OSIJEK (TU) – Evangelička Crkva u RH uz skorašnji Dan reformacije, 31. listopada, proslavila je zajedničkim bogoslužjem u svojoj crkvi u Osijeku 150 godina od osnutka Crkvene općine Osijek, 500 godina od rođenja teologa, crkvenog povjesničara i filologa Matije Vlačića Ilirka i 490 godina Augsburške vjeroispovijesti. Bogoslužje, otvoreno ekumenskom procesijom, praćenom pjesmom naroda, predvodio je evangelički biskup Branko Berić.
Dobrodošlicu je izrazio dr. sc. Samir Vrabec, član prezbiterija Evangeličke crkvene općine Osijek, pozdravivši vjerske predstavnike te predsjednika Skupštine Osječko-baranjske županije Dragana Vulina. Uz svećenike i svećenice Evangeličke (luteranske) crkve, u bogoslužju su pojedinačno molitveno sudjelovali: Péter Szenn, biskup Reformirane kršćanske kalvinske Crkve u RH, mons. Ivan Ćurić, pomoćni biskup đakovačko-osječki uime Katoličke Crkve te predstavnik Srpske pravoslavne Crkve Miroslav Mišanović, izaslanik episkopa osječkopoljskog i baranjskog gosp. Heruvima Đermanovića.
Berić je u propovijedi ukazao na povijesni nastanak protestantske Reformacije kroz nakanu Martina Luthera za dijalogom u Rimokatoličkoj Crkvi, a ne odvajanjem te da je Katolička Crkva doživjela vlastitu reformaciju, podsjetivši na konkretno približavanje dviju crkava o čemu svjedoči, kazao je, potpisivanje katoličko-luteranske Zajedničke izjave o opravdanju. Propovjednik je istaknuo „postoji samo jedan Isus Krist i jedna Crkva“ i, govoreći o lozama koje u crkvi nastaju iz Isusova trsa, kazao da je studija teološkog učilišta Gordon-Conwell pokazala postojanje 41.000 kršćanskih denominacija u svijetu, od kojih svaka tvrdi da posjeduje pravu vjeru u Krista, napominjući: „Martin Luther nije krenuo dijeliti crkvu, ali nije bio nježna duha… i da je objavio pet teza, a ne njih 95, vjerojatno bismo svi danas bili katolici. U 502 godine od početka Reformacije ponor između nas je narastao, a mi smo Kristovo tijelo slomili na sve više dijelova.“ Zaključujući propovijed potrebom kršćanskoga, ekumenskoga približavanja, Berić je naglasio važnu suradnju unatoč teološkim razlikama te je čestitao Dan reformacije svim crkvama reformacije, a svim kršćanima i ljudima dobre volje zaželio blagoslovljenu nedjelju.
Evangelička zajednice je crkvu i vjeru izgradila u srcu Osijeka
Sabrani u crkvi su, nakon propovijedi, čuli od Vrabeca o povijesti Evangeličke crkvene općine u Osijeku začete 1870. godine (na pobudu Bernharda Viktora, Adolfa Lochera i Franza Zieglera) kada je u kući poznatog osječkog trgovca Johanna Leipziga u Dugoj ulici 39 (današnja Strossmayerova ulica), održan sastanak otvoren čitanjem Evanđelja. Prvo javno evangeličko bogoslužje održano je u Osijeku za Božić 1872., posvećenje župne zgrade u Jägerovoj ulici bilo je 4. listopada 1885., a crkva je posvećena 1. studenog 1908. „U teškom i žalosnom povijesnom trenutku, kada su 1944. godine gotovo svi Nijemci evangelici njemačke narodnosne skupine, evakuirani i napustili Osijek, sve do 1950-ih činilo se da će se plamen života ove zajednice ugasiti. No, on se unatoč svim ljudskim očekivanjima održao i održava do danas kroz bogoslužja, biblijske sate, molitvene sastanke, vjeronauk i konfirmacije, sakramente i obrede i svaki drugi oblik zajedništva u Evanđelju. Evangelička crkvena općina Osijek, kroz nastojanja prethodnih i sadašnjih generacija Osječana – luterana, još uvijek je stjecište zajednice koja uz svjedočanstvo augsburške vjeroispovijedi kršćanske vjere, uvijek nastoji biti svjedokom multietničkog i multikulturalnog duha ‘essekerske’ tolerancije, čija vrata su uvijek otvorena svim građanima i gostima u Osijeku. Vjerujemo i uzdajemo se kako će taj lanac vjernih u Evangeličkoj crkvenoj općini Osijek, ostati neprekinut isključivo, kao i do sada, samo po Božjoj milosti i njegovoj providnosti”, zaključio je Vrabec.
U slavlju su liturgijski i pjevanjem sudjelovale evangeličke svećenice: Svetlana Vojnić Feldi, Saša Kugler, Kata Tajz, Davorka Horvat, Elina Braz de Almeida i svećenik Predrag Gazibara. Pjevanje u crkvi sviranjem na klavijaturama je pratila Gohar Karapetyan, orguljašica osječke Evangeličke crkvene općine, a na restauriranim – 140 godina starim orguljama svirao je Andreas Lang, orguljaš katoličke župe u Ivankovu. Prije završnog blagoslova, evangelički je biskup zahvalno naglasio kako je himna Evangeličke crkve („Naš Bog je jaka utvrda“) izvedena na orguljama čija je restauracija ostvarena zahvaljujući Ministarstvu kulture i medija. Nevenka Špoljarić