SLAVONSKI BROD (TU) – Korizmeni susret redovnica Slavonskobrodske regije održan je u subotu, 26. ožujka u samostanu Služavki Kristovih, koje djeluju pri Župi sv. Josipa radnika u Slavonskom Brodu. Na susretu je sudjelovalo dvadesetak redovnica; Karmelićanke Božanskog Srca Isusova, Milosrdne sestre svetoga Križa, Služavke Kristove, Služavke Maloga Isusa, Uršulinke te domaći župnik Mato Matasović.
Susret je započeo predavanjem na temu „Korumpirano srce zaprjeka je ostvarenju kršćanske vizije zajedništva“, koje je održao kancelar Nadbiskupskog ordinarijata Drago Marković.
U prvom dijelu vlč. Marković progovorio je o problemu duhovne korupcije i vrijednosti kršćanskog zajedništva. Ustvrdio je kako korupcija nije tek politički i gospodarski problem nego prije svega kulturološki i duhovni problem, najgora društvena rana koja klija u svakom srcu. Pojašnjavajući razliku između grješnika i korumpiranog čovjeka naglasio je kako grešnik traži oprost dok ga korumpirani čovjek zaboravlja tražiti.
„Nas kao Bogu posvećene osobe Crkva želi odgajati za zajedničku viziju čovjeka vjernika koji je transparentan prozračan i propustan za Boga. Ne zatvoren, nego usavršiv, daje se oblikovati i poučiti“, naglasio je predavač.
Citirajući papu Franju, koji je ustvrdio da je korupcija hrđa, korozija u duhovnome životu, naveo je neke likove iz Biblije koji su tome primjer. Upozorio je kako prve početke robovanja korupciji možemo prepoznati kada postanemo sami sebi dovoljni, nemamo potrebu za drugima, ne transcendiramo prema Bogu koji nas nadilazi, osjećamo se previše samostalnim i autonomnima…
„Korupcija dolazi kada se nešto slomi u čovjeku, slama se odnos s Bogom, s ljudima, gubimo samopouzdanje, živimo ‘duhovnu svjetovnost’. Gubitak nade rađa gubitak vjere u budućnost. A papa Franjo nas od početka svoje službe opominje da ne dopustimo ‘da nam se ukrade nada’“, rekao je predavač te pojasnio kako se zlu, nasilju, nepravdi trebamo oduprijeti ljubavlju, istinom, dobrotom i ljepotom zajedničkoga života, kročeći zajedno kao braća te podržavajući jedni druge u životnim teškoćama.
U drugom dijelu izlaganja vlč. Marković govorio je o korumpiranom srcu kao zapreci ostvarenju kršćanske vizije zajedništva. „Poput Gospodina Isusa kršćaninovo mjesto tj. mjesto redovnice nije u odvojenosti, zaštićenosti od briga, problema, teškoća i križeva, već biti i živjeti usred neprijatelja. Po Božjoj volji je kršćanstvo rasijani narod, rasijan kao sjeme u ‘sva zemaljska kraljevstva’ (Pnz 28,25). Kršćansko zajedništvo je zajedništvo u, odnosno kroz osobu Isusa Krista. Braćom i sestrama se nazivamo samo po Kristu. Redovnica svoju sreću, svoj spas i opravdanje ne traži više u samoj sebi nego jedino u Isusu Kristu. Drugim riječima, kršćanin ne živi više po samome sebi, po vlastitoj optužbi ili opravdanju, već na temelju Božje optužbe i njegova opravdanja“, rekao je uz ostalo vlč. Marković.
Nadalje je pojasnio kako kršćansko zajedništvo nije ideal već božanska stvarnost i to ne psihološka nego pneumatska stvarnost te da je dobro da prođe kroz iskustvo pustinje i pročišćavanja.
„Zajedništvo kršćanina nije ideal kojega trebamo ostvariti mi, već je to od Boga u Kristu stvorena stvarnost u kojoj imamo pravo sudjelovati“, naglasio je te dodao kako nas ne povezuje nekakvo pozitivno iskustvo kršćanskog zajedništva, već čvrsta i jasna vjera u zajedništvo.
Ukazao je na važnost zajedničke molitve Bogu posvećenih osoba, na važnost šutnje, međusobnog aktivnog slušanja, važnost da svaki pojedinac u zajednici ima određeni zadatak, da budu svjesni kako su ovisni jedni o drugima, te budu zagledani u križ koji oslobađa ‘duhovne svjetovnosti’. Posvjestivši im važnost i snagu sakramenta ispovijedi, vlč. Marković na kraju je redovnicama bio na raspolaganju za taj sveti sakrament.
Susret je završen zajedničkim druženjem uz agape. Uime okupljenih sestara, s. Jasna Lučić, regionalna povjerenica, zahvalila ja predavaču na poticajnim i ohrabrujućim mislima, s. Ilijani Trgovčević, kućnoj poglavarici Služavki Kristovih na gostoprimstvu te domaćem župniku Matasoviću na podršci redovnicama u njihovom pastoralnom djelovanju. B. Lukačević