OSIJEK (TU) – Udruga katoličkih intelektualaca u Osijeku priredila je 11. veljače prvi u nizu korizmenih susreta na kojemu je teolog dr. Ivica Raguž, dekan KBF-a u Đakovu, govorio o knjizi “Papa Franjo: Božje je ime milosrđe”, objavljenoj u siječnju 2016. godine i predstavljene u 86 zemalja, uključujući Hrvatsku s Verbumovim izdanjem.
Riječ je o prvoj knjizi-razgovoru pape Franje s vatikanistom Andreom Torniellijem, čiji sadržaj potpisuje Papa i vrelo je u ovoj Jubilejskoj svetoj godini Božjega milosrđa jer približava čitatelju pogled pape Franje na niz otvorenih izazovnih tema u suvremenoj Katoličkoj Crkvi. Korizmeni je susret u Klubu knjižare Nova otvorila Miriam Goll, UKI-jeva dopredsjednica, predstavljajući teologa, rođenog Osječanina Ivicu Raguža, utemeljitelja i prvoga predsjednika i duhovnika UKI-ja (osnovanog 2006. godine u Osijeku), ali i autora 15 knjiga, četrdesetak članaka te upravo tiskane knjige “Milosrđe”.
O knjizi “Božje je ime Milosrđe” Raguž je poticajno razložio zašto je zanimljiva, korisna i nadahnjujuća. Gost je slušatelje uvodno upoznao sa trima dimenzijama duhovnosti pape Franje, bitnim za razumijevanje Papina djelovanja: “teologijom naroda”, ignacijanskom duhovnošću nastavljenom na franjevačku te španjolskom kulturom djelovanja. “Svidjelo mi se što papa Franjo ovom Godinom milosrđa želi uzdrmati, probuditi samu Crkvu. Nekoliko je misli bitnih za Crkvu iznesenih u knjizi Božje je ime Milosrđe: Crkva kao poljska bolnica koja pokušava zacjeljivati rane; Crkva potiče na obraćenje tako da “prestanemo lizati vlastite rane” sažaljevajući se; sakrament ispovijedi ne smije se shvaćati kao kemijska čistionica, ispovjedaonica nije soba za mučenje, a kada se govori o grijehu Papa kaže možemo zahvaljivati na grijesima, ako potiču da se promijenimo i druge razumijemo kao grješnike. Papa razlikuje vidljivi grijeh i “nevidljivu” korupciju.
Grijeh potiče na poniznost, dok postoje korumpirani ljudi koji negiraju svoj grijeh, skrivaju ga i nemaju potrebu za obraćenjem. Grijeh korupcije je nevidljiv, skriva se u tajnim društvima i puno je opasniji od vidljivog grijeha… Papa spominje i traženje pukotine kroz koju bi mogla djelovati Božja milost. Kaže: Bog nas očekuje, čeka da mu otvorimo barem tu majušnu pukotinu kako bi u nama mogao djelovati svojim oproštenjem, svojom milošću. I kada se čini kako nema nade, ipak u svakom djelu ima pukotina. Raduj se pukotinama i sam se radujem, ako Bog dođe kroz tu pukotinu”, kazao je među ostalim Raguž.
U diskusiji je govoreno o zadobivanju oprosta, o pokori nužnoj da bi ispovijed zaživjela, milosti i grijesima s posljedicama te kako su vjernici upravo u korizmi pozvani na obraćenje srca i otvaranje Božjemu milosrđu u ispovijedi i oprostima.
Drugi korizmeni susret “O umjetnosti, životu i vjeri” UKI organizira sa supružnicima Mladenom i Mirom Gavranom, dramskom umjetnicom i književnikom, 13. veljače u Klubu knjižare Nova s početkom u 12 sati. Nevenka Špoljarić