BIZOVAC (TU) – Kamp za djecu i mlade Bizovac 2016. organiziran je 24. i 25. lipnja 2016. u suradnji Župe sv. Mateja iz Bizovca, OŠ Bratoljuba Klaića Bizovac, Općine Bizovac, Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Udruge izviđača Slavonski hrast iz Osijeka i Gradskog društva Crveni križ iz Osijeka. Okupljanjem nekoliko generacija učenika na zemljištu iza crkvenog dvorišta obilježen je kraj katehetske godine koja se održavala tijekom ove školske godine. Pozvani su bili svi sudionici župne kateheze u Župi sv. Mateja u Bizovcu, a odazvalo se 70 učenica i učenika uzrasta od 3. razreda osnovne škole do 2. razreda srednje škole. Pozivu su se odazvali i učenici susjedne Župe sv. Ane iz Brođanaca.
Uz učenike OŠ Bratoljuba Klaića u Bizovcu, održavanju Kampa svoj veliki doprinos dali su i izviđači iz Udruga izviđača Slavonski hrast iz Osijeka, Suncokret iz Čepina i Klasje iz Đakova. Cilj Kampa bilo je iskustvo međusobnog druženja u prirodi uz promidžbu izviđačkih aktivnosti, ali i odgovornog izvršavanja svojih obveza tijekom održavanja Kampa. Održana je i prezentacija rada terenske jedinice Crvenog križa iz Osijeka, uz radionicu s učenicima. Vođenje Kampa preuzeo je međunarodni izviđački instruktor Zdenko Popović-Pop koji je za tu ulogu angažirao izviđače. Za pripremanje obroka zadužena je bila Marjana Jovinac.
Tijekom dvodnevnog druženja, u izvršavanju brojnih pojedinačnih i grupnih obveza istaknuto je bilo skautsko trostruko načelo: Bog, prijatelji i ja. Vjera u Boga, povjerenje u bližnjega i spremnost na pomaganje drugima te izgradnja osobnog samopouzdanja. Bez ekrana i mobitela, u ozračju zajedništva, ostvareni su u uvjetima prirode. Za učenike iz Bizovca ovo je bilo prvo iskustvo smještaja i noćenja pod šatorima kao i prehrane u uvjetima izviđačkog Kampa. Roditelji koji su došli u „izvidnicu“ nisu skrivali svoje oduševljenje riječima: „Prava stvar za našu djecu. Ovo iskustvo će ostaviti dubok trag u njihovom djetinjstvu.“ Svoj doprinos dalo je i poduzeće Sanitacija koje je obavilo tretiranje obližnje prirode protiv komaraca i krpelja.
Program je započeo okupljanjem, zaduživanjem opreme i podizanjem Kampa. Sudionici su imali priliku naučiti „podizati“ šator i sastaviti vojnički krevet. Zajednički zbor ispred šatora, intoniranje himne i pozdrav izazvali su „buđenje“ emocija koje su do sada mogli gledati samo u nastupima hrvatskih sportaša na velikim natjecanjima. Društvena večer uz logorsku vatru, koja je upaljena bez šibica i upaljača, te brojne igre i skečevi ostavili su trag nezaboravnog doživljaja. Ništa manje važno iskustvo nije bilo ni održavanje osobne higijene prije i poslije spavanja kao i uređenje šatora prije doručka. Brojne izviđačke radionice (penjanje po drvetu uz pomoć užeta, podizanje šatora Sahara, gađanje lukom i strijelom, izviđačke igre) i radionica članova Crvenog križa pokazali su da se u prirodi nema razloga gubiti vrijeme, već svaka aktivnost služi na izgradnju osobe i kulture međusobnog komuniciranja i poštivanja. Zatvaranje kampa i odlazak sudionika kućama uslijedio je nakon „rušenja“ kampa i pakovanja opreme te odvoza opreme u skladište Državne uprave za zaštitu i spašavanje.
Inicijativu i pripremu za Kamp imali su ovogodišnji krizmanici koji su tijekom svoje priprave za sakrament potvrde pokazali zanimanje za održavanje dvodnevnog druženja u prirodi uz izviđače. Župnik Zoran Ćosić podržao je inicijativu i prepustio Odboru za mlade pri ŽPV koordinaciju realizacije Kampa. Župa je ujedno pokrila troškove koji su nastali za pripremanje obroka za sve sudionike Kampa. Ista inicijativa bit će pripremljena i za sljedeću katehetsku godinu, a očekuje se da će Kamp trajati dan duže, a mogućnost uključivanja imat će i roditelji kako bi se ostvarilo partnerstvo župa – škola – obitelj i ujedno povećao interes djece. Slaven Školka