OSIJEK (TU) – Uz geslo „Učite se dobrim djelima: pravdi težite“ (Iz 1, 17) u Osijeku je 18. siječnja, s predstavnicima crkava kršćanskih denominacija, počela Svjetska molitvena osmina za jedinstvo kršćana. Ekumenski je hod otvoren u crkvenoj općini Osijek-Retfala Reformirane kršćanske kalvinske Crkve, gdje je bogoslužje vodio i propovijedao Péter Szenn, biskup Reformirane kršćanske kalvinske Crkve u Republici Hrvatskoj, a pjevanje na mađarskom jeziku orguljski je pratila Zsuzsanna Kettes.
U molitvi su, uz biskupa Szenna, sudjelovali župnice i župnici Reformirane Crkve (umirovljena župnica Ilona-Hedvig Andel, župnica u Korođu Vanda Szenn, biskupov zamjenik János Hájek, pomoćni župnik u Hrastinu Ádám Tóth te Darko Turšić, župnik u Kotlini i tajnik Ekumenske koordinacije osječke regije), zatim dr. sc. Samir Vrabec, đakon u Evangeličkoj crkvenoj općini Osijek, Matej Lazar Kovačević, nadglednik/biskup Crkve Božje u RH, te predstavnici Katoličke Crkve: retfalački župnik Ivan Jurić, novogradski župnik i dekan Osječkog istočnog dekanata Alojz Kovaček te novogradski župni vikar Bernard Prelčec.
Uvodeći u ekumenski susret Szenn je u dobrodošlici predstavio crkvenu općinu Osijek-Retfala kazavši kako imaju stotinjak župljana te je na hrvatskom jeziku pročitao psalme koje je zajednica pjevala na mađarskom. Potaknut biblijskim tekstom Szenn je na hrvatskom jeziku propovijedao o kušanosti i vidljivosti vjere, Božjemu daru približavanja jednih drugima dobrim djelima, poniznošću i činjenjem solidarne žrtve sa Isusom prema ljudima.
„Ako smo dobro slušali što Bog kaže, možemo prepoznati da On ne želi licemjerno ponašanje, ogadilo mu se … Glupo je pred Bogom išta skrivati; On je poznavatelj srca, misli, vidi u našu unutrašnjost. U našoj reformiranoj teologiji i drugdje stoji što ćemo i kako odgovoriti na njegov poziv. Previše je mudrovanja u ovomu svijetu. Najveće pitanje, možda postavljeno i svima nama: jesmo li spremni odreći se svoga govora?“, ukazao je propovjednik i, promišljanjem o grješnosti na koju ukazuje Božja riječ, potaknuo na konkretno činjenje dobra usamljenima, bolesnima, siromašnima jer „Božji je dar približiti se drugomu, a vjera nepotpuna kada smo bez ljubavi, sebično udaljeni od potreba svijeta u kojemu živimo, u svojemu susjedstvu i bližnjih pa ostajemo siromasi“. Potom je biskup Szenn predmolio zahvalnu molitvu i prosbenu molitvu za braću i sestre u Ukrajini, obraćenje srca i blagoslov te za pokojne. Molitvu ‘Oče naš’ vjernici su molili na materinskom jeziku.
Naposljetku je Darko Turšić, u ime Ekumenske koordinacije osječke regije, pozdravio okupljene najavljujući predstavnike kršćanskih Crkava koji su govorili duhovne nagovore u kontekstu SMO.
Samir Vrabec (Evangelička Crkva) razmatrao je o „tipičnoj slici pravde u našem svijetu (žena s povezom na očima drži vagu: sve je pravedno, jednako, uravnoteženo) i onoj židovskih proroka koja je drukčija, dinamičnija (Amos 5,24; Mihej 6,8; Izaija 5, 1-7)“. Među ostalim je istaknuo kako nas Bog proziva zbog našeg nedostatka aktivizma za potlačene i našeg neuspjeha da pronađemo olakšanje za potlačene. „Bog nam govori da ako dopustimo da nam se sudi, da priznamo da nismo branili ranjivu djecu niti smo govorili za nemoćne žene, tada se bogoštovlje može pretvoriti u ono što treba biti: mjesto gdje su naši grijesi oprani i mi postati bijel kao snijeg… Neka nam ovo biblijsko geslo, pripremljena građa i naši susreti pruže priliku razmotriti i uvidjeti što bi naše bogoštovlje, naše molitve i naše kršćansko življenje u odnosu sa zahtjevima pravednog i pravičnog trebali biti i što bi trebali postići u nama, našim obiteljima, našim crkvama i društvu koje činimo!“ – zaključio je.
Matej Lazar Kovačević (Crkva Božja) je promišljao o geslu SMO 2023. (Iz 1,12-18) „Učite se dobrim djelima: pravdi težite“ i o tekstu Lukina evanđelja (Lk 10, 25-36) predviđenomu za ekumenski susret. „Pravednost se nezaobilazno i egzistencijalno tiče svake osobe. Ona je temeljni uvjet i otvara mogućnost ostvarenja boljeg društva i naroda. Čujemo odasvud glasno zazivanje pravde, odzvanja želja za osiguranjem mira“, istaknuo je. Također je rekao kako problem leži u činjenici da vršenje Božjih zapovijedi ne može biti djelomično, polovično i izbirljivo, a trebalo bi biti cjelovito. „Hajdemo biti svjedocima u našem okruženju, da verbalizacija ispovijedanja vjere nije besplodna, kao nekakva filozofska rasprava, nego da je plod životnoga iskustva s Gospodinom!“, zaključio je Kovačević.
Ivan Jurić (Katolička Crkva) podsjetio je kako smo „stvoreni po Božjoj zamisli i zato ne postoji mogućnost sretnog i zadovoljnog života bez prijateljevanja s Bogom i bez prihvaćanja njegove volje, kazavši: „Zapravo najsavršeniji vjernik i pravednik je čovjek koji živi po Božjoj volji. Molitva koja uvijek biva uslišana jest vapaj za Božjom voljom… Isus je htio da njegova Crkva bude jedno tijelo. Tijelo se ne može dijeliti. Kako bi mogli živjeti organi nekog čovjeka odijeljeni od cjeline? Tako i Crkva teško krvari zbog podijeljenosti… Crkva čezne da te rane zacijele, da svi kršćani prepoznaju jedni u drugima istinsku braću, da se ne optužujemo, ne gledamo na ono što nas rastavlja, nego na ono što nas spaja. Sve naše rane može iscijeliti samo Božja riječ koja nas spaja i Duh Sveti koji nas ujedinjuje“.
Prvi je susret SMO kod kalvina završen druženjem uz trpezu, a naredni će biti održan 20. siječnja s početkom u 19 sati u Katoličkoj laičkoj zajednici MiR (Vodenička 23, Donji grad). Na sudjelovanje su pozvani, uz svećenstvo kršćanskih denominacija, vjernici i predstavnici laičkih udruga. Nevenka Špoljarić