POLJSKA (TU) – U pratnji svojih župnika Drage Markovića i Marija Brkića, pedesetak župljana iz Župe sv. Nikole biskupa Sikirevci i Župe sv. Ćirila i Metoda Vinkovci boravili su na četverodnevnom hodočašću u Poljskoj. Bila je to prigoda u zajedništvu proći najljepšim poljskim svetištima posebno prožetim duhom Karola Wojtyle, prvog pape Poljaka, danas sveca Ivana Pavla II. Njegova privrženost Blaženoj Djevici Mariji i Božjem Milosrđu, blagdan koji je osobno ustanovio na Bijelu Nedjelju, ogledala se na svakom koraku uklapajući se u bogom dane prekrasne krajolike najkatoličkije zemlje Europe.
U trenucima u kojima su se svi opraštali od ovozemaljskih ostataka pape Franje, mise su uz osobne, hodočasnici sa svojim župnicima prikazali osobito na nakanu blagopokojnog Svetog Oca Franje, a u vazmenoj osmini uoči istoimenog blagdana, zajedničkom pobožnošću svakoga dana častili Božje Milosrđe.
Neizostavno, prvo stajalište bile su Wadowice. rodno mjesto Karola Wojtyle. Nakon obilaska crkve u kojoj je kršten, pričešćen i krizman, a smještene tik uz njegovu rodnu kuću danas u službi muzeja, uslijedila je okrjepa uz Kremówku, papin omiljeni kolač izgledom sličan krempiti.
Euharistijska slavlja bila su okosnica tijekom sva četiri dana počevši od kapele u bazilici najvećeg marijanskog svetišta Kalwarije Zebrzydowske, okupanog posebnim spokojem. Potom u Slovačkoj kapeli krakovskog svetišta obližnjeg Lagienwikija. Ustanovio ga je sam papa Ivan Pavao II. i posvetio Božjem Milosrđu. Posebno mjesto ondje, uz Samostan sestara Faustinki, zauzima mistična kapela sv. Faustine Kowalske uz čiji su grob i relikviju, hodočasnici iz Vinkovaca i Sikirevaca svoju posljednju poljsku misu završili iskazavši posebnu duhovnu povezanost s Majkom Crkve pjevajući „Rajska Djevo, Kraljice Hrvata…”
Uz spomenuto Svetište Božjeg Milosrđa koje se pripremalo za nedjeljni prihvat velikog broja vjernika, slavonske hodočasnike posebno se dojmilo obližnje, kraćom šetnjom udaljeno Svetište Ivana Pavla II. Dominira jednostavnošću očaravajuća, no velebna i najveća svjetska građevina posvećena poljskom papi, sv. Ivanu Pavlu II. Ohrabruje s ugraviranom porukom na pročelju “Ne bojte se!”, u nastavku “Otvorite vrata Kristu!” kojom je davne 1978. godine započeo svoj pontifikat, jedan od najduljih, u trajanju od 27 godina. Okupljenim hodočasnicima, bio je pravi blagoslov moliti uz nadgrobnu ploču s papina groba, uživo vidjeti njegovu okrvavljenu reverendu u kojoj je na blagdan Gospe Fatimske 13. svibnja davne 1981. preživio atentat, a kako je kasnije posvjedočio, “čudom po Marijinoj majčinskoj brizi za Crkvu i cijeli svijet”. Poseban dojam na donjoj etaži ostavljaju mozaici Wojtyline privrženosti Majci Božjoj među kojima je onaj Majke Božje, Ivana Pavla II. i bl. Alojzija Stepinca, jedinog svećenika iz druge zemlje koji je našao svoje mjesto u papinom krakowskom svetištu izrađen povodom 20. obljetnice boravka Ivana Pavla II. u Mariji Bistrici kada je beatificirao kardinala Stepinca.
Vrijedne predmete koji se ondje čuvaju pribavio je danas umirovljeni krakowski nadbiskup kardinal Stanisław Dziwisz, dugogodišnji osobni tajnik Ivana Pavla II.
Pretposljednjeg dana hodočasnici su krenuli put Jasne Gore, nacionalno Svetište Crne Gospe Čenstohovske, svojevrsni simbol poljske vjerske i političke slobode koje godišnje, prema nekim podacima, privuče više od 4 i pol milijuna hodočasnika. Središnje mjesto ondje zauzima slika Isusa i Marije koju je, prema predaji, naslikao sv. Luka na dasci stola kojeg je sam Isus napravio. Posebnost je i kako se u jednom dijelu dana spušta zastor preko Gospine slike uz poruku kako se “i Kraljica mora odmoriti”. Uz poludnevni obilazak Krakowa, stare prijestolnice poljskih kraljeva, hodočašće je završilo boravkom 200 metara pod zemljom u rudniku soli Wieliczka, jednom od najvećih u Europi, danas pravim podzemnim gradom pod zaštitom UNESCO-a, a kojim dominira kapela zaštitnice Poljske, sv. Kinge, kolokvijalno nazvanom najvećom svjetskom katedralom pod zemljom s akustikom boljom od bilo koje građevine u Europi. U ozračju vremena kada se svijet opraštao od Svetog Oca Franje, znakovito i posebno bilo je tih dana boraviti na mjestima s kojih je blagopokojni papa Ivan Pavao II. povjerio Božjem Milosrđu cijeli svijet.
Uz zagovor svetaca zaštitnika svojih župa i vozače Vatroslava i Slavka te pratiteljicu putovanja Doru hodočasnici su se sretno vratili kućama. Tihana Papac