Katolički bogoslovni fakultet Đakovo sudjelovao na „Festivalu znanosti“

OSIJEK (TU) – Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu u sastavu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku aktivno se priključio manifestaciji „Festivalu znanosti“ od 5. – 10. svibnja 2025. u organizaciji osječkog Sveučilišta. Tom manifestacijom želi se popularizirati znanost među općom populacijom, a napose među djecom i mladima, tako je KBF dao svoj doprinos  kroz organizaciju interaktivnih tribina za učenike osnovnih i srednjih škola.

Budući da je tema ovogodišnjeg festivala Mreže svaka je sastavnica Sveučilišta ne sebi svojstven način nastojala pristupiti zadanoj temi. KBF Đakovo je tako organizirao dvije tribine pod naslovom „Kako stvarati mreže ljudi danas i pronaći ljubav svog života?”. Na tribini je predavač bio dr. sc. Ivan Benaković, profesor biblijskih znanosti s istoimenog fakulteta.

Prva tribina organizirana je u suradnji sa Elektrotehničkom i prometnom školom u Osijeku, odnosno ravnateljem škole Antunom Kovačićem i to u srijedu 7. svibnja 2025. godine u prostorima škole. Tribini su nazočili učenici trećih i četvrtih razreda.

Dr. Benaković polazeći od pojma mreže nastojao je učenike potaknuti na promišljanje o važnosti stvaranja realnih, a ne tek mrežnih veza među ljudima. Jer kada sa kaže mreže umah se pomišlja na virtualne, odnosno društvene mreže. U svome izlaganju profesor Benaković je nastojao prikazati korisnost društvenih mreža, ali je učenike potaknuo i na promišljanje o stvarnim mrežama, tj. izgradnji kvalitetnih međuljudskih odnosa koji će tada čovjeka činiti ispunjenim, tj. radosnim bićem. Učenici su potaknuti promišljanjima dr. Benakovića potom i sami iznosili svoja mišljenja o svijetu u kojemu žive te o važnosti dobrih i pravih mreža među ljudima.

Tribina istog naziva u dogovoru s ravnateljicom Osnovne škole Vijenac u Osijeku Vesnom Vrbošić održana je 8. svibnja i to u prostorima istoimene škole. Tribini su prisustvovali učenici sedmih razreda. Dr. Benaković je učenike već na samom početku potaknuo na jedan otvoreni razgovor o dobrobiti, ali i opasnostima društvenih mreža te ih uputio na promišljanje o stvarnim mrežama među ljudima. Ona prva i temeljna je obitelj, a potom škola te društvo u kojemu žive. Učenici su se svojim pitanjima i promišljanjima mogli uključiti u raspravu te iznijeti svoja mišljenja o navedenoj temi. Antonija Pranjković