ŽUPANJA (TU) – U organizaciji Povjerenstva za biblijski pastoral Đakovačko-osječke nadbiskupije, u Pastoralnom centru bl. Alojzija Stepinca u Županji, u utorak, 28. ožujka, održan je drugi korizmeni duhovni susret za vjernike Županjskog i Drenovačkog dekanata; pod naslovom „Upoznati snagu Isusa Krista“. Susretu je nazočilo devedesetak osoba iz župa tih dvaju dekanata.
Voditelj biblijske večeri, vlč. dr. sc Ivan Benaković, nadbiskupijski povjerenik za biblijski pastoral, profesor na KBF-u u Đakovu, nakon pozdrava predstavio je temu susreta; Promišljanje o sadržaju biblijskog teksta iz Markova Evanđelja, odnosno izvještaj o muci i smrti Gospodina našega Isusa Krista (Mk 15, 20-39). Rekao je, da je izabrao ovo Evanđelje, jer je ono po nastanku najstarije i poslužilo je kao podloga nastanku ostalih Evanđelja. Susret je započeo zajedničkom molitvom.
Temeljni naglasak pristupu evanđeljima je spoznaja da su ona nastala nakon događaja muke, smrti i uskrsnuća Isusa Krista i zato je neizmjerno važno pravilno razumjeti poruku ovih događaja, što je u vremenu korizme odlična prilika za duhovnu pripremu sudjelovanja u događajima Velikoga tjedna koji započinje nedjeljom Cvjetnice.
Analiza teksta, razložena je kroz četiri dijela. Prvi dio (Mk 15, 20-24) donosi sliku zla koje želi izrugati i ogoliti ljudsku osobnost Isusa i na taj način do kraja poniziti ljudsko dostojanstvo. U liku Šimuna Cirenca, prikazana je neophodna potreba pronalaska čovjeka koji u trenucima težine života preuzima dio tereta križa. Drugi dio, r. 25-32, podcrtava pokušaj rimskih vlasti u pokazivanju Isusove krivice (politički buntovnik protiv sistema) koja je napisana na križu „Kralj Židovski“. Treći dio teksta r. 33-37, donosi fenomen „tame po svoj zemlji“, što je slika čovječanstva koje odbacuje Boga i Isusovo umiranje koje je praćeno snažnim izrugivanjem mase koja podliježe manipulaciji zla koje odbacuje Božju prisutnost. Na kraju, u četvrtom dijelu r. 38-39, evanđelist donosi sliku „učinka“ Isusove dragovoljne smrti za cijelo čovječanstvo.
Voditelj je naglasio, kako evanđelist Marko želi prikazati Isusa kao starozavjetnog trpećeg pravednika, koji čitateljima evanđelja nudi paradigmu vjerničkoga života, koja uzima formu pitanja; „Koliko se želim oblikovati po primjeru Isusova križa?“. Podsjetio je sve nazočne, kako je u današnje vrijeme veoma zahtjevno živjeti životom autentičnog kršćanskog svjedoka, a izvor snage moguće je pronalaziti u tekstovima psalama, čije riječi na križu ponavlja i sam Isus (Ps 22,2).
Susret je završio molitvom zahvale Bogu uz želju za što boljom duhovnom pripravom za dane Velikoga tjedna. Silvijo Benaković