Drugi tjedan duhovnosti na KBF-u

ĐAKOVO (TU) – Na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu od 7. do 11. travnja 2025. godine održan je  drugi tjedan duhovnosti o temi „Duhovnost mladih“. Prvoga dana, u ponedjeljak, gostovali su članovi DUHOS-a. Dvije članice, Laura i Marija, ukratko su predstavile DUHOS i timove koje obuhvaća. To su: volonterski tim, liturgijski tim, ČUPOS (čuvari Presvetog Oltarskog Sakramenta), slavljenički tim, medijski tim i evangelizacijski tim. Svaka od njih iznijela je i svoje svjedočanstvo povezano s DUHOS-om, a nakon toga, odgovarale su na brojna pitanja studenata KBF-a. Uslijedilo je osobno svjedočanstvo obraćenja njihovog člana Mislava. Mislav je predstavio svoj životni put – od glazbenog sastava u kojem je dotakao dno do današnjeg voditelja DUHOS banda.

Uslijedila je u fakultetskoj kapeli Marije Majke Crkve misa koju je predslavio vlč. Mario Žigman, studentski kapelan Sveučilišta u Osijeku i duhovnik DUHOS-a, a u koncelebraciji su bili izv. prof. dr. sc. Antun Japundžić, duhovnik u Studentskom domu i mr. sc. Stjepan Matezović, duhovnik Bogoslovnog sjemeništa. U homiliji, vlč. Žigman govorio je o odnosu tame i svjetla. Kada smo u tami, želimo upaliti svjetlo, a to je svjetlo Bog. Svatko od nas prolazi različite tame života, ali ne smijemo očajavati, nego se moramo uteći Gospodinu i upaliti svjetlo u našem životu. Vlč. Žigman naglasio je i kako nas molitva mora mijenjati citirajući kardinala Kuharića: „Ako te molitva ne mijenja, promijeni molitvu.“ Nakon mise, druženje svih okupljenih nastavljeno je u kantini Studentskoga doma.

U utorak, gošća je bila izv. prof. dr. sc. s. Silvana Fužinato, bibličarka. Profesorica nam je održala nagovor na knjigu Propovjednikovu. Propovjednik obuhvaća cijeli život, sva područja našega života. No naš je život fragmentaran, ovdje još nema punine. Pitamo se koji je smisao svih ljudskih napora. Propovjednik u tom smislu daje tri odgovora – naš je zadatak u svakom danu otkriti ono lijepo što je bilo; sreća je i uživanje u plodovima svoga rada; trebamo znati šutjeti pred Bogom kako bismo ga mogli čuti i izvršiti Njegovu riječ. Kod Propovjednika vidimo i uporabu dva termina – doba i vrijeme. Doba predstavlja ovo konkretno vrijeme u kojem mi živimo – vrijeme koje nas proždire i ubija nas, kronos. Vrijeme predstavlja milosno, plodonosno, privilegirano vrijeme – to je kairos. Mi moramo u kronos-u pronaći kairos jer možda je to što nas uništava ono što će nas dovesti do onoga što je dobro. Nakon nagovora i kratkog vremena za razmatranje, uslijedio je križni put u dvorištu Fakulteta kojega je sastavila s. Silvana. Dan je završio misom koju je slavio prof. Japundžić.

Trećeg dana, gošća je bila s. Gitu Klobučar, Milosrdna sestra sv. Križa i voditeljica Frame Đakovo. Sestra je prvo ukratko predstavila povijest Družbe kako bi pokazala da je u samim korijenima njihove Družbe briga o mladima. Zatim nam je predstavila neke osnovne karakteristike mladih osoba, posebno naglašavajući probleme koji se susreću u tom razdoblju. Nakon toga, predstavila je rad kuće Betanija u kojoj se održavaju duhovne obnove za osmašice, za srednjoškolce i za studente. Frama je zapravo podmladak franjevačkog svjetovnog reda i namijenjena je mladima od 15 do 30 godina. Sestra je objasnila kako izgleda formacija, susreti i struktura. Uslijedila su brojna pitanja studenata, a također, kako je sestra bila i godinu dana u Amazoni, studente je zanimalo i to njezino iskustvo. Druženje je nastavljeno u kantini Studentskoga doma.

U četvrtak je bila duhovna obnova za studente laike koju je vodio prof. Japundžić. Nakon uvodne molitve, profesor je održao nagovor o molitvi. „Gospodine, nauči nas moliti.“ – apostoli su rekli Isusu. Isusa u javnom djelovanju na puno mjesta vidimo da se moli. Ali osim što je on sam molio, bio je i Učitelj molitve, učio je učenike molitvi. Nije dovoljno da učimo druge o molitvi i da učimo druge moliti, nego je potrebno da i mi sami molimo, da budemo ljudi molitve. Nije lako moliti, molitva se sve više napušta, a s druge strane, osjeća se i sve veća potreba za njom. Molitva mora biti vrijeme kada ćemo sve ostaviti po strani i usmjeriti se na Boga, razgovarati s Njim. Molitva mora biti radostan susret s Bogom, radost zbog Božje blizine. Uslijedilo je pokorničko bogoslužje nakon čega su studenti imali mogućnost pristupiti ispovijedi. Nakon vremena za samostalno razmatranje, uslijedila je misa i klanjanje Presvetom Oltarskom Sakramentu.

Posljednji dan Tjedna duhovnosti, studenti KBF-a su išli u goste. Ugostio ih je SKAC Osijek. Gospođa Marina Perak predstavila je povijest SKAC-a, njegov nastanak i razvoj. Vizija SKAC-a je da ono bude prepoznatljivo mjesto žive Crkve mladih, a cilj je promicanje katoličkih vrijednosti, formacija, evangelizacija i poslanje mladih kroz služenje u društvu. Aktivnosti koje trenutno nude su: mise mladih petkom, 3D formacija, volonterski centar, 72 sata bez kompromisa, tim za hodočašća, kamp na Pašmanu i program „Dvoje su jedno“. Zatim je sve pozdravio pater Boris Jozić. Uslijedila je misa koju je slavio pater Boris i klanjanje Presvetom Oltarskom Sakramentu. Nakon toga uslijedilo je druženje s mladima iz Osijeka. Studenti KBF-a obogaćeni svim novim iskustvima, vratili su se u Đakovo. Maria Dragomirović