TRNAVA (TU) – Na uočnicu spomendana sv. Vinka, u subotu 21. siječnja, u vinogradima Đakovačko-osječke nadbiskupije u Trnavi nedaleko Đakova održan je tradicionalni blagoslov vinograda i mladog vina. U nazočnosti nadbiskupa u miru Marina Srakića, ekonoma Nadbiskupije i upravitelja “Misnih vina” Nedjeljka Čuture, većeg broja svećenika, mještana Trnave, djelatnika nadbiskupijskog gospodarstva i ostalih gostiju, blagoslov je predvodio nadbiskup Đuro Hranić.
„U ovo vrijeme kada priroda miruje, kada su završeni jesenski i zimski poslovi, kada ljudi počinju misliti na vinograd, i mi se o spomendanu sv. Vinka tradicionalno okupljamo, blagoslivljamo vinograde, zazivamo Božji blagoslov da imamo lijepo vrijeme, da sve bude rodno, da Bog sačuva sve naše vinograde, usjeve, polja. To nije samo lijepa tradicija već i duboko kršćansko uvjerenje da mi sa svoje strane trebamo sve učiniti, svatko na svojoj razini, biti odgovorni. Ali ako nam dođu vremenske nepogode, led, bolesti… tada postajemo nemoćni. Zato se moramo uzdati u Boga i računati na njegovu podršku i blagoslov svih naših ljudskih nastojanja“, rekao je nadbiskup Đuro.
Podsjetišvi na prošlogodišnju veliku 300. obljetnicu vinogradarstva i vinarstva u nadbiskupiji, nadbiskup kazuje kako se prije nekoliko godina razmišljalo što s vinogradima i kojim smjerom krenuti. Naime, nadbiskupija je poznata po proizvodnji vina, kojega u euharistiji koriste mnoge biskupije u Hrvatskoj. Proizvodnja je velika jer je gotovo 30 hektara zemlje pod vinogradima te su se stvorile i zalihe. S obzirom da u današnje vrijeme nije lako plasirati vina, nadbiskupija je uložila dodatne napore u marketnig te se vide pomaci. Među ostalim, načinjeni su prvi koraci u plasmanu vina u Poljsku koja je velika zemlja, a nema puno vinograda. Kako ističe nadbiskup Đuro, to je podatak koji daje nadu, ali sve je u začetku i vrijeme će pokazati kako će se plasman vina u Poljsku dalje razvijati.
Miroslav Bošnjak, voditelj proizvodnje Misnih vina, ističe kako je od 30 hektara nadbiskupijskih vinograda 12 hektara pod tramincem, 8 je chardonnaya, 5,5 graševine i 3 crvenih sorti, a godišnja proizvodnja je od 15 do 20 vagona. „Prošla godina, što se tiče kvalitete, bila je odlična, vina se odlično razvijaju i mislim da će prošla godina biti upisana kao odlična, ne samo kod nas”, predviđa enolog Bošnjak. A. Banović