VINKOVCI (TU) – Mješoviti pjevački zbor „Sv. Cecilija“, župe sv. Euzebija i Poliona Vinkovci, s voditeljicom i orguljašicom profesoricom Dubravkom Vukovarac na samom kraju 2016. godine obilježio 90. obljetnicu svoga osnutka. Prvi put je Zbor u mješovitom sastavu nastupio na prvi dan Božića godine 1926. i od tada, pa do danas, neprestano djeluje.
I za vrijeme Domovinskoga obrambenoga rata pjevali su muški članovi zbora, s obzirom na to da su članice zbora i djeca bili u progonstvu. No, nisu pjevali samo u crkvi, nego i u bolnici i gdje god se u tim složenim okolnostima održavala služba Božja. A sve je počelo još ranije, u tadašnjoj crkvi Sv. Ivana Nepomuka (danas Sv. Euzebija i Poliona). Naime, nakon Prvoga svjetskoga rata do osnutka Zbora, na velikoj misi nedjeljama i blagdanima pjevale su šokačke djevojke i snaše, a na orguljama ih je pratio samouki Antun Trojner. Tadašnji upravitelj župe vlč. Pavao Matijević okupio je u studenom 1925. godine oko 25 djevojaka i gospođa za pjevanje u crkvenom zboru, a crkvena je uprava za organistu i zborovođu izabrala učitelja Franju Barca. Dva mjeseca poslije, u siječnju 1926. godine, prvi put je u crkvi nastupio Cecilijin ženski zbor s popjevkama iz pjesmarice Virgini Matri, a 30. svibnja iste godine održan je i prvi koncert u povodu kolaudacije orgulja nakon njihove temeljite rekonstrukcije.
Uoči blagdana Sv. Cecilije 21. studenoga te iste godine proslavljena je obljetnica okupljanja članica Društva prigodnom akademijom, a ujedno je ona poslužila i za osnivanje Mješovitog zbora s obzirom na to da je Društvu pristupilo dvadesetak muških članova. Zbor je između dvaju ratova i za vrijeme Drugoga svjetskog rata uvježbavalo nekoliko vrsnih glazbenika i pedagoga (Franjo Barac, Duško Marčelja, Anđelko Trišler, Josip Zalar), pa je zbog toga, a i zato što je u njemu uvijek bilo i vrsnih pjevača, postigao zavidnu glazbenu razinu, tako da je osim pjevanja na velikoj misi nedjeljama i blagdanima, u svim svečanim prigodama održavao koncerte, pa čak izvodio i operete.
Brigu o pjevanju u crkvi nakon rata preuzela je mlada Zdenka Janoši, a nakon njezina odlaska na studij, na Muzičku akademiju u Zagreb, Irena Mikloš. Od listopada 1949. godine, kada za orguljašicu dolazi redovnica Milena Bebić, pa sve do kolovoza 2000. godine, kada je otišla redovnica Mirela Štraub, razvoj Zbora je bio usko vezan uz rad Milosrdnih sestara svetoga Križa. Najveći obol u tom razdoblju dala je izuzetna orguljašica i pedagoginja redovnica Klementina Franc, boraveći najduže u Vinkovcima, čak u tri navrata, koja je uz dirigenticu profesoricu Zdenku Janoši, stvorila temelj na kojem Zbor djeluje i danas. Dugogodišnja dirigentica bila je i Branka Domaćinović.
Osim redovnog pjevanja na nedjeljnim i blagdanskim misnim slavljima, Zbor je nastupao na svim smotrama pjevačkih zborova tadašnje Đakovačke i srijemske biskupije, a i danas nastupa, u sada Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji. Nastupao je i u svečanim prigodama ređenja biskupa uz zborove iz Đakova i Osijeka. Zbor je nastupao više puta u inozemstvu i diljem Hrvatske. Primjerice, 1967. godine nastupao je u Italiji kojom prigodom je bio primljen u audijenciju kod pape Pavla VI. i nastupio na Radio Vatikanu. Godine 2009. nastupio je također u Italiji i članovi Zbora su bili na generalnoj audijenciji kod pape Benedikta XVI. Danas Zbor broji oko 40 stalnih članova različitih godina i zanimanja koji ulažu trud uvježbavajući i održavajući repertoar od jednostavnih do vrlo složenih zborskih pjesama uz profesoricu Vukovarac.
Zbor je uvijek imao veliku potporu svojih župnika, među kojima i Pavla Matijevića, koji je i sudjelovao u osnivanju Zbora, preč. Josipa Pavlovića, koji je 34 godine vodio brigu o Zboru i današnjeg župnika mons. Tadije Pranjića i župnog vikara Marka Martića. U slavljeničkog prigodi Zbor je na blagdan Sv. Stjepana, prvomučenika u ponedjeljak 26. prosinca 2016. godine, u svojoj crkvi, održao slavljenički koncert. Snježana Kraljević