoblju njegove redovničke i svećeničke izgradnje, ima višestruko značenje, prije svega za hrvatsko redovništvo, za kapucine, ali i za cijelu Crkvu u našem narodu. „Budući da naša Crkva ima velik broj redovničkih svećenika, osobito redovnica, važno je i mudro da ima i biskupa koji se izabiru iz redovničkih zajednica jer će tako svjedočanstvo Crkve, na razini znaka, biti još snažnije i djelotvornije“, rekao je provincijal Šarčević. „Ovo je imenovanje svojevrsno priznanje Svetog Oca našem redovništvu za predano višestoljetno služenje Crkvi i hrvatskom narodu“, rekao je te nastavio: „Kapucinima, a posebno bratu Ivici, imenovanje za biskupa veliki je izazov da kroz njegovo biskupsko služenje dođe još više do izražaja kapucinska karizma jednostavnosti, evanđeoskoga siromaštva, poniznoga služenja i blizine ljudima, rekao je te naglasio: „Hrvatsko redovništvo, posebice franjevci kapucini, zahvalni su papi Franji za dar biskupstva našega brata Ivice Petanjka, koji nam je udijelio u ovoj Godini posvećenoga života.“

Govor novoimenovanog biskupa Ivice Petanjka

„Budući da se bez Božje volje ništa ne događa, bez obzira što mi mislili i kako mi to tumačili, danas kad stojim pred jednim potpuno novim početkom, najprije se želim zahvaliti Trojedinom Bogu za protekle godine svog redovničkog i svećeničkog života u kojima nije nedostajalo izazova i svako malo novih početaka, i ponizno molim svjetlost, mudrost i vodstvo Duha Svetoga u novoj službi koja mi se povjerava“, rekao je na početku svoga obraćanja prisutnima novoimenovani biskup Petanjak. Potom je zahvalio Svetom Ocu i svima koji su imali udjela u ovom biskupskom imenovanju i povjerenju koje mu se iskazuje, roditeljima, braći i sestrama te njihovim obiteljima, đakovačko-osječkim nadbiskupima koji su željeli da objava imenovanja bude u Osijeku te župniku i svećenicima iz rodne župe Drenje.

Biskup Petanjak potom je od srca pozdravio biskupa krčkog Valtera Župana sve svećenike i bogoslove Krčke biskupije, redovnike i redovnice koji su ondje na službi, i sve drage vjernike laike te im je poručio: „Za mnoge će od vas ovo moje imenovanje biti velikim iznenađenjem, ali ja u tom iznenađenju već neko vrijeme živim i kad god mi se u životu dogodi nešto nenadano pokušavam pronaći logiku jer se kod Boga ništa ne događa slučajno. Do sada sam već nešto dohvatio, a vi ćete mi reći jesam li bio na pravom putu.“ Naglašavajući kako je za njega čast i obveza doći u starodrevnu Krčku biskupiju iz koje potječe i naš kardinal te stavljajući djelo što ga danas započinje pod zagovor sv. Franje Saleškoga, čiji se spomendan na današnji dan slavi, novoimenovani biskup Petanjak je rekao: „Preuzvišeni gospodine Župane, braćo svećenici, redovnici i redovnice, draga braćo i sestre vjernici i svi ljudi dobre volje, koji se nalazite u Krčkoj biskupiji, budući da dolazim k vama, kucam na vrata vašeg srca i molim a se u vašem srcu nađe i malo mjesta za mene. Za početak će biti dovoljan i jedan uzdah prema nebu, a još bolje ako me uključite u svoje molitve. Ja, sve vas, već jesam u svoje.“

Životopis biskupa Ivice Petanjka

Fra Ivica Petanjak, sin je Stjepana i Kate, rođ. Babić, rođen 29. kolovoza 1963. u Đakovu, u zgradi Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu, koja je nakon nacionalizacije jedno vrijeme služila i kao rodilište. Njegovi su roditelji dionici mučeničke sudbine hrvatskoga grada Zrina i njegovih stanovnika. Naime, pred kraj II. svjetskog rata, 1945. mjesto su spalili partizani, a oko 800 stanovnika hrvatskoga podrijetla pobili su i protjerali te donijeli rješenje da im se oduzima cjelokupna pokretna i nepokretna imovina te da im se zabranjuje povratak. Tako su Stjepan i Kata Petanjak, zajedno s većim brojem sumještana iz Zrina, 1945. došli u Drenjski Slatnik, filijalu župe Drenje, da bi 1971. preselili u Drenje. Župljani su Župe sv. Mihaela u Drenju.

S roditeljma, tri sestre i dva brata, Ivica je živio i osnovnu školu završio u Drenju, a nakon 8. razreda upisao je Elektrometalski školski centar u Osijeku, gdje je maturirao 1982. te je otišao u novicijat u Karlobag. Na odsluženje vojnog roka otišao je 9. siječnja 1983. u Sobmor i Beograd, a po povratku je nastavio novicijat i položio prve zavjete, na blagdan sv. Karla Boromejskog 4. studenoga 1984 u Karlobagu. Iste godine započeo je studij teologije u Zagrebu, a 24. lipnja 1990. po polaganju ruku kardinala Franje Kuharića zaređen je za svećenika.

Nakon ređenja vršio je ove službe: od rujna 1990. do kolovoza 1991. prefekt sjemeništaraca u Centru za zvanja u Varaždinu; od ljeta 1991. do ljeta 1995. bolnički kapelan u KBC Firule, Split i župni vikar u župi Gospe od Pojišana, Split; od jeseni 1995. do ožujka 2002. postdiplomski studij u Rimu, Gregorijana (magistarska i doktorska radnja o generalu kapucinskog reda iz 18. st., Dubrovčaninu Mikelanđelu Božidareviću, suvremeniku sv. Veronike Giuliani). Od 2002. do 2005. magistar bogoslova u samostanu sv. Mihaela, Zagreb – Dubrava; od 2005. do 2011. provincijalni ministar HKP sv. Leopolda B. Madića u župi Sv. Leopolda u Zagrebu; od 2011. do 2014. župnik u župi Gospe Lurdske u Rijeci te od kolovoza 2014. gvardijan kapucinskog samostana u Osijeku. M. Kuveždanin