SLAVONSKI BROD (TU) – Oko 250 vjernika Slavonskobrodskog dekanata, sa svojim svećenicima i redovnicama, predvođeni dekanom Ivanom Lenićem, inicijatorom i glavnim organizatorom, hodočastilo je u subotu, 25. lipnja u Sarajevo na grob svoga velikoga sugrađanina, prvog vrhbosanskog nadbiskupa, sada sluge Božjega Josipa Stadlera.
U sarajevskoj prvostolnici Srca Isusova misno je slavlje predvodio vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić, a pjesmom uveličali pjevači Župe Gospe Brze Pomoći i mladi članovi Folklornog ansambla Broda. Na misi su prisutne bile i Stadlerove duhovne kćeri Služavke Maloga Isusa s provincijalnom glavaricom s. Admiratom Lučić. Pred katedralom ih je dočekao, blagoslovio i kroz katedralna „vrata milosrđa“ proveo rektor katedrale mons. Ante Meštrović. Potom ih je kratko upoznao s poviješću katedrale, koju je izgradio nadbiskup Stadler i zajedno s cijelom Vrhbosanskom nadbiskupijom posvetio Presvetom Srcu Isusovu.
Vidljivo radostan tako velikim brojem vjernika iz Stadlerova rodnoga grada, kardinal Puljić u svojoj je homiliji naglasio kako je njihovo hodočašće snažno svjedočenje da uz svoje molitvene nakane i zadobivanje milosti jubilejskog oprosta žele izgrađivati tako potrebnu bratsku solidarnost s katolicima u Bosni i Hercegovini, da im pokažu da nisu zaboravljeni. „Ova Godina Božjeg milosrđa nam otkriva da smo voljena bića, da je Bogu stalo do nas. Stadler je prepoznao da ta Božja ljubav izvire iz Božanskog srca Isusova, te je i povjerenu mu nadbiskupiju i katedralu posvetio tom Srcu“, rekao je među ostalim kardinal.
U nastavku je upozorio da je današnji čovjek izgubio osjećaj za druge, jer se sebičnost jako nametnula i zagospodarila kroz oholost, a onda dolaze napasti. Stavivši za primjer Stadlera, koji je imao ponizno srce, srce za sve koji trpe, pojasnio je da su vjernici napose u ovoj Godini milosrđa kao kršćani pozvani svoje srce „štimati“ prema Kristovu Srcu, koje bezgranično ljubi i raduje se obraćenju svakog čovjeka.
U zahvalnoj riječi dekan Ivan Lenić rekao je kako sve poveznice Slavonskoga Broda i Sarajeva, te nadbiskupije Đakovačko-osječke i Vrhbosanske bude u njima radost u ovom zajedništvu, ali da je razlog radosti i još daleko dublji: „Ondje gdje je svetac most, radost je još veća. Sluga Božji Josip Stadler, čovjek sveta života, upravo je taj most, i zato vjerujem da mi u Brodu osjećamo kako smo iz godine u godinu počeli sve više otkrivati – darom Providnosti – Stadlerovo sveto lice i upoznavati ga, da nam ne samo postaje draži, nego nam uistinu postaje putokazom, a onda i mostom i poveznicom jednih s drugima. Na tom su tragu i draga naša brodska Stadlerova i ovo naše hodočašće u Sarajevo, gdje dotičemo i njegove zemaljske početke i korake prvih godina, a onda i ovo mjesto koje je on obilježio najprije svetošću života i nesebičnog pastirskog služenja, a onda i zemaljskoga prijelaza gdje počivaju njegovi zemni ostaci, gdje čeka uskrsnuće i gdje osobito molimo za njegovu proslavu u Crkvi“, rekao je dekan i dodao kako ga osobito raduje da su ta hodočašća željena i od vjernika.
„U sluzi Božjem Josipu Stadleru prepoznajemo ono što papa Franjo govori kakvi trebamo biti. Stadler je bio lice milosrđa, čovjek milosrdnog srca. Pokazao je to čineći tjelesna i duhovna djela milosrđa. Što više zavirujemo u njegovo srce, mi ga i više volimo“, zaključio je dekan Lenić. Zahvalu je uputio i nadbiskupu Vinku što to prepoznaje, rado ih prima i zajedno s njima slavi euharistiju, te što su zajedno na tom osmom po redu hodočašću, koje je upravo bilo na dan kada naša domovina slavi Dan državnosti, na poseban način molili za Domovinu, kao i za proglašenje blaženim sluge Božjega Josipa Stadlera na njegovu grobu.
Zaigrali su Slavonci poslije mise ispred sarajevske prvostolnice zajedničko kolu uz pjesmu i tamburicu mladih članova FAB-a i oduševili kako prolaznike, tako i kardinala Puljića. Popodnevno vrijeme brodski hodočasnici su proveli u obilasku Sarajeva i međusobnom druženju, a boravak okrunili zajedničkom fotografijom pred katedralom, u blizini lika sv. Ivana Pavla II.
Na povratku iz Sarajeva pohodili su Župu sv. Josipa u Zenici, u kojoj djeluju tri uršulinke, a osobito se časti i Gospa Brze Pomoći. Kako je domaći župnik bio odsutan, s. Gabrijela Hrgić upoznala je hodočasnike s poviješću župe, koja broji nešto manje od 2.000 vjernika, a prepoznatljiva je po velikom broju duhovnih zvanja. U župi je smješten i Caritas koji skrbi za 130 osoba, a sestre uršulinke ondje su tijekom pedeset godina ostavile veliki trag. Potom su prisutni zajedno molili zagovor sv. Josipa za hrvatsku domovinu o 25. godišnjici njezine državnosti. Uslijedilo je razgledavanje župnih prostora i okrjepa na dvorištu u kojoj se, uz sestre, na raspolaganje hodočasnicima stavila radosna skupina mladih, koji aktivno surađuju u zajednici „Gorući grm“ u svojoj župi. Puni lijepih dojmova, Brođani su se vratili u svoj grad i župe, prebirući u srcima bogatstvo ovoga dana i svih susreta. B. Lukačević