U brojnim župama Đakovačko-osječke nadbiskupije svečano je proslavljen blagdan Rođenja Blažene Djevice Marije – Mala Gospa. U nastavku donosimo izvješća naših dopisnika iz Slavonskog Broda, Ilače, Bapske, Lučice i Đakova.
Slavonski Brod – Pod geslom „Kako je plemenito, uzvišeno i slavno tvoje rođenje, o blažena Marijo!“ proslavljen je 8. rujna blagdan Rođenja Blažene Djevice Marije (Mala Gospa), i „osmi“ u rujnu kao mjesečni dan čašćenja Gospe Brze Pomoći u istoimenom Gospinom svetištu u Slavonskom Brodu. Na svim misama promišljalo se i molilo za kršćanske obitelji.
Posebno svečano bilo je na središnjoj večernjoj misi, koju je na vanjskom oltaru predvodio mons. Ivan Ćurić, pomoćni biskup đakovačko-osječki. U prigodnoj homiliji on je istaknuo kako nam Marijino rođenje i njezin život objavljuje istinu da je Bog htio biti nastanjen u našoj stvarnosti, u našem svijetu; da ne bude tek mjesto postojanja prolaznosti, već da za nas ljude bude mjesto i put spasenja. „Gdje ću, onda, tražiti Boga? Gdje trebam prepoznavati njegovu nazočnost i blizinu? Već ovdje, u iskustvu svog sadašnjeg života, uvijek uključujući i lica svojih bližnjih, tj. svakoga čovjeka“, rekao je biskup Ćurić.
„Što nam to sjaji u Djevici Mariji?“ upitao je biskup te nastavio: „Najviše od svega plodno zajedništvo Boga i čovjeka! Božje djelovanje, njegova blizina i ljubav, ali istodobno tako jasan, iskren i jednostavan primjer Marijina povjerenja, njezine predanost, otvorenosti i suradnje s djelima Božje ljubavi. Obasjani Marijinim primjerom želimo razumjeti: Kakvo to bogatstvo u sebi nosi čovjek i njegovo dostojanstvo – život svake osobe, od začeća i rođenja do smrti, u našem sadašnjem svijetu – u ovom ljudskom, zemaljskom, po naravi krhkom i prolaznom životu.“
Okupljenima u dvorištu svetišta biskup je kazao kako nas temeljna kršćanska istina upućuje da se uvijek sjetimo kako su nam duboko i nezaobilazno potrebna dva zajedništva – ono koje nas trajno usmjeruje i upravlja k Bogu, da njemu uvijek otvaramo prostore svoga života i zajedništvo u ljudskoj obitelji, koje nas vodi do naših bližnjih, u našim vlastitim obiteljima, ali i do svakog čovjeka. „Kako bismo htjeli da se kršćanska obitelj i danas snažno doživljava kao ‘zajednica spasenja’, onih koji su zaštita i sigurnost jedni drugima, i to u svim životnim nedaćama. No, to je moguće samo ako njihovo obiteljsko, ljudsko zajedništvo prerasta u put spasenja kojim ih vodi sam Gospodin. Obitelj je stoga zajednica kojoj je u središtu utjelovljeni Bog Isus Krist, koji uči i muževe i žene kako se odnositi jedni prema drugima, da bi njihovo zajedništvo bilo plodno i spasonosno“, rekao je biskup te vjernicima na kraju poručio da se – zagledani u Djevicu Mariju – odvaže živjeti rasvijetljeni Božjom blizinom, te u odsjaju njegove ljubavi u svoje živote, u bračno zajedništvo i u svoje obitelji svakodnevno unose barem malo više pozornosti na potrebe bližnjega, više nesebičnosti, razumijevanja i prihvaćanja, osluškivanja, razgovora te više kršćanskog iskustva i zajedničke molitve.
Posebnost na toj misi bile su mlade obitelji s djecom. Na kraju misnog slavlja biskup je blagoslovio 72 prisutne supruge – trudnice i one koje mole za dar majčinstva, iskazavši svoju radost za nove živote koje trudnice nose pod svojim srcima. Svaka od njih dobila je sličicu s molitvom Gospi Brze Pomoći za dar majčinstva, koju je nakon blagoslova pred Gospinim likom molila jedna od supruga i majki.
Dopodnevno slavlje
Svečano dopodnevno hodočasničko slavlje predvodio je mons. Ivan Miklenić, kanonik Prvostolnoga kaptola zagrebačkog. U prigodnoj homiliji posvijestio je kako smo kao kršćani pozvani na zahvalnost Gospodinu za dar Svete Obitelji, na zahvalnost za sve članove naših obitelji, a posebno za djedove i bake. Ustvrdio je kako nam današnji blagdan želi otvoriti oči da još bolje uvidimo važnost obitelji, osobito u novoj epohi koja započinje pandemijom koronavirusa, koja, upozorio je, zahtjeva socijalnu distancu koja nas „želi potjerati u izolaciju, u osamljenost, u život bez intenzivnih uzajamnih i društvenih odnosa, u individualizam u kojem je lako manipulirati izoliranim pojedincima“.
„Sadašnja pandemija posebna je prijetnja starijim ljudima, djedovima i bakama, a znamo i da suvremena ideologija obezvrjeđuje starije, guraju ih u staračke domove i, štoviše, nude im eutanaziju svojevrsni odlazak u smrt. A današnji blagdan BDM podsjeća nas da je svaki čovjek neizmjerno vrijedan. Bio mlad ili star, svaki čovjek ima jednako ljudsko dostojanstvo i jednako je dragocjen u Božjim očima“, poručio je mons. Miklenić. Uz prigodne darove župnik Ivan Lenić zahvalio je mons. Mikleniću za njegovo dugogodišnje služenje kao djelatnika, a napose glavnog urednika Glasa Koncila. Radosti blagdana pridonijeli su pjevači zbora mladih i velikog zbora župe, kojima su se na večernjoj misi pridružili pjevači iz drugih župa grada. Lijepo vrijeme tijekom cijeloga dana omogućilo je vjernicima, uz poštivanje epidemioloških mjera, sudjelovati na svih šest misnih slavlja na otvorenom, kao i pristupanje sakramentu pomirenja za koji su na raspolaganju bili svećenici u crkvi i dvorištu. Brankica Lukačević
Ilača – Svečano je bilo i u Svetištu Gospe Ilačke, kada su slavljene dvije sv. Mise. Jutarnju je predvodio vlč. Patrik Križanac, župni vikar Župe svetih Euzebija i Poliona iz Vinkovaca. On je u svojoj propovijedi istaknuo da je vrlo važno da Marija uvijek bude dio života svakoga pojedinca. Također je naglasio i važnost moljenja krunice kazavši: „Krunica je oružje životnog zaokreta. Po njoj možemo stvarno promijeniti vlastiti život, ali samo ako molimo ponizno, u ljubavi i sabrano. Ona je tako plodna jer na isti način kao i Marija razara grijeh i đavolsku podmuklost. Temeljna milost koja se stječe tijekom moljenja krunice je poniznost. A poniznost je vrlo bitna jer u njoj čovjek sebe usredotočuje na Boga. I zato je Marija toliko moćna. Ona je najmoćnije oružje u Božjim rukama, jer se dala potpuno predati Bogu“ zaključio je vlč. Križanac.
Središnje euharistijsko slavlje predvodio je fra Martin Dretvić iz samostana sv. Antuna Padovanskog u Vinkovcima. U svojoj propovijedi osvrnuo se na ponašanje današnjeg čovjeka, vjernika, koji svoju vjeru shvaća olako i povodi se za blagodatima i darovima suvremenog doba, misleći da su to pravi lijekovi za bolji i sretniji život. Ipak, kako kaže pater Dretvić, „Majka Crkva nudi prave lijekove. Treba samo posegnuti za njima, a to su sveti sakramenti koji su ozdravljajućeg karaktera. Bez njih nema života niti vječnog spasenja. Oni nas usavršavaju da bismo bili po volji Božjoj.“ U nastavku propovijedi pater Martin govorio je o Marijinom životu i patnjama koje je pretrpjela, uspoređujući je s našim životima i našim patnjama, pitajući se koliko je današnji čovjek spreman prihvatiti patnju ovoga života za konačni cilj – vječni život. Jasmin Budinski/Marija Dević
Bapska – Blagdan je svečano proslavljen i u Gospinoj crkvi na groblju u Bapskoj, gdje je euharistijsko slavlje predvodio dr. Josip Bošnjaković, uz kojeg su suslavili Branimir Mađarac, p. Antun Hajmiler, p. Mijo Tikvić te domaći župnik vlč. Pavao Kolarević. Iako je bio radni rad, misnom slavlju nazočio je veći broj vjernika, a blagdanskoj liturgiji svoj su doprinos dali pjevači, pjevajući stare marijanske pjesme posvećene Gospi Bapskoj.
Kako u ovom kraju narod već stoljećima hrli i utječe se svojoj zagovornici, Gospi Bapskoj, predslavitelj dr. Bošnjaković u svojoj je homiliji na poseban način predstavio Mariju koja se nada, rekavši kako smo u tome svi pozvani slijediti njezin primjer jer kako je nadati se bilo aktualno u njenom vremenu, isto je tako bitno i nama danas, a posebno u trenutku u kojem živimo. Margareta Bošnjaković
Lučica – I u župi Lipovac, u drevnoj Gospinoj crkvi na Lučici, svečano je proslavljen blagdan Male Gospe. Proslava je počela misom uočnicom koju je u predvečerje blagdana predvodio vlč. Branimir Mađarac, župnik iz Nijemaca. Nakon mise uslijedila je procesija sa svijećama oko crkve u kojoj je nošena Gospina slika. Na sam blagdan u svetištu su proslavljene dvije svete mise, svečana u 11 i večernja misa s procesijom u 19 sati, a obje je predvodio domaći župni upravitelj vlč. Petar Maskaljević.
U dopodnevnoj propovijedi misnik je govorio o otvorenosti novom životu u našim obiteljima, a posebno se dotaknuo poslanja majke u obitelji koja moli za svoju djecu, napose kada su ona svojim životima udaljena od Božje blizine. Tijekom cijelog popodneva hodočasnici su dolazili do svetišta i prinosili svoje molitve. U večernjem slavlju propovjednik je istaknuo kako je u tradiciji Crkve sv. Ivan Krstitelj nazivan zvijezdom, Djevica Marija zvijezdom jutarnjom, a Gospodin Isus Krist izlazećim suncem. Polazeći od toga, naznačio je važnost Djevice Marije u životu vjernika kao one koja nam donosi Boga i najavljuje njegov dolazak u naš život.
Nakon mise vjernici su noseći svijeće pronijeli lik Gospe Lučičke prostorom svetišta. Proslava Male Gospe na Lučici okupila je vjernike iz župe Lipovac, od kojih su bili i oni koji sada žive izvan rodne župe, kao i vjernike iz drugih župa Otočkog dekanata.
Đakovo – Centar „Amadea“ – Blagdan Rođenja Blažene Djevice Marije – Male Gospe i ove je godine obilježen u Centru Amadea – Dnevnom boravku za starije osobe u Đakovu. Bilo je ovo svojevrsno hodočašće korisnika pred kip BDM koji se nalazi na vanjskoj terasi Centra. Molitveni dio svoga hodočašća korisnici su započeli pjesmom „Došli smo ti Majko draga“ te nastavili molitvom, povjeravajući sve svoje nevolje i nakane Nebeskoj zaštitnici. Teodor Horvat