Hodočašće u Kartuziju Pleterje i Mariju Bistricu

PODVINJE/PLETERJE/MARIJA BISTRICA (TU) – Svake godine u listopadu, Marijinu mjesecu, Župa sv. Antuna Padovanskog iz Podvinja organizira hodočašće vjernika u neko od marijanskih svetišta. Ovogodišnjeg, 8. listopada, na Dan neovisnosti, vjernici iz Podvinja hodočastili su u Kartuziju Pleterje, u posjet njihovu župljaninu kartuzijancu Zvonimiru Ivanišu, a po povratku i u nacionalno svetište u Mariji Bistrici.

Povijesno jedinstven susret

„U višestoljetnoj povijesti našeg, inače najstrožeg reda u Katoličkoj Crkvi, Kartuziji, još nisam čuo, a ni u svojoj službi priora i magistra novaka doživio da jedna župa, kao što je Župa sv. Antuna iz Slavonskog Broda, toliko snažno – duhovnošću, molitvom i vidljivom prisutnošću vjernika, izražava podršku svom župljaninu koji je odlučio svoj život posvetiti Kristu upravo u Kartuziji, ovdje u Pleterju. Uistinu, čestitam vam na tome i Bog vas blagoslovio“, riječi su priora kartuzijanskog samostana Pleterje, oca Francesca kojima je iskazao dobrodošlicu za stotinjak hodočasnika, koji su imali priliku posjetiti kartuzijanski samostan, ali – i jedinstveni privilegij – susret sa svojim dojučerašnjim župljaninom – Zvonimirom Ivanišem, koji je tek nekoliko dana ranije, 5. listopada, službeno ušao u dvogodišnji novicijat kao časni brat kartuzijanskoga reda, te je dobio monaško ime Andrija Marija.

Prije samoga susreta, župnik u Podvinju, p. Ante Šiško predvodio je misu u samostanskoj kapeli, smještenoj pokraj samog ulaza u klauzuru. U prigodnoj homiliji vjernike je pozvao neka se ne boje, da imaju povjerenje u Boga kao što je imala i Djevica Marija kad joj je arkanđeo Gabrijel navijestio rođenje Sina Božjega. „Predajući se Mariji, Majci Božjoj dolazimo najbrže do Isusa. I upravo su kartuzijanci kod kojih danas boravimo dar s Neba, jer su svoj život posvetili sjedinjenju s Isusom preko Majke Božje.“, naglasio.

Zvonimir, koji je već punih devet mjeseci „zatvoren“ u najstrožem katoličkom monaškom samostanu, svoj je život posve predao Bogu – baš kako to monasi i čine, slijedeći Isusa Krista životom koji je potpuno posvećen kontemplaciji. Već sada, kad je ušao u novicijat, za njega vrijede iznimno stroga pravila, među ostalima, gotovo nikakav kontakt s vanjskim svijetom, pa je susret s njim u ovoj prilici uistinu bio povijesno jedinstven, nikad prakticiran na ovakav način. No, zahvaljujući dobroti priora Francesca, koji je udovoljio zamolbi župnika Ante Šiška, Zvonimir je na 15 minuta izišao izvan klauzure, u bijelome monaškom habitu s kukuljicom, i osmijehom koji je na njegovom licu isijavao neopisivu radost.

Svaki dan kao na gozbi Isusovoj

Nakon pozdrava sa svojim ocem Josipom i ostalim članovima obitelji, a potom i sa župnikom Šiškom, Zvonimir je odgovarao na pitanja i župnika i vjernika. Rekao je kako mu ništa u samostanu nije teško, da mu vanjski svijet ne nedostaje jer je zagledan samo u Krista i da mu je svaki dan – kao na svadbi – na Isusovoj gozbi. Istaknuo je da za sve redovito i svakodnevno moli, a do sada je, u za to određeno vrijeme, radio uglavnom u vrtu i unutar samostana na poslovima čišćenja. Pred kraj susreta svi su zapjevali pjesmu Srce Marijino, a petnaest minuta zajedništva brzo je prošlo. U očima mnogih zasjale su suze radosnice, a nakon što su se zatvorila teška vrata klauzure i pitanje – hoćemo li ga ikada više imati priliku vidjeti… Jer stroga monaška pravila nalažu da kartuzijancima jednom godišnje na dva dana u posjet mogu doći roditelji i rodbina ili pak dva puta godišnje po jedan dan. Kartuzijanci nikada ne izlaze iz klauzure, osim zbog odlaska liječniku, a samo jednom tjednu dvojica po dvojica prošetaju izvan samostanskih zidina po kartuzijanskom imanju.

Počeci kartuzije 1084. godine

Nakon susreta koji je na neko vrijeme kod svih hodočasnika ostavio snažan dojam, zagonetnu tišinu i divljenje, uslijedilo je razgledavanje područja kartuzije koji je inače otvoren za posjetitelje. Razgledali su prostor gotičke crkve koja datira s početka 15. stoljeća, pogledali polusatnu multimedijalnu prezentaciju o poslanju i životu monaha i povijesti kartuzijanskog reda, koji je utemeljenjem prvog samostana u Francuskoj, osnovao sveti Bruno, godine 1084. Kartuziju u Pleterju, 1403. godine ustanovio je Grof Herman II. celjski, a samostan je izgrađen 1406. godine. Hodočasnici iz Podvinja imali su priliku posjetiti i suvenirnicu te ondje kupiti vina, prirodni jabučni sok, voćne rakije, čajeve, pčelinje proizvode, svijeće i rukotvorine, a sve to kartuzijanci proizvode sami. Detaljnije o informacije o kartuziji Pleterje dostupne su na mrežnoj stranici www.kartuzija-pleterje.si .

Križni put u Mariji Bistrici

Slijedeće odredište bilo je Hrvatsko nacionalno svetište Marija Bistrica, gdje su vjernici zahvalili Gospi za milosne trenutke susreta sa živim Bogom u Pleterju te su sudjelovali u pobožnosti Križnog puta, razmatrajući postaje prema tekstovima vlč. Mateja Glavice, a potom je uslijedilo vrijeme osobne pobožnosti, molitve u crkvi bl. Alojzija Stepinca, ispovijedi, druženja te povratak u Podvinje. Ivica Vlašić