Adventska duhovna obnova za katoličke intelektualce i liječnike u Osijeku

OSIJEK (TU) – U pastoralnom centru Nadbiskupskog Vikarijata Osijek 14. prosinca održana je adventska duhovna obnova članstva Udruge katoličkih intelektualaca (UKI) i osječke podružnice Hrvatskog katoličkog liječničkog društva (HKLD), koju je vodio svećenik Đakovačko-osječke nadbiskupije dr.sc. Ilija Dogan, profesor kanonskog prava na KBF-u u Đakovu. Večernje je sabiranje otvorio duhovnik obje udruge dr.sc. Davor Vuković.

Meditacijskim nagovorom o „osobnom traženju betlehemske spilje u kojoj se rodio Gospodin“, dr. Dogan je predmolio uvodnu molitvu i, nadahnut čitanjem Evanđelja po Luki (Lk 3,10-18) u kojemu Ivana Krstitelja pita mnoštvo Što nam je činiti?, tražio odgovor u razmatranju slike stvarnosti na suvremenim primjerima i rabeći teološke misli aktualizirao Božju riječ o Kristovu dolasku. Podsjetio je na riječi pape Franje koji je u ožujku prošle godine na praznom Trgu u Vatikanu molio za okončanje pandemije rekavši povijesnu rečenicu – kako smo mislili ostati zdravi u bolesnom svijetu. „Kakav je to svijet? Neki govore o životu u posljednjim vremenima, o vremenu Božje kazne, Božjeg suda, a među vjernicima govori se o knjizi Otkrivenja, knjizi zapečaćenoj sa sedam pečata, dolasku Antikrista… Svjedoci smo podjela među narodom… i kada smo mislili da će nas pandemija ujediniti negdje se izgubio pokretač dobrote i čovječnosti. U međuvremenu se dogodilo zlo podjela na cijepljene i necijepljene, svrstavanje na ovu ili onu stranu, a u borbi za istinu čujemo optužbe na račun Crkve, pandemija se pretvorila u zid među ljudima“, ukazao je Dogan.

Potom je posvjestio: „Razlog zašto smo ovdje i postojimo je što Bog stvara dobro i da ovaj svijet s tobom bude bolji. Bog te želi baš sada i ovdje… U određenom vremenu Bog stvara s pouzdanjem kako bi naša budućnost bila ljudskija. Bog nas želi u ovomu vremenu, nije nas ostavio i daje primjer nam tako što je ušao u naše vrijeme i otkriva se u malenom Djetetu. Bog dolazi na svijet u dramatičnom trenutku s jednostavnoću i poniznošću. Josip nema propusnicu ni privilegije i kreće na put. A mi vjernici često tražimo opravdanja,  privilegije…“, rekao je među ostalim predvoditelj obnove, dodajući da smo pozvani „krenuti na put“, ne skrivajući se iza privilegija, časti, vlasti, u jednostavnosti. „Riječ nije sebi napravila privilegirano mjesto nego suprotno; Riječ tijelom postala i nastanila se među nama… Krist dolazi, unatoč svemu, to je ono što nas nosi: Bog dolazi, postaje čovjekom, donosi spas. Bog tiho i samozatajno mijenja svijet.. Nama je živjeti na zemlji ljubav, premda tama vlada… Vrijeme nije zlosretno, nego je za donijeti nadu; nije vrijeme za kukanje već tješenje; nije vrijeme Božjega suda već našega prolaznoga … Pozvani smo biti ‘tesari’ u skromnosti i tajanstvenosti – svojim rukama čudesno ‘obojiti’ učiniti svijet boljim. Svako je vrijeme pogodno da obojiš svijet mirom, dobrotom, ljubavlju, nadom i radošću… neke su od misli dr. Dogana.

Nakon promišljanja o duhovnom nagovoru, vlč. Vuković potaknuo je razgovor vjernika. Rečeno je kako poticaj približava snažnijemu otvaranju Božjoj Riječi i konkretnoj ‘dubljoj’ kontemplacijskoj osobnoj pripravi za rođenje Kristovo u skrovitosti i jednostavnosti vlastitih „betlehemskih jaslica“ lišenih vanjskog konzumerizma i buke suvremenoga svijeta. Zajedništvo u duhovnoj obnovi završilo je molitvom i prilikom za sakrament ispovijedi te druženjem. Duhovnoj obnovi pribivale su predsjednice UKI-ja i osječke podružnice HKLD dr. sc. Ružica Pšihistal i prim. doc. dr. sc. Melitom Vukšić Polić. Nevenka Špoljarić