SLAVONSKI BROD (TU) – Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. obilježen je i ove godine u petak, 17. studenoga u Slavonskom Brodu. U organizaciji Župe Gospe Brze Pomoći, u zajedništvu s Gradom Slavonskim Brodom i udrugama proisteklim iz Domovinskoga rata, duhovni program započeo je molitvom ispred kapele u Tvrđavi, koju je predvodio domaći župnik i dekan Ivan Lenić.
„Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. dan je ne samo patnje, mučeništva, nego svjetla za naše hrvatsko danas. Zato je dobro da ‘i u našem gradu Vukovar svijetli’ i u našim mislima, srcima, životima…“, rekao je među ostalim dekan Lenić. Posvjestio je kako je razlog toga okupljanja prvotno molitva za branitelje te dodao kako tim događajem diljem naše domovine oživljavamo u sebi s posebnom sućuti sjećanje na mjesece teškog stradanja grada Vukovara i okolice, njegovih stanovnika, branitelja, civila, ranjenika vukovarske bolnice i svih diljem Hrvatske.
„Njihova neizreciva patnja u tim danima te neprocjenjiva vrijednost žrtve svakoga života, položenoga u Vukovar i diljem Domovine tih godina, potiče nas nadasve na njegovanje ovoga spomena i na skrušenu molitvu“, naglasio je dekan Lenić te ustvrdio da to nije dan žalosti, samosažaljenja, kuknjave, nego dan kada dostojanstveno svjedočimo ljudski i kršćanski zahvalni spomen na sve žrtve Vukovara i Domovinskog rata. Na kraju je vjernike pozvao da dopuste da istinsko svjetlo iz Vukovara, kojega će spomen biti naši upaljeni lampioni, bude novim poticajem da se, uz vodstvo i pomoć svjetla Odozgor, ne umorimo, ne obeshrabrimo svojim životom i trudom paliti svjetla dobra tamo gdje jesmo kako bi u mrkline hrvatske stvarnosti unosili novo svjetlo.
Nakon prigodne molitve ispred kapele u brodskoj Tvrđavi, koju je pratilo pjevanje ženskoga sastava „Ad astra“, vjernici su u mimohodu pošli do Vukovarske ulice, te spomen-obilježja poginulim braniteljima i stradaloj djeci, položivši upaljene lampione. Uslijedilo je potom misno slavlje u župnoj crkvi Gospe Brze Pomoći, koje je predvodio župnik Lenić, a propovijedao župni vikar Krešimir Čutura. U svojoj homiliji vlč. Čutura je posvjestio kako žrtva može biti i blagoslov i pobjeda ako je iz ljubavi kao što je primjer ona najveća – Kristova. „Žrtve Domovinskoga rata nas obvezuju i potiču da živimo tako da njihova žrtva nije uzaludna, da svoju budućnost povjerimo Božjoj svemoći, da se čuvamo malodušja, te duhovne lijenosti kako bi bili narod koji je pozvan živjeti svoju vjernost Bogu i čovjeku. Tada će žrtva Domovinskoga rata biti opravdana cijena za bolje sutra“, zaključio je vlč. Čutura. B. Lukačević