ROKOVCI/ANDRIJAŠEVCI (TU) – U okviru ovogodišnjeg kanonskog pohoda župama Vinkovačkog, Otočkog i Vukovarskog dekanata, nadbiskup đakovačko-osječki, mons. dr. Đuro Hranić u pratnji konvizitatora mons. mr. Luke Marijanovića i tajnika Nadbiskupskog ordinarijata, vlč. Maria Brkića pohodili su 6. veljače Župe Rokovci i Andrijaševci.
Važnost vjeronauka i župne kateheze
Kanonski pohod započeo je u župnoj kući molitvom Srednjeg časa. Zatim je uslijedio susret nadbiskupa sa župnikom tijekom kojega je župnik izložio djelovanje župe te je tom prilikom obavljen i redoviti pregled administracije. Budući da je naglasak ovogodišnje kanonske vizitacije na susretu s katehetskim skupinama odraslih vjernika, u prijepodnevnim satima nadbiskup se susreo s tajnicom župnog ureda i zvonarima obiju crkava. Potom su uslijedili susreti s vjeroučiteljima u školi te suradnicima u župnoj katehezi. Mons. Hranić je naglasio važnost vjeronauka u školi odnosno župne kateheze kao temelja s čijom kvalitetom stoji ili pada sve ostalo pastoralno nastojanje oko izgradnje cjelovitih i aktivnih vjernika. Budući da u ovim dvjema župama kateheza prati čitavu osnovnu školu i gotovo cijelu srednju, nadbiskup Đuro ohrabrio je župnika i njegove suradnike da ustraju u kvalitetnoj katehetskoj pouci i nastoje svojim djelovanjem privući djecu raznih uzrasta u redovitu župnu komunikaciju, kako onu sakrametnalnu, tako i vjerničku, komunitarnu.
Susret sa različitim župnim skupinama
Oko podneva nadbiskup je pohodio crkvu sv. Roka u Rokovcima te vjeronaučne dvorane koje su obnovljene prije dvije godine, a građene su davne 1969. kao prvi pastoralni centar u tadašnjoj biskupiji Đakovačkoj i Srijemskoj. Nakon zajedničke molitve u crkvi i ručka poslijepodnevni tijek kanonske vizitacije nastavio se susretom sa zajednicama Posta te zajednicama sv. Marte, žive krunice, čitača te Molitvenom zajednicom proročice Ane. Predstavnici ovih zajednica upoznali su nadbiskupa s djelovanjem, zadacima, planovima i nastojanjima svojih zajednica. Mons. Hranić zahvalio je svima okupljenima te njih tristotinjak koliko se po ovim zajednicama redovito sastaje u izvanliturgijskim slavljima potaknuo da kao župnikovi suradnici budu neumorni svjedoci i apostoli, da po njima Krist bude još bliži i poznatiji u njihovim obiteljima i sredinama u kojima žive. Uslijedio je susret s Mješovitim pjevačkim zborom sv. Cecilije i predstavnicima Dječjeg zbora sv. Roka i Andrije, kojima je mons. Hranić zahvalio na tome što ne samo slave Boga i uljepšavaju liturgijska slavlja, već odvajaju vrijeme za pjevanje i probe te tako posvećuju najviše svoga vremena župnoj zajednici. Poželio je da sve to vrijeme uloženo u život ovih dviju župa urodi slatkim plodom posvećenja i evangelizacije čitave župne zajednice.
Važnost zdrave komunikacije i suradnje
Kanonska vizitacija nastavljena je pohodom osmeročlanoj obitelji Marinka i Kristine Dekanić, koji uz svoje petero djece brinu i o Kristininoj baki. Peto dijete, mala Franka, krštena je kod večernje mise, a ovo je bila prilika da nadbiskup iskaže svoju zahvalnost obitelji Dekanić za poziv da krsti peto dijete, za njihovu otvorenost životu te ih ohrabri za svakodnevni vjernički hod; a djeci je donio i prigodne darove. Nadbiskup se susreo i s načelnikom općine Andrijaševci, Damirom Dekanićem. Iinteresirao se za socijalnu sliku Općine i oblike pomoći najugroženijim obiteljima te zahvalio za suradnju i pomoć u životu župne zajednice, ističući važnost zdrave komunikacije i suradnju župe sa svim subjektima u sredini u kojoj djeluje. Tom prilikom razmijenjeni su i darovi. Nadbiskup je načelniku i njegovim suradnicima darovao monografiju Đakovačko – osječke nadbiskupije, a načelnik nadbiskupu šokački šešir, slavonsku rakiju i sliku s motivom crkve i lika sv. Roka, rad mladog mjesnog slikara Nikole Batarila.
Nositelji pastoralnog gibanja
Na susretu sa Zajednicom bračnih parova okupilo se dvadesetak parova. Župnik je istaknuo važnost ove zajednice uspoređujući ih s kralježnicom župe i naglašavajući: „Kao što kralježnica nosi tijelo tako i ova zajednica bračnih parova ima zadatak unutar župe biti nositelj svega pastoralnog gibanja, jer upravo su bračni parovi prvi oslonac i podrška župniku u svim nastojanjima ali i redovitom životu župe.“ Mons. Hranić zahvalio je parovima za odvažnost ovakvog okupljanja te istaknuo kako su upravo oni u prilici svojim životnim primjerom, a onda i kršćanskim zauzimanjem, biti donositelji onog zdravog, prirodnog i Božjeg u ovo društvo i svijet. Uz to nadbiskup im je ukazao na važnu ulogu kršćanskog odgoja djece, ali i nastojanja Crkve u pripravi tečajeva za ženidbu kao i praćenju osobito mladih parova u prvim godinama braka, što oni svojim iskustvom mogu učiniti i doprinijeti na župnoj ali i drugim razinama.
Posljednji susret tijekom kanonskog pohoda bio je sa članovima ŽPV-a i ŽEV-a. Petar Pažin predstavio je djelovanje ŽPV-a u proteklih pet godina, a Hrvoje Markobašić ŽEV-a. Nadbiskup je uputio zahvalu vijećnicima obiju vijeća na njihovu angažmanu naglasivši kako su kao prvi župnikovi suradnici suodgovorni za život župne zajednice. Svojom službom ne samo da pomažu župniku, već svjedoče i svoju vjerničku pripadnost župnoj zajednici te odgovornost za istu te na taj način izgrađuju osjećaj pripadnosti i kod drugih vjernika.
Misno slavlje, euharistijsko klanjanje, krštenje petog djeteta
Središnja točka i vrhunac kanonske vizitacije bilo je večernje misno slavlje kojim je predsjedao nadbiskup Hranić, u zajedništvu s mr. Marijanovićem, vlč. Brkićem, župnikom Paušićem te vlč. Vladom Mudrim, grkokatoličkim svećenikom koji u osnovnoj školi predaje vjeronauk. Župnik je u pozdravnom govoru, kojega je u ime okupljenih vjernika i zajednica izrekao, naglasio da sve što je nadbiskup vidio i iskusio kao djelovanje Duha Božjega u ovim dvjema župama tijekom kanonskog pohoda, je plod onoga što se događa u srcu ove vjerničke zajednice, oko oltara Gospodinova. Istaknuo je kako je upravo svakodnevna, a onda i nedjeljna euharistijska žrtva epicentar svih događanja i izvor svake plodnosti djelovanja i služenja koje se artikulira kroz razne zajednice ovih dviju župa. Nadbiskup je u propovijedi progovorio o novoj evangelizaciji, tumačeći kako ona nema nakanu zahvatiti one rubne kršćane, već one koji su jezgra župnih zajednica; počinjući od svećenika preko vjernika želi obnoviti našu svijest i angažman u službi Kraljevstva Božjega. Tijekom propovijedi mons. Hranić zahvalio je župljanima što svojim darom omogućuju uredno djelovanje župnih zajednica te istaknuo kako ove dvije župe na godišnjoj razini svojim darom omogućuju i pomažu i djelovanje Nadbiskupije. Uslijedilo je krštenje petog djeteta, Franke Dekanić. Liturgijsko pjevanje animirao je Mješoviti pjevački zbor sv. Cecilije i Dječji zbor sv. Roka i Andrije.
Župnik je još jednom zahvalio nadbiskupu za dolazak i cjelodnevni susret koji jamči, kako je istaknuo, „da nismo sami u tami ovog svijeta, da po pastirskoj službi nadbiskupa svi mi danas prepoznajemo da je Isus Dobri Pastir s nama i da se brine za nas.“ Zahvalnost je iskazana uime svih prisutnih zajednica i udruga iz Rokovaca i Andrijaševaca, a bračni par Božić predao je nadbiskupu prigodnu košaru s plodovima ovoga kraja. Budući da je bio prvi petak, nadbiskup je izložio Presveti oltarski sakrament za cijelonoćno klanjanje koje se u ovim dvjema župama redovito održava, a ovoga puta molilo se na nakane nadbiskupa i za nova duhovna zvanja u našoj Nadbiskupiji.
Nakon polusatnog klanjanja u župnoj kući uslijedila je večera na kojoj su, uz nadbiskupa bili i župnikovi najuži suradnici. Večera i susret sa bližim suradnicima bila je još jedna prilika da se ova kanonska vizitacija završi u crkvenom – komunitarnom – ozračju ovih dviju župnih zajednica. Mons. Hranić zahvalio je župniku kao i njegovim suradnicima na ispunjenom danu i svemu što čine za vjernički narod te poželio da upravo zajedništvo i suradnja te bratska ljubav koja je oduvijek odlika istinskih Isusovih učenika, budu poticaj čitavoj župi dok svi zajedno ne porastu do punine zajedništva u Kristu. Josipa Turkalj