Ekumenski susret u Slavonskom Brodu

SLAVONSKI BROD (TU) – Molitveni susret Svjetske molitvene osmine za jedinstvo kršćana u Slavonskom Brodu održan je 23. siječnja po prvi put u grkokatoličkoj Župi Uzvišenja Sv. Križa. Ekumenski hod, pod geslom „Teži za samom pravdom“ (Pnz 16,22), započeo je pjevanom Večernjom po istočnom obredu koju je predvodio domaći župnik Aleksandar Hmilj. Pjevanje su animirale s. bazilijanke. Susretu su nazočili svećenici Rimokatoličke Crkve – slavonskobrodski dekan Ivan Lenić, mons. Stjepan Belobrajdić, fra Goran Malenica, Robert Farkaš i Andrija Djaković, đakoni Domagoj Vidaković i Dominik Nedeljković; Grkokatoličke Crkve Aleksandar Hmilj te Evangeličke Crkve župnik Josip Ivić i đakon Pavao Krešić.

Ne skrivajući svoju radost što se taj važan susret događa prvi put u njegovoj župi, vlč. Hmilj je posvijestio kako je danas, više nego ikada, potrebno njegovati i izgrađivati tako nam svima potrebno zajedništvo. Naglasivši u prigodnoj homilija kako se u svakodnevnici susrećemo s mnogim nepravednim stvarnostima, mons. Belobrajdić ustvrdio je kako je iskorjenjivanje tih nepravdi temeljni zahtjev pravednosti. „Zadatak nam je prihvatiti današnju Božju poruku: Teži za pravdom – tražeći putove pomirenja prije svega među nama kršćanima. Tako ćemo najbolje liječiti rane nepravdi. U tome možemo vidjeti priliku da pomognemo braći u potrebi – ali i oživotvoriti navještaj Isusov da se po malim, pa i materijalnim stvarima, ostvaruje pravda“, rekao je mons. Belobrajdić dodavši da je među kršćanima izostala osnovna težnja onog tipično povezujućeg elementa – ljubavi. Naglasivši da se u zalaganju za ostvarenje pravednosti ne može djelovati kao pojedinac, nego se ona za sve ljude moli i traži zajednički, zaključio je riječima pape Franje – da težimo za samom pravdom, jer propust u tome se ne može odgađati.

Prigodnim riječima obratili su se na kraju predstavnici kršćanskih Crkava. Dekan Lenić naglasio je kako je to okupljanje izričaj i težnja za samom pravdom. „Time izričemo svoj kršćanski identitet, svoju kršćansku usmjerenost promicanju zajedništva, stvaranju platforme za jedinstvo. Ova su okupljanja ponajprije čin pravednosti“, rekao je među ostalim dekan. Dodao je da je čin pravednosti da kao građani istoga grada, iste domovine, promičemo izricanje stavova preko konkretnih zalaganja. Posvijestivši da je pravednost na puno načina obeskrijepljena, ustvrdio je kako je dragocjen svaki doprinos koji činimo u tom nastojanju.

Naglasivši da je prvi put u toj grkokatoličkoj zajednici, župnik Ivić u prigodnoj je riječi posvjedočio da ga je taj susret posebno obogatio. Zaključio je da smo kao kršćani pozvani tražiti ono što nam je svima zajedničko, suočavati se s onim što nas dijeli te zajednički nastupati i svjedočiti evanđelje u našem vremenu.  

Pet kruhova, koje je blagoslovio na početku susreta, župnik Hmilj podijelio je svećenicima, a oni su u znak zajedništva, lomeći ga, dijelili vjernicima. Župnik Hmilj potom je svakog vjernika blagoslovio i pomazao uljem. B. Lukačević