Blagdan Male Gospe u svetištu Gospe Brze Pomoći

SLAVONSKI BROD (TU) – Pod geslom „Poklikuj, spašen narode, tom sjajnom dvoru, Djevici, po kojoj nam je život dan!“ proslavljen je  u utorak 8. rujna blagdan Rođenja Blažene Djevice Marije i „osmi“ u mjesecu kao hodočasnički dan u slavonskobrodskoj župi i svetištu Gospe Brze Pomoći.

U prepunom dvorištu Gospina svetišta središnje hodočasničko slavlje predvodio je mons. Đuro Hranić, đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit, uz suslavlje domaćega župnika i dekana Ivana Lenića, gvardijana Franjevačkog samostana fra Franju Jurinca, mons. Luku Marijanović, kanonika i vlč. Pavu Mikulčića, tajnika Nadbiskupskoga ordinarijata u Đakovu. Posluživao je Robert Čabraja, trajni đakon Vrhbosanske nadbiskupije.

U svojoj poruci nadbiskup Hranić promišljao je – u svjetlu Marijina i nadasve Kristova rođenja – o vrijednosti i daru svakoga ljudskoga života, već od njegova začeća i rođenja, te obnovi obitelji i domovine po prihvaćanju novih života, kao i potrebi molitve i djelovanja u prilog istoga. 

Pojašnjavajući što za kršćanina znači slaviti Marijin rođendan nadbiskup Hranić je u homiliji posvijestio kako taj blagdan ne možemo slaviti ako smo zatvoreni životu, ako ne surađujemo s Božjom milošću. „Marijina vjera u Božju providonosnu dobrotu i ljubav, u njegove naume i planove, bila je zajedno s Josipovom poslušnošću i vjernošću Božjoj riječi, plodno tlo za ostvarenje Božjih planova i nauma. Snagom vjere i povjerenja u Boga Marija je postala uzor i učiteljica vjere i svih nas u Crkvi, majka i učiteljica povjerenja u Božju providnost, a onda i majka i zaštitnica svakog života, kojega su roditelji pozvani prihvatiti“, istaknuo je nadbiskup Hranić.

Potom je ustvrdio: „Bez takve Marijine, Josipove i naše otvorenosti Božjoj riječi sva povijesna događanja ostaju nepovezana, nesuvisla, ostaju samo isječci stvarnosti kojima se ne vidi ni zašto, ni kako, ni kamo. Tek u Božjoj stvoriteljskoj ljubavi svaki ljudski život, pa i onaj tek začeti, makar nerođeni, i onaj kojega roditelji nisu planirali, nego su pozvani znati ga prihvatiti, ima nepovredivo dostojanstvo. Marija nam očituje da Bog uvijek računa s nama ljudima, on očekuje naše reakcije na svoje naume i tek u svjetlu ih reakcija poduzima sljedeće korake. Bog ne želi propagandistička uvjeravanja; on nas radije potiče na razmišljanje, očekuje od nas ljudi da s njim promišljamo i nudi nam da postanemo njegovi sumišljenici i suradnici. Tek kada je zahvaćen Božjom logikom, kad je u nju uronio, uočava svrhu i cilj Božjeg govora i njegovih nauma te može reći ono Marijino – neka mi bude po tvojoj riječi, i to ne samo jednom i zasvagda, nego svakodnevno i uvijek iznova.“

Upozorio je kako odgoj djece i mladih ovisi o dubljoj izgradnji odraslih te pozvao vjernike na usklađivanje naših misli s Božjim mislima, na odgovorno roditeljstvo, na potporu i molitvu za bračne parove pritisnute tolikim problemima, za mlade koji tražeći posao odlaze u inozemstvo da se ne izgube te za gospodarstvenike da budu odgovorni i solidarni. Zamolio je vjernike da podupiru tzv. pro-life inicijative za zaštitu nepovredivosti i svetosti ljudskog života i njegovu obranu od ubojstva pobačajem. Pohvalio je inicijativu „40 dana za život“, koja je pokrenuta u 20 gradova Hrvatske, a od ove jeseni započinje i u Slavonskom Brodu. Pozvao je vjernike da podrže i aktivno se uključe u tu akciju koja počinje 23. rujna i traje do 1. studenoga ispred brodske bolnice.  

Dojmljiv je za sve nazočne na kraju mise bio poseban blagoslov za majke trudnice i one koje mole za dar majčinstva, koji je nadbiskup molio nad njima.

Velik broj vjernika sudjelovao je i na ostalih pet misnih slavlja od kojih je posljednje, večernje misno slavlje predvodio don Damir Stojić, studentski kapelan u Zagrebu. Kroz svetište je toga dana prošlo oko 8000 vjernika. Brojni su svećenici bili na raspolaganju vjernicima, koji su tijekom dana pristupili sakramentu pomirenja, te zaufano molili pred milosnim likom Gospe Brze Pomoći.

B. Lukačević/(foto: I. Vlašić)