ČEPIN (TU) – Najstarija od triju župa u Čepinu Župa Presvetog Trojstva proslavila je 4. lipnja naslovnu svetkovinu, a Općina Čepin 30. obljetnicu osnutka. Središnje svečano euharistijsko slavlje predvodio je i propovijedao fra Anto Barišić, ispovjednik u Franjevačkom samostanu sv. Križa u Tvrđi. Misu je suslavio domaći župnik vlč. Pavo Vukovac, koji je naposljetku posebno pozdravio goste: Nikolu ml. baruna Adamovicha, čiji su pretci plemićke loze Adamovich de Csepin sagradili današnju župnu crkvu Presvetog Trojstva, te predstavnike Općine Čepin: načelnika Dražena Tonkovca, Tomislava Nađa, zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Čepin, KUD „Ivan Kapistran Adamović“ u slavonskoj nošnji čiji su članovi sudjelovali u liturgijskom čitanju, župni zbor i vjernike, svima zahvalivši za zajedništvo posebice fra Anti Barišiću za održanu trodnevnicu koji je uz župnu svetkovinu duhovnim nagovorima poticao na obiteljski život.
„Danas je svetkovina Presvetog Trojstva, zaštitnika vaše župe i Dan općine Čepin. Boga Oca molim na poseban način da po svome Sinu Isusu izlije Duha Svetoga na vašu župnu zajednicu, na vaše obitelji, bolesnike, djecu, vaša polja i vaše njive, na vaše mjesto i da svi ljudi, koji ovuda prolaze, po vama iskuse milost koju vam Gospodin želi dati. Želimo na početku moliti da nam Gospodin oprosti kada naša vjera nije bila čvrsta, za onu vjeru koju smo primili u sakramentu krštenja, a u isto vrijeme molimo i zato što nismo imali otvoreno srce za Gospodina i molimo za oproštenje kada nismo imali ljubavi jedni za druge; molimo za milost naše čvrste vjere, za naše posvećenje i za dar Božje ljubavi u našemu srcu“, kazao je fra Anto Barišić uvodeći u misno slavlje te je u propovijedi naglasio: važnost vjere, molitve i ljubavi, kazavši kako mu je nedavno hodočasničko pješačenje 800 kilometara u 24 dana putem „sv. Jakova“ kroz Francusku u Španjolsku pomoglo obnoviti osobu vjeru; kako je molitva radosni susret s Bogom; te je bitno imati otvoreno srce za Boga kako bi se iskusila Božja ljubav u vlastitom životu i živjela kultura života po Isusovoj snazi.
Župnik Vukovac je na kraju mise podsjetio na povijesni katolički i gospodarsko-kulturni identitet Čepina koji je rastao uz susjedni Osijek, a od 18. stoljeća utemeljen je na plemićkoj lozi Adamovich, naglasivši da je „Ivan Kapistran I. Adamovich de Csepin sagradio dvorac i obiteljsku kapelicu posvećenu Presvetom Trojstvu, a kapelica je građena od 1769. do 1771. godine i imala je obiteljskog kapelana, te je 1871. pater Ilija Miškić tu bio kapelan i postao prvi župnik ove župe“. U kronici je zabilježeno da je prilikom posvete crkve carica i kraljica Marija Terezija poklonila misno ruho za crkvu. Dvorac je srušen 1947. godine, a crkva (u kojoj su dvije nadgrobne zidne ploče pokojnika plemićkoga rodoslovlja Adamovich ) je današnja župna crkva župe Čepin 1 sa 2.800 župljana uključujući filijalu Ovčara, od ukupno 4.500 stanovnika Čepina u kojemu djeluju i župe Uskrsnuća Kristova i župa Duha Svetoga.
Bitno je istaknuti kako je središnja misa u Čepinu vrhunac višednevnih događanja kojima je Općina Čepin proslavila nebesku zaštitu Presvetog Trojstva uz 30-godišnji jubilej osnutka Općine. Tim povodom 3. lipnja u čepinskom Centru za kulturu nastupio je baletni ansambl osječkog HNK-a i solisti (koreografija Vuk Ognjenović) s uvertirom prvog hrvatskog baleta “Jela”, skladatelja Bele pl. Adamovicha de Csepin (B. pl. Adamović Čepinski), čime je obilježena 125. godišnjica od praizvedbe „Jele“ u zagrebačkom HNK-u (15.1.1898.). Balet je oživio sjećanje na skladatelja Belu pl. Adamovicha (Čepin 1856. – Osijek 1934.) od kojega hrvatska kultura baštini više od 50 glazbenih djela, 40 uglazbljenih pjesama, jednu misu i 16 raznih kuplea. Nevenka Špoljarić