Osijek
Na spomendan sv. Elizabete Ugarske, 17. studenoga u retfalačkoj župi Uzvišenja sv. Križa priređen je večernji program Sjećanja na žrtvu Vukovara. Duhovni memento za Vukovar uz molitvu za poginule, nestale i umrle tijekom Domovinskoga rata te zahvalom za slobodu počeo je pobožnošću krunice, nastavljen misom i klanjanjem pred Presvetim uz tematsko razmatranje koje je vodio župnik Ivan Jurić. Uvodeći u misno slavlje župnik je rekao kako se u molitvenom zajedništvu pred spasiteljskim križem sjećamo Vukovara, ali i mnogih događaja u Osijeku kojima smo svjedoci te je pozdravio mlade Vukovarce, braću Jakumetović – svjedoke ratnih događaja, naglasivši: „Najvažnije je večeras pasti na koljena i moliti jer bitka uvijek traje: za dobro, ljubav, oprost i čisto srce u svima nama i moliti nam je za Domovinu“.
Tijekom klanjanja pred Presvetim Oltarskim sakramentom vlč. Jurić preporučio je Isusu okupljene i hrvatsku Domovinu, siromašne i ranjene, poginule, nestale i umrle u Domovinskom ratu koji su život i zdravlje položili na oltar Domovine. Nakon duhovog programa, župljanka Nevenka Špoljarić predstavila je Vukovarace blizance Krešimira i Domagoja Jakumetovića, sadašnje župljane osječke Župe sv. Josipa Radnika, te s njihovim stihovima prvu od pet knjiga „Vukovarska čežnja“.
Krešimir Jakumetović posvjedočio je potom o životu desetogodišnjaka u rodnom Vukovaru i križnom putu trpljenja ratnih strahota 1991., čudesnom spašavanju života izlaskom iz opkoljenoga grada „kukuruznim putem“ i sedmogodišnjem životu u progonstvu tijekom kojega su selili 14 puta, a u međuvremenu im je majka umrla i ostali su s bakom. Predstavljena je i maketa-suvenir „Vukovarski vodotoranj“, rad Krešimira Jakumetovića, a suautori su župljanima i prisutnim vjernicima osječkih župa darovali stotinjak knjiga „Vukovarska čežnja“, pjesmaricu duhovno-domoljubne tematike obogaćenu dokumentarnim fotografijama vukovarskih toponima. N. Špoljarić
Slavonski Brod
Zahvalni spomen uz Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje održan je 17. i 18. studenoga u Slavonskom Brodu u organizaciji Župe Gospe Brze Pomoći, Grada Slavonskog Broda i Udruge civilnih žrtava Domovinskog rata.
Predvodeći 18. studenoga u župnoj crkvi Gospe Brze Pomoći misu za poginule, nestale i stradale hrvatske branitelje i civile, župni vikar Marko Obradović u prigodnoj je homiliji naglasio da svaki puta kada pogledamo u Kristov križ molimo Gospodina da nas ozdravi od naših rana, od rana naše prošlosti, od onoga što su nam neprijatelji učinili te povjerujemo da žrtva naših poginulih branitelja nije uzaludna, da su oni u miru kod Gospodina. Svjestan koliko je zla naneseno Hrvatima tijekom povijesti, napose u Domovinskom ratu posvjestio je da smo kao kršćani pozvani na praštanje neprijateljima, a i na molitvu za njih, ustvrdivši da samo tako Isus može zacijeliti naše rane, ozdraviti našu prošlost.
„Neka ovaj Dan sjećanja na sve žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje ne bude samo dan tuge. Imamo danas pravo, a možda i obvezu šutjeti cijeli dan. Neka to bude naš pijetet prema njima. U sebi šutimo s radošću, jer znamo da nas Gospodin u tim trenucima kada je bilo najteže nije ostavio. nego je i On patio, bio popljuvan, omalovažavan, mučen, mučki ubijen, ali je taj isti Gospodin kroz naše branitelje, i u nama uskrsnuo, okuplja nas i uvijek će nas okupljati“, zaključio je vlč. Obradović. Misu je pjevanjem animirao veliki župni zbor. Tom prigodom u crkvi je uz ambon bio postavljen i znakovit prigodan pano.
Večer prije, 17. studenoga molitvu kod spomen-obilježja poginulim hrvatskim braniteljima predvodio je župnik Anđelko Cindori, a potom su se nazočni Brođani zaputili do Vukovarske ulice gdje su položiti lampione u sklopu tradicionalnog projekta „Da se ne zaboravi – i u mom gradu Vukovar svijetli“. B. Lukačević
Vinkovci
Na uočnicu Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, 17. studenoga, večernje euharistijsko slavlje u središnjoj vinkovačkoj crkvi sv. Euzebija i Poliona za sve žrtve Domovinskoga obrambenoga rata Vinkovaca i Vukovara predvodio je župnik Florijan Kvetek, a suslavio je župni vikar Dominik Nedeljković.
Na početku misnoga slavlja župnik je rekao: „Hvala je jedna od najljepših riječi koju čovjek može izreći, te nas ona podsjeća da nam po drugim ljudima dolazi dar Božje dobrote. Ovom svetom misom došli smo reći Bogu hvala na daru slobode, na ljudima kojima je sloboda ostvarena. Nismo se okupili samo slaveći i prisjećajući se onih dana, nego nas ta sjećanja, ali i naviješteno Evanđelje, pozivaju da i danas budemo graditelji mira i slobode. U onim danima svi smo disali kao jedno, osjećali kao jedno, jer dar mira i slobode, gradi jedinstvo. A jedinstvo i zajedništvo oko bitnoga trebamo nastaviti graditi svakoga dana, ostavljajući po strani vlastite ciljeve, ambicije, ego, stavljajući u središte ono što nas spaja i ujedinjuje, stavljajući u središte drugoga čovjeka. Mir i sloboda, koju smo ostvarili, svakoga je dana na ispitu, i pozvani smo nastaviti graditi mir i slobodu u sadašnjem trenutku.“
Nakon mise formirana je kolona sjećanja do murala 12 redarstvenika ispod podvožnjaka u Ulici kralja Zvonimira na izlazu iz Vinkovaca u smjeru Nuštra. Prigodnu molitvu, uz sudjelovanje župnika Župe sv. Nikole biskupa u Vinkovcima Ivana Đakovca, predvodio je vlč. Nedeljković. Nakon molitve, uz predvođenje s. Snježane Kmet, otpjevana je pjesma Zdravo, Djevo. Brojni sudionici kolone sjećanja položili su svijeće podno murala. S. Kraljević
Punitovci
Punitovačka Župa sv. Ladislava kralja prisjetila se žrtve grada Vukovara prigodnim programom koji je započeo misnim slavljem 17. studenoga, koje je predvodio župnik Ivica Zrno. On je u prigodnoj homiliji naglasio kako je od velike važnosti ne dopustiti da kotač vremena pregazi značaj ovih važnih dana, zapisanih u povijesti naše mlade države.
Također je potaknuo: „U ogledalu žrtve Grada Heroja budimo ponosni na sve one ljude koji su podnijeli ovu veliku žrtvu koja se dogodila i koja je obilježila našu povijest. Oni su dali svoj život da mi danas možemo slobodno živjeti i uživati plodove vremena koje iziskivalo velike žrtve. A prava žrtva nikada ne ostaje bez vrijednosti. Prava žrtva će uvijek dati ploda“. Homiliju je završio pozivom: „Budite ljudi će moliti za pokoj duše svih poginulih u Domovinskom ratu, osobitu u Gradu Heroju, za jakost i snagu onih koji su izgubili svoje voljene i za pronalazak svih onih za kojima se još traga. Uz molitvu upalimo svijeće, a na svojim domovima izvjesimo barjak.“
Na kraju mise župnik je pozdravio sve prisutne i pohvalio prisutnost i suradnju općinskih vlasti, na čelu s načelnicom Jasnom Matković. Potom su se svi uputili na kružni tok ispred župne crkve, te su lampionima ispisali ime Grada Heroja, nakon čega je uslijedila molitva za sve poginule. Predstavnici Udruge veterana 122. br. HV Đakovo, ogranak Općine Punitovci, zajedno sa župnikom uputili su se potom u Krndiju, Jurjevac Punitovački i Josipovac Punitovački te su paljenjem svijeća i molitvom iskazali počast stradalim braniteljima. I. Zrno