SLAVONSKI BROD (TU) – Svetu misu za sve studente i njihove profesore predvodio je uz početak nove akademske godine u Slavonskom Brodu, u župnoj crkvi Gospe Brze Pomoći, studentski kapelan i predsjednik Studentskog katoličkog centra (SKAC), vlč. Robert Farkaš. Pozdravio je na početku mlade i brojne studentice i studente, napose brucoše, koji su se okupili na misi kako bi molili Bogu za uspjeh u novoj akademskoj godini, kao i njihove profesore predvođene rektorom Sveučilišta u Slavonskom Brodu prof. dr. sc. Ivanom Samardžićem.
„Okupili smo se, dragi studenti, kako bi smo dragome Bogu, u koga vjerujemo, predali sve vaša nastojanja i trud koji svakodnevno ulažete kako biste stekli određena znanja, kompetencije i ljudske kvalitete koje su potrebne kako bismo zajedno mogli graditi još pravednije i naprednije društvo u kojemu želimo živjeti. I vi dragi profesori došli ste moliti za svoje studente, kojima prenosite svoja znanja i stručnost ali i vrline čovječnosti, imajući u vidu i sve kušnje i izazove teškoga vremena u kojemu živimo i učimo. No, s nadom i vjerom gledamo u budućnost, uzdajući se u Gospodina, jer smo vjernici“, rekao je uvodno vlč. Farkaš.
U prigodnoj homiliji, koju je simbolično naslovio „Bižuterija“, upozorio je na lažni svijet koji nas okružuje, a očituje se u masi krivotvorina i jeftinih kopija što nam se nameću u potrošačkome društvu u kojemu živimo. „Tako je s raznim proizvodima, pa primjerice i s nakitom koji je ili originalan i basnoslovno skup, od pravoga zlata, srebra, platine i drugih plemenitih materijala do dijamanata, ili je pak ono što nazivamo bižuterijom. Lažni nakit koji glumi zlato, ali to nije niti će ikada biti. Nije li tako i s ljudima koji žive kao bižuterija?“ – zapitao se i upozorio na sveprisutnu stvarnost prikrivanja istinske osobnosti svakog pojedinca. Mnogi se, istaknuo je, izvana predstavljaju u najljepšem svjetlu, skrivajući ono što zaista jesu. Potkrijepio je to i Isusovim riječima koji na više mjesta u Evanđelju upozorava na dvoličnost i licemjerje.
„Pravi kršćanin ne smije biti bižuterija, da glumi nešto što nije. Isus je bio blaži prema teškim i velikim grešnicima, nego prema licemjerima, koji su se pokazivali onim što nisu, misleći da će Isus povjerovati u njihovu šminku. Kršćanin nikada ne zaboravlja da Bog gleda najprije ono što je unutra, u srcu, a mi ljudi pretežno ono izvanjsko, a tako prolazno. Ono što jesmo iznutra kad tad izađe na površinu. Kao što se i zlato i bižuterija jako brzo prepoznaju – kad se bruse i poliraju“, pojasnio je propovjednik kazavši da je tako i s čovjekom – često imitatorom i kopijom. No, kršćanin se, napomenuo je, prepoznaje u djelima svakodnevice i iskušenjima kojih nitko nije pošteđen. Pozvao je okupljene da slijede Isusa koji je jedini original i savršen Bogočovjek, i dopuste da ih on čisti i polira kako bi zasjali istinskim sjajem, ljubavlju, dobrotom, iskrenošću, poštenjem, vjernošću, a to, rekao je, ne možemo ako ćemo biti samo bižuterija. Studentima je pak poručio neka se trude slušati i učiti i od svojih profesora, ali prije svih od Isusa, koji je naš prvi Učitelj, a svi mi njegovi učenici.
Okupljeni su mladi vjernici pred oltar prinijeli svoje, na papirićima ispisane molitvene nakane koje su naglas pročitane. Misno slavlje pjevanjem je animirao zbor brodskog SKAC-a pod vodstvom Luke Šmitala. Ivica Vlašić