OSIJEK (TU) – Neuobičajena izložba ikona postavljena je i blagoslovljena druge uskrsne nedjelje (23. travnja) u retfalačkoj župnoj crkvi Uzvišenja sv. Križa u Osijeku. Osim vizualnog, estetskog doživljaja, vjernici su u šetnji crkvom poslije misnih slavlja potaknuti na promišljanje kako ikonopisom postići dublju povezanost sa Bogom i učvrstiti svoju katoličku vjeru, a osobito iznenađenje župljana izazvala je vijest da su njihove župljanke autorice dijela od 25 izloženih ikona koje se mogu razgledati do treće uskrsne nedjelje.
Izložbom je ostvarena najava župnika Ivice Martića o postavljanju izložbe ikonopisa iz župne radionice ikonoslikarstva u povodu proslave Uskrsa. Izložbena je svečanost približena vjernicima na kraju misnog slavlja, kada je ikone blagoslovio župni vikar Robert Almaši te kazao su “radovi Božje djelo nastalo posredstvom slikarica i valja ih promatrati kao otajstva vjere te im se diviti”.
Župljani župe Uzvišenja sv. Križa iznenađeni “drukčijim” slikarstvom od viđenih u javnim prostorima promatrali su kršćanske motive, a najčešće su na ikonama prikazani Isus, Majka Marija i sveci, a udivljenje viđenim vjernici su podijelili sa župnikom, vikarom i autoricama razgledajući izložbu prije i poslije četiriju misnih slavlja. Zahvalnost Bogu za završena djela (nastajala ponedjeljkom u župi u duhovnom ozračju od listopada 2016. do Velikog tjedna 2017.) ikonoslikarice su prikazale tijekom euharistijskog slavlja na kojemu su pribivale: voditeljica radionice ikonoslikarstva Silvija Metzger, ak. slikarica, i autorice ikona – župljanke župe Sv. Josipa Radnika u osječkoj Industrijskoj četvrti Đurđica Antunović i Vlasta Cerjak, te župljanke retfalačke župe Uzvišenja sv. Križa Branka Barić, Mirjana Valentić, Jadranka Jurić i Zdenka Budin.
Ikone su izazvale iznimnu estetsku pozornost postavljanjem izložbe u rimokatoličku crkvu u Osijeku čije su autorice katolkinje, slikarice amaterke zaljubljene u kršćansku tradiciju i moliteljice. Izložbom je potvrđeno kako je u Crkvi zapostavljeno duhovno umjetničko izražavanje ikonopisom, čak postoje izvjesne predrasude i zablude o vlastitosti ikonopisa (pisanja ikone) pridržane pravoslavlju.
„Radionicama u Župi Uzvišenja svetog Križa u Osijeku vjernici imaju priliku upoznati ikonu te pomoću ikonopisa ostvariti dublju povezanost s Bogom i na taj način dodatno razviti i učvrstiti svoju vjeru“, rekla je Metzger koja je tijekom edukacije polaznica povezala kršćansku kontemplativnu molitvu, duhovnu glazbu i stvaranje unutar župne zajednice u Osijeku, nasuprot trendu komercijalizacije „ištancanih“ svetaca na drvenoj podlozi koji se nude u vjerskom turizmu. „Na radionici se trudim staviti u prvi plan molitvu i istaknuti važnost procesa slikanja/pisanja. Koristimo se srednjovjekovnom tehnikom, jajčanom temperom na drvenoj podlozi (lipovo drvo) ili platnu. Stavljam naglasak na tradiciju i molitvu nasuprot zaradi i taštini“, zaključila je Silvija Metzger, akademska slikarica prepoznata i u volonterskom prinosu djelovanju katoličkih udruga. Nevenka Špoljarić