SLAVONSKI BROD (TU) – Simboličnim paljenjem svijeće u ponedjeljak 8. travnja u dvorištu Župe Gospe Brze Pomoći u Slavonskom Brodu, održana je promocija projekta Savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije, „Jedna svijeća za svjetlo u obitelji – 2019.“ Uz djelatnike slavonskobrodskog savjetovališta na promociji je bio prisutan i voditelj savjetovališta dr. Josip Bošnjaković te zamjenik brodskog gradonačelnika Hrvoje Andrić koji je djelatnicima savjetovališta uručio ček od 1.000 kn.
Projekt “Jedna svijeća za svjetlo u obitelji” provodi se već trinaest godina na području Slavonskog Broda i Osijeka, s ciljem promoviranja rada Savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije. Veliku svijeću, koju su uz ostale svijeće izradili djelatnici i volonteri Savjetovališta, simbolično je upalio đakon Domagoj Vidaković, župni vikar u župi Duha Svetoga u Malom Parizu. Tom je prigodom naglasio da simboličnim paljenjem svijeće žele da, kao što svijeća svijetli u mraku, i naše obitelji svijetle u današnjem svijetu koji je sve više ispunjen nepravdom i nasiljem. „Naše su kršćanske obitelji prava oaza gdje bi se trebao osjetiti Božji mir, mjesto gdje djeca imaju sigurno utočište, pa bile to obitelji s oba ili jednim roditeljem, majkom ili ocem, roditelj koji brine o djeci i uči ih vrijednostima kako bi bili istinski ljudi i kršćani. Obitelj je temeljna stanica gdje možemo rasti u ljubavi, povjerenju, u isticanju vrednota kao što su nada i zaštita, a naša Savjetovališta samo su jedna mala potpora toj živoj zajednici obitelji“, rekao je đakon Vidaković. Potom je blagoslovio sve svijeće i poručio onima koji ih uzmu da ih zapale u svojim obiteljima te se tako pridruže stotinama svijeća u vazmenoj noći i budu svjetlo u ovome svijetu.
Svijeće koje su izradili djelatnici Savjetovališta i volonteri mogu se nabaviti u svim župama. Prihodom od prodanih svijeća sufinanciraju se projekti kojima se osigurava direktna psihološka pomoć ljudima i rad Savjetovališta. Psihosocijalni programi su namijenjeni djeci, mladima, roditeljima, bračnim parovima, kao i svim drugim osobama koji se suočavaju s poteškoćama u životu s kojima se ne mogu nositi sami. U okviru Savjetovališta provode se individualno, partnersko i grupno savjetovanje, edukacija, preventivni programi te aktivnosti senzibilizacije javnosti. U svom radu Savjetovalište ističe važnost suradnje s drugim institucijama, udrugama i lokalnom zajednicom. Savjetodavnu pomoć pruža tim visokoobrazovanih stručnjaka te tako Savjetovališta predstavljaju jedinstveno mjesto brige za obitelj na području čitave Brodsko-posavske i Osječko-baranjske županije. B. Lukačević