Hodočašće svećenika u Sjevernu Makedoniju i Grčku

SJEVERNA MAKEDONIJA/GRČKA (TU) – U tjednu od 5. do 11. ožujka 2023. g. trideset svećenika Đakovačko–osječke nadbiskupije i Srijemske biskupije, zajedno s nadbiskupom Đurom Hranićem, metropolitom te biskupom Fabijanom Svalinom hodočastili su u Sjevernu Makedniju i Grčku. Cilj putovanja je bio upoznati se s mjestima koja obilježavaju drugo Pavlovo misijsko putovanje te s prvim krštenjima u Europi.

Nakon zajedničkog okupljanja u Đakovu, hodočasnici su krenuli prema Nišu, gradu u kojem je rođen car Konstantin Veliki, sin Jelene Križarice za koju se vjeruje da je pronašla originalni Kristov križ čije ostatke imamo do danas. Putovanje je nastavljeno prema rodnom gradu sv. Majke Terezije – Skoplju. Po dolasku u Memorijalni centar sv. Majke Terezije, u zajedništvu sa skopskim biskupom i strumičko-skopskim eparhom Kirom Stojanovim, slavili su svetu misu.

Upoznajući povijesni kontekst u kojemu je živio sv. Pavao  svećenici su nastavili put prema Solunu u kojem sv. Pavao živio, a tamo se nalazi i trg na kojemu je pripovijedao. Sljedećeg dana hodočašća pohodili su ostatke grada Filipa u kojima je sv. Pavao bio zatočenik te čudesno oslobođen. Hodočasnici su mogli uočiti kako je kršćanska poruka snažno zahvatila tadašnje helenističko društveno uređenje te ga iz temelju preoblikovala. U blizini ostataka antičkoga grada nalazi se mjesto na kojem se krstila prva Europljanka Lidija. U Solunu su posjetili crkvu sv. Dimitrija u kojoj se čuvaju njegove relikvije. Sveti Dimitrije zaštitnik je Srijemske biskupije. U Beriji su posjetili spomenik koji obilježava mjesto gdje je sv. Pavao održao svoju poznatu propovijed iz Druge poslanice Solunjanima.

Uz Pavlovu misao hodočasnici su istovremeno mogli otkrivati bogatstvo kršćanskog istoka, osobito pohodom poznatom geolokacijskom području Meteora na kojem se otkriva svo bogatstvo istočne monaške duhovnosti napose u iznimnom ikonopisanju, freskoslikarstvu te plemenitoj jednostavnosti arhitekture manastira, koji su i danas izvor vitalnosti istočne crkve.

Bližeći se kraju svojega hodočašća svećenici su se zaputili prema Ohridu, gradu na popisu svjetske UNESCO-ve baštine. Posjetili su stari dio grada koji je pod Turcima bio punih 500 godina. Zatim crkvu sv. Sofije iz 11. st. te je obilazak završen vožnjom brodom po Ohridskome jezeru i posjetom samostanu u kojem je živio sveti Naum. Hodočašće svećenika organizirao je mo Ivan Andrić, povjerenik Djela za trajnu duhovnu svećeničku izgradnju. Nikola Klemen