OSIJEK (TU) – Udruga katoličkih intelektualaca (UKI) proslavila je 28. kolovoza večernjim euharistijskim slavljem u kapelici sv. Roka u Osijeku spomendan sv. Augustina – svoga zaštitnika. Misu je predvodio doc. dr. Davor Vuković, profesor KBF-a u Đakovu i sveučilišni kapelan u Osijeku.
Uvodeći u misu, dr. Vuković istaknuo je bridak um i duboku vjeru sv. Augustina pripominjući kako svečeve plodove vjere valja baštiniti i koristiti, a u propovijedi je, razmatrajući evanđeoske pouke kroz Isusove riječi, ukazao na opasnosti licemjerja. „I danas je aktualan Isusov poziv na budnost i oprez, Isusovi prijekori ‘Jao vama’, no ne kako bi nas uništili, već probudili iz moguće uljuljanosti i potakli na trajno obraćenje i budnost. Pozvani smo na oprez i budnost zato što je najčešće vrlo teško prepoznati i priznati vlastito licemjerje i oholost. Stoga nam valja moliti za milost to prepoznati i priznati, da postanemo svjesni svojih grijeha i raskrinkamo vlastito licemjerje te se upustimo, uz Božju pomoć, u odvažnu borbu protiv podijeljenosti i dvoličnosti. Lijek protiv licemjerja jest iskreni susret sa samim sobom i s Bogom u dubini vlastitoga bića, upravo onako kako je to činio sv. Augustin. Pozvani smo na iskreno i trajno unutarnje obraćenje srca i pogleda, na obraćenje nutrine, po uzoru na njegovu iskrenost koju susrećemo osobito u njegovu djelu Ispovijesti. Lijek je u iskrenom i otvorenom srcu iz kojeg će se onda roditi i iskrena molitva u kojoj ćemo sebe prepoznati onakvima kakvi jesmo, bez maski i glumatanja. Tada ćemo biti na spasonosnom putu prema zdravoj i blagoslovljenoj autentičnosti i vjerodostojnosti, nasuprot pokvarenosti i truleži licemjerja“, razložio je Vuković.
U nastavku propovijedi dr. Vuković napomenuo je kako Isus ukazuje na važnu i ozbiljnu temu: „Licemjerna osoba ima uglađenu vanjštinu, no iskvarenu nutrinu. Ona jedno misli, drugo govori, treće radi. Upravo kako Isus kaže farizejima: ‘Licemjeri, izvana ljudima izgledate pravedni, a iznutra ste puni licemjerja i bezakonja’. Takav nesklad unosi pomutnju u društvo i Crkvu, te zavarava ljude. Osobito je opasno religiozno licemjerje, licemjerje vjernika, vjerskih službenika, intelektualaca i vođa jer druge zavaravaju, na krivi put vode one koji im poklanjaju povjerenje, nameću drugima terete, a sami ni da bi prstom makli, kako upozorava Isus. Licemjer se pretvara kao da radi za Boga, kao da ljubi Boga i bližnje, a zapravo ljubi samog sebe i radi za samoga sebe. Drugima nameće terete, a religiju koristi za sebe, za vlastitu promociju i interese. Licemjer drugima govori što i kako treba, postavlja moralne zahtjeve, a sam to ne čini. Zato se istinska mudrost, duhovnost i vjera sastoji u slušanju, ali i vršenju Božje riječi, u izvršavanju Božjih zapovijedi i zakona, u stalnoj borbi protiv samih sebe, protiv vlastitih zlih sklonosti i grijeha. Nitko od nas nije imun na opasnost licemjerja, pa ni mi svećenici i katolički intelektualci našeg vremena. Vanjština je predivna i urešena, a nutrina pokvarena i trula. Upravo poput obijeljenih grobova. Mogli bismo reći da što smo bliže Gospodinu, tim je veća milost i blagoslov, ali i opasnost da se uljuljamo, da se naviknemo na izvanjsko prianjanje uz Boga i Crkvu, a da nam srce ostane daleko. Jedna od velikih kušnji je, također, da oštre Isusove riječi doživimo kao da su upućene nekima drugima – farizejima iz Isusovog vremena, ili pak današnjim kardinalima i biskupima – a ne nama, tj. meni osobno. Zato smo pozvani na oprez i budnost.“
Dr. Vuković je propovijed zaključio: „Neka nas prati zagovor sv. Augustina kako bismo bili autentični i vjerodostojni, kao oni koji Božju riječ slušaju, ali je i vrše, te je nastoje provoditi u život i u djelo; kao oni koji mole i zazivaju Gospodina, ali koji i djeluju i žive po njegovoj volji i zapovijedima; kao vjernici kod kojih vlada sklad misli, riječi i djela, koji se trude oko dobra i ne posustaju u borbi protiv zla, grijeha i grešnih sklonosti, ponajprije kod sebe samih, a onda i u društvu; kao oni koji, uz zagovor i pomoć sv. Augustina, mogu biti sol zemlje i svjetlo svijeta u vremenu i prostoru u kojemu žive.“
U molitvi vjernika „ukijevci“ su molili za plodonosan život Udruge i svih članova osobno te u promicanju evanđelja i Božje riječi; za život koji će duhovnom obnovom produbiti osobni odnos s Bogom; za članove svojih obitelji i za pokojne članove UKI-ja. Naposljetku je svima zahvalila predsjednica UKI-ja dr. sc. Ružica Pšihistal te je zajedništvo nastavljeno druženjem i razgovorom o aktivnostima u narednoj akademskoj godini. N. Špoljarić