OSIJEK (TU) – Dr. s. Silvana Fužinato održala je 3. prosinca u pastoralnim prostorijama Vikarijata u Osijeku predavanje na temu „Isusovo uskrsnuće u Markovu evanđelju“ (Mk 16, 1-8). Bila je to treća biblijska tribina u trećem ciklusu u organizaciji Instituta za novu evangelizaciju „Sv. Ivan Pavao II.“.
Posebnost Markova izvještaja o uskrsnuću je strah i šutnja žena koje nisu nikome ništa rekle jer su se bojale, rekla je dr. Fužinato, naglasivši kako je Marko želio evanđelje završiti na taj način. „Zašto je Marko tako paradoksalno završio evanđelje? Za njega je najvažniji proces puta koje čine tri žene; ne toliko zemljopisni, nego put koje su one morale proći od uskrsnuća do susreta sa Njim. To je put dolaska na grob, ulaska u grob i izlaska iz groba. Ovdje je važan i glagol ‘vidjeti’ kada u Evanđelju biva rečeno da su one vidjele njegovo razapinjanje, vidjele kako ga ukapaju i vidjele mladića koji im naviješta uskrsnuće. Zato i mogu biti svjedoci pošto su iskustveno prošle cijeli put pashalnog misterija“, rekla je s. Silvana, dodavši kako su u to vrijeme pouzdani svjedoci morala biti najmanje dva muškarca, a ovdje su svjedoci žene.
Dalje tumačeći s. Silvana osvrnula se na susret žena s mladićem u bijeloj haljini koji nije anđeo nego najvjerojatnije Isus. Njihova reakcija je smrtni strah, izraz prisutan samo kod Marka. On im upućuje tri riječi, prvo da se ne plaše i tako zaborave prošlost, zatim da je taj Isus koji je bio raspet (perfekt), uskrišen (pasiv) po Ocu. „Je li prazan grob dokaz da je Isus uskrsnuo? Nije. Što je dokaz? Riječ, koju žene trebaju vjerovati,“ istaknula je predavačica. Treća riječ je poziv da se okrenu prema budućnosti šireći dalje navještaj uskrsnuća. Na sve to žene odlaze sa „strahom i trepetom“ i šute.
Ta šutnja jedan je od glavna četiri paradoksa koja susrećemo kod Marka: Mesija kojeg Sotona kuša; Isus prorok i iscjelitelj kojeg farizeji i herodovci žele ubiti; njegova obitelj koja ga obuzdava i pomalo ostavlja; Mesija je uskrsnuo, a žene umjesto da trče one u strahu šute. „Zašto ti paradoksi? Oni su problematični, ali otvoreni. Ti koji čitaš zauzmi mjesto i zaključi evanđelje! Nadilazi li i tebe misterij? Možeš izabrati, pobjeći ili se odjenuti bijelom haljinom koja je uvijek znak pobjede“, rekla je s. Silvana te zaključila mislima okrenutim Božiću: „Iako čekamo Isusa Krista kao djetešce, možemo se s njim susresti i kao s već uskrslim.“
Predstojnik Instituta, mons. dr. Vladimir Dugalić zahvalio je s. Silvani te najavio i pozvao sve na sljedeću biblijsku tribinu 7. siječnja 2019. godine u 19,30 sati u Vikarijatu, kada će se tumačiti Matejevo Evanđelje. Marko Grgić