
ĐAKOVO (TU) – Docent Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Đakovu u sastavu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, dr. sc. Grgo Grbešić, nakon što je ispunio zakonske uvjete, 21. veljače 2025. godine, temeljem Odluke Matičnoga odbora za područje humanističkih znanosti – polja filozofije, teologije i religijske znanosti o ispunjavanju svih uvjeta, izabran je na više znanstveno-nastavno radno mjesto izvanrednog profesora iz znanstvenog područja humanističkih znanosti, znanstvenog polja teologija (znanstvena grana crkvena povijest).
Izv. prof. dr. sc. Grgo Grbešić rođen je 28. veljače 1964. godine u Bosni i Hercegovini u Dobrkovićima, Široki Brijeg. Sin je Vjekoslava i Anice rođ. Cigić. Osnovnu školu završio je u Tovarniku, a srednju građevinsku školu u Vinkovcima. Na kraju teološkog studija, 1991. godine, zaređen je za svećenika Đakovačko-osječke nadbiskupije. Na Papinskom sveučilištu Gregoriana 1991. godine započeo je specijalizaciju crkvene povijesti te je 1994. godine magistrirao na temu Avvicinamento e conflitto serbo-croato. L’arcivescovo Stepinac e questione delle „conversioni“ (Srpsko-hrvatsko približavanje i sukob. Nadbiskup Stepinac i pitanje „prijelaza“), a 1999. doktorirao na temu La questione dei „passaggi“ dalla Chiesa Ortodossa Serba alla Chiesa Cattolica nella diocesi Đakovo e Srijem dal 1941 al 1945. (Pitanje „prijelaza“ iz Srpsko Pravoslavne Crkve u Katoličku Crkvu u biskupiji Đakovačkoj i Srijemskoj od 1941. do 1945.)
Na KBF-u u Đakovu predaje od 1997. godine crkvenu povijest (novo i moderno razdoblje), metodologiju znanstvenog rada i proseminar te izborne kolegije (Izabrane teme iz nove i moderne opće crkvene povijesti; Povijest kršćanske mistike). U različitim formativnim programima na nadbiskupijskoj razini održava predavanja „Crkveni pokreti“ i „Kršćanska duhovnost“. Osim profesorske službe u Đakovu predavao je na Pedagoškom fakultetu u Osijeku kolegij Povijest kršćanstva i obnašao službu ravnatelja Biskupijskog arhiva u Đakovu u razdoblju od 1999. do 2003. godine.
Organizirao je više znanstvenih i stručnih skupova. Među njima posebno treba istaknuti tri međunarodna znanstvena simpozija povodom 200-te obljetnice rođenja đakovačkog biskupa J. J. Strossmayera održana u Beču (21. svibnja 2015.), Đakovu (od 1. do 2. listopada 2015.) i Rimu (8. prosinca 2015.). Simpoziji su organizirani u suradnji s dr. sc. Darijom Damjanović Barišić, docenticom KBF-a u Đakovu i dr. Tomislavom Mrkonjićem, profesorom papinskih visokih učilišta i djelatnikom Tajnog vatikanskog arhiva. Radovi triju simpozija objavljeni su u tri zbornika kojima je izv. prof. dr. sc. Grbešić jedan od urednika. Na inicijativu profesora i docentice Darije Damjanović Barišić HRT je snimio dokumentarni film o biskupu Strossmayeru.
Svoje radove Grgo Grbešić objavljivao je u znanstvenim časopisima „Diacovensia“, „Bogoslovska smotra“, „Obnovljeni život“ i „Croatica Christiana periodica“ te u zbornicima radova, a stručne članke u Vjesniku Đakovačko-osječke nadbiskupije. Godine 2024., u koautorstvu s Perom Šolom, objavio je knjigu Židovski sabirni logori u Đakovu i Tenji.
Godine 2004. izabran je u znanstveno-nastavno zvanje docenta, a 2025. godine izabran je na znanstveno nastavno radno mjesto izvanrednog profesora. Na KBF-u u Đakovu obnašao je od 2014.-2018. službu prodekana za financije i organizaciju poslova. U razdoblju od 2008. do 2016. bio je član uredničkog vijeća znanstvenog časopisa Diacovensia. Isto tako bio je član uredničkog vijeća časopisa za pastoralnu orijentaciju Vjesnik Đakovačko-osječke nadbiskupije te član komisije u dva mandata za Teološko pastoralni seminar (TPS) za permanentno obrazovanje svećenika. Od 2021. godine redoviti je član Hrvatskog povijesnog instituta u Rimu (Istituto Storico Croato di Roma).
Od 1997. do 2024. godine održavao je tribine i predavanja u Osijeku, Slavonskom Brodu, Vukovaru, Đakovu i Varaždinu. Na njima je govorio o položaju Crkve u NDH kao i o temama iz opće povijesti Crkve: reformacija, prosvjetiteljstvo, odnos znanosti i vjere, Crkva i totalitarni sustavi …itd. Održao je brojne duhovne obnove u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji, Hrvatskoj, Švicarskoj, Njemačkoj i Kanadi.
Osim predavanja na KBF-u u Đakovu i znanstveno istraživačkog rada bio je angažiran i u pastoralnim aktivnostima Đakovačko-osječke nadbiskupije. Od 1997. do 2001. godine s dekretom pastoralnog suradnika djelovao je u župama Dobrog Pastira u Đakovu i sv. Mateja u Bizovcu. Od 2001. do 2011. godine obnašao je službu župnika u Selcima Đakovačkim, od 2011. do 2018. godine bio je voditelj Studentskog doma u Đakovu te od 2020. do 2024. godine bio je rektor samostanske crkve Milosrdnih sestara sv. Križa u Đakovu. Antonija Pranjković