SLAVONSKI BROD (TU) – Bračno i obiteljsko savjetovalište Đakovačko-osječke nadbiskupije je u subotu, 22. travnja 2023. na jezeru Petnja, u sklopu projekta „Podrška i osnaživanje udomiteljstva“ koji se provodi u suradnji s Hrvatskim zavodom za socijalni rad – Područni ured Slavonski Brod, a uz donaciju Renovabisa, započelo nove programske aktivnosti pod nazivom „Walk and talk“ za udomitelje. Program „Walk and talk“ uključuje grupne šetnje u prirodi, pri kojima se razgledava ciljani okoliš te upoznaje sa zanimljivostima iz tog područja, uz to je uključeno i druženje, razmjena iskustva, smanjivanje briga i napetosti kroz psihološku pomoć stručnih suradnika Savjetovališta i Zavoda za socijalni rad. Cilj programa usmjeren je na osnaživanje udomitelja kako bi kroz zajedničke šetnje i razgovore, u prirodi, postigli dobrobit na utjecaj tjelesnog i mentalnog zdravlja, osvijestili vlastite brige i nedoumice, umanjili razinu stresa kao i tjeskobe i napetosti, opustili svoje tijelo i um, razvijali socijalne vještine u grupi, povećali samopouzdanje, smanjili osjećaj iscrpljenosti, gubitak energije i umora, osjetili dobrobit boravka u prirodi i na kvalitetu sna, a na kraju imali opušteno i nasmijano lice. Osim toga, udomitelji kroz ovaj program imaju prilike promijeniti životne navike i osigurati veću bliskost s drugim udomiteljima. Klasični grupni rad provodi se unutar nekakvog prostora pa se očekuje međusobna komunikacija svih sudionika, pri kojemu pojedini sudionici često osjećaju dodatan stres pred javnim iznošenjem svojih poteškoća. Prilikom hodanja u skupini postoji mogućnost samostalnog izbora kome se žele priključiti i s kime žele podijeliti svoje iskustvo ili nedoumicu ali i izabrati koga žele slušati. Individualna savjetovanja ne provode se u zatvorenom okruženju neke ‘ustanove’ koja bi im povećala razinu stresa i osjećaj nekompetentnosti pa se kroz razgovor sa stručnjakom prilikom šetnje smanjuje mogućnost stigmatizacije.
U subotu 22. 04. se obilježavao i Dan planeta Zemlja pa je stručna suradnica Katarina Bionda upoznala sudionike s nekoliko zanimljivosti o tom području, npr. kako je jezero Petnja umjetno stvoreno kako bi se uzgajala riža, međutim to je postao neuspješan projekt pa je jezero postalo mjesto gdje se mnogi opuštaju i provode svoje slobodno vrijeme. Također, govorila je o prirodnom bogatstvu šume bukve, hrasta kitnjaka i graba, kao i o ljekovitim biljkama kao što su plućnjak te žuti i crni gavez. Grupa od 16 udomitelja odraslih i 4 suradnice je zajedno prohodala šetnicu dugu 4,5 km. Stručne suradnice Marinela Smolčić, soc. radnica Zavoda za socijalni rad, i Suzana Matošević iz Savjetovališta imale su priliku slušati i podržati korisnike psihološkim savjetovanjem, individualno i u manjim skupinama, u jednom nesvakidašnjem pristupu ‘šetajući i razgovarajući’, dakle izvan ureda. Primijećeno je kako kroz odsutnost granica zatvorenog prostora nestaje i skučenosti i zatvorenosti u međusobnoj komunikaciji, a povećava se razina spontanosti i otvorenosti. Za vrijeme šetnje neki su više govorili, a poneki su slušali i prepoznavali kako su i sami imali slična iskustva i nedoumice te su podijelili na koji način su oni riješili svoje poteškoće, što je pridonijelo doživljaju vlastite kompetentnosti, ali i međusobnom osnaživanju. Nakon šetnje skupina se okupila na druženju i okrijepi te su se razgovor, razmjena iskustva i dojmova nastavili, za što se pobrinula koordinatorica Bernarda Barić. Izlet je trajao oko 4 sata, a predviđeni ciljevi ovog programa su se počeli postupno realizirati jer su udomitelji izrazili svoj doživljaj opuštenosti i radosti zbog boravka u prirodi i međusobnog zajedništva.
Udomitelji su izrazili svoje zadovoljstvo i želju za novim sličnim aktivnostima te će se nastaviti druženja kroz ovaj program. Aktivnosti će se provodit jednom do dva puta mjesečno, u dogovoru s udomiteljima, od travnja do listopada po izletištima kao što su Poloj u gradu Slavonskom Brodu, jezero Ljeskove vode, Šuma Striborova, Popovićeva šumica, Pljuskara, Grabovac i dr.
Na susrete u okviru programa „Walk and talk“ planira se uključiti i nove potencijalne udomitelje. Bračno i obiteljsko savjetovalište se zahvaljuje na ukazanom povjerenju članovima obitelji udomitelja i stručnoj podršci iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Područni ured Slavonski Brod koji su se rado odazvali pozivu. Djelatnici BIOS-a se vesele novim susretima i zajedničkoj realizaciji ideja koje su nastale prilikom ovog druženja. Suzana Matošević