ĐAKOVO (TU) – U organizaciji Savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije u subotu, 11. veljače 2023. na Katoličkom Bogoslovnom fakultetu u Đakovu održan je jubilarni X. Seminar za bračne parove. Seminari se održavaju u kontinuitetu te uvijek privuku mnogo zainteresiranih obitelji, pa je tako i ove godine sudjelovalo oko 70 osoba i skoro 40 djece, za koje je bilo organizirano čuvanje i animiranje uz pomoć studentica fakulteta.
Nakon molitveno-meditativnog razmatranja, članovi KUD-a Tena iz Đakova, sekcija mladih koja uključuje tamburaše i Slavonske kraljice, odsvirali su i otpjevali nekoliko tradicionalnih pjesama te svečano otvorili seminar. Isprativši ih velikim pljeskom, prisutne je riječima dobrodošlice pozdravio mons. mr. Ivan Ćurić, pomoćni biskup Đakovačko-osječke nadbiskupije te doc. dr. sc. Josip Bošnjaković, voditelj Savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije.
Ovogodišnja tema seminara bila je Komunikacija u bračno-obiteljskim odnosima, a vodila ga je doc. dr. sc. Ksenija Romstein s Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku. Predavačica je upoznala polaznike s različitim postavkama komunikacije te najčešćim komunikacijskim stilovima, s razlozima nastajanja konflikata i mogućim rješenjima. U dva interaktivna predavanja i jednoj radionici polaznici su aktivno radili na međusobnom podržavanju i podupiranju tijekom iznošenje zajedničkih zadataka. Najčešći razlozi nerazumijevanja jesu pretpostavke o jasnoći poruke i izostavljanje bitnoga, što dugoročno može voditi u konfuziju, posebice kada su sugovornici djeca. Zaključak promišljanja sudionika bio je kako je potrebno povremeno preispitati komunikacijske stilove unutar obitelji i izvan obitelji, kako bi se izbjegli nesporazumi i gomilanje loših osjećaja.
Seminar se polako privodio vrhuncu kada su djeca uveselila svoje roditelje izvedbom nekoliko duhovnih pjesama koje su uvježbali s tetama ‘čuvalicama’, a nakon čega su svi pošli u studentsku kapelicu na misu koju je predvodio dr. sc. Pavo Mikulčić, voditelj Pastoralnog centra Đakovačko-osječke nadbiskupije.
U homiliji se usmjerio na grijeh praroditelja, istočni grijeh, koji je bio tragični događaj za cijelu ljudsku prošlost, iako je vrhunac i kruna Božjeg stvaranja bilo stvaranje čovjeka. Bog je stvorio Adama i Evu, tj. osnovao je prvu zajednicu muškarca i žene, tj. brak. Brak je rajska stvarnost, a ulaskom grijeha u čovjeka, počinju se događati nesuglasice u zajedništvu muškarca i žene. Čovjek koji nije u miru sa samim sobom ne može mirno i staloženo reagirati u situacijama, već prebacuje krivnju s jednoga na drugoga. Grijeh je narušio njihovu komunikaciju. Od prvog sklopljenog braka su uočljivi su kako su nesuglasice i poteškoće u komunikaciji stvarnost braka, od toga ne treba bježati niti dramiti, istaknuo je propovjednik, već se s time treba racionalno suočiti.
Brak je potrebno redovito servisirati, a tome može pomoći i ovaj seminar, kao svojevrstan servis braka i osvježenje komunikacije u bračnom i obiteljskom životu, naglasio je propovjednik i nastavio: „Složenost komunikacije u braku i obitelji često nalikuje na kulu babilonsku gdje se nitko ne razumije međusobno, jer svatko priča ‘svojim jezikom’, te je zbog toga važno ne umoriti se ‘raditi’ na svojoj komunikaciji.“ Euharistijsko slavlje uveličao je župni zbor iz Đakovačkih Selaca, a nakon završetka misnog slavlja, uslijedio je zajednički ručak sudionika.
Parovi su putem anonimnih evaluacijskih listića iskazali iznimno zadovoljstvo odabirom teme, rasporedom aktivnosti kao i organizacijom, a također su iskazali zadovoljstvo i načinom na koji je prof. dr. sc. Romstein predstavila temu. U evaluaciji su istaknuli: naučili smo nešto novo; naučili smo kako popraviti komunikaciju u vlastitom životu; pamtit ću tipove profila ljudi s obzirom na suočavanje s konfliktima; dobar odabir primjera komunikacije i video sadržaja; kratko, jasno i zanimljivo; super predavač, interakcija predavača i publike; predavačica me naučila kako je teško detaljno dati precizne upute drugima i osviješteno nam je na praktičan i odličan način; korisni su i primjenjivi savjeti, igre, konkretne aktivnosti i zadatci; zadaci sa supružnikom, saznanje o tome kako razmišljaju i svijet oko sebe shvaćaju djeca i koliko je potrebno razumijevanja za njih da bi shvatili poruku koju im želimo prenijeti.
Parovi su kao dobrobit istaknuli i: što smo mogli povesti i djecu na seminar; lijepo druženje, ugodna atmosfera, korisne informacije; prvi put sam na seminaru i oduševljena sam, opet ću doći, bravo, kreativno čuvanje djece, dječji smijeh i razigranost, drage ‘tete čuvarice’, uživala sam, vrijeme je proletjelo; molitva na početku seminara, a jedan od mnogih komentara koji se ponavljao bio je ugodna atmosfera ili pozitivno ozračje. Sudionici su također istaknuli kako i dalje žele sudjelovati na ovakvim seminarima, uz slične teme, ali i teme načina suočavanja i razrješavanja bračnih i obiteljskih sukoba te tema koje su vezane uz odgoj djece i izazove roditeljstva. S. Matošević/E. Matuzović