Seminar za animatore u pastoralu osoba s invaliditetom

ĐAKOVO (TU) – Formativni seminar za animatore u pastoralu osoba s invaliditetom održan je 5. studenoga 2016. u prostorijama Središnje nadbiskupijske i fakultetske knjižnice u Đakovu. Seminar je organiziralo Nadbiskupijsko povjerenstvo za pastoral osoba s invaliditetom i članove njihovih obitelji, a moderirao ga je vlč. Alojz Kovaček, nadbiskupijski povjerenik za ovo područje.

Predavanje „Stigmatizacija osoba s psihičkim teškoćama – depresija i shizofrenija“, održao je dr. Ivan Ramčić, psihijatar u Domu zdravlja Đakovo, a predavanje „Svladavanje prepreka, predrasuda i strahova tijekom susreta s osobama s psihičkim teškoćama“, dr.sc. Josip Bošnjaković, viši asistent na KBF-u u Đakovu. Na skupu je sudjelovalo preko sedamdeset sudionika. Nakon zajedničke molitve uslijedio je pozdravni govor mons. Ivana Ćurića, generalnog vikara Đakovačko-osječke nadbiskupije, a nakon toga sudionicima se obratio povjerenik vlč. Kovaček.

U svome predavanju dr. Ivan Ramčić stavio je naglasak na shizofreniju i depresiju, jer je shizofenija najznačajniji predstavnik psihotičnih poremećaja, a depresija najznačajniji predstavnik afektivnih poremećaja. Govorio je kako je povijest shizofenije značajno utjecala na stigmatizaciju same shizofenije, rekavši među ostalim kako je shizofrenija više dezorganizacija i nesigurnost duše, poremećaj mišljenja, opažanja i smetnje u svakodnevnom funkcioniranju, a njezini su uzroci psihološki, socijalni i genetski.

Drugi dio predavanja dr. Ramčić posvetio je objašnjavanju pojma depresija, rekavši kako se predviđa se da će depresija do 2020. godine biti drugi javno-zdravstveni problem. Uzroci depresije mogu bit psihološki, biologijski, socijalni i genetski. Kod depresije je  isto jako važna psihoterapija, socioterapija i farmakoterapija. Uzrok stigmatizacije osoba s psihičkim teškoćama je najčešće neznanje. Što više znamo, stigmatizacija će biti manja. Stigmatizacija je veliki zdravstveni problem i utječe na liječenje. Osobu ne trebamo gledati samo kroz bolest, osoba ima svoje karakteristike, osobine i vrline. Borba protiv stigme je jako važna, jer ako stigmatiziramo osobu s psihičkim teškoćama, ona ima osjećaj manje vrijednosti, a tada sav trud nema nikakvog smisla.

Nakon kratke stanke uslijedilo je predavanje dr. sc. Josipa Bošnjakovića. Kada su u pitanju osobe koje imaju psihičke poteškoće, znači preventivno djelovati i uzimati u obzir stvarnost s kojom se te osobe svakodnevno suočavaju, rekao je predavač te istaknuo nekoliko poznatih osoba, među kojima je i svetac, koji su unatoč svojim psihičkim poteškoćama bili uspješne i ostvarene osobe. Rečeno je kako mediji imaju veliku važnost u razbijanju predrasuda.

Evolucijski gledajući govorimo kako je vrhunac čovjeka „Homo sapiens“, razuman čovjek, no u kršćanskom smislu znamo i vjerujemo da je vrhunac čovjeka “Homo amans“, čovjek koji ljubi. U susretu s osobama s psihičkim poteškoćama, mogli smo zaključiti da oni ponekad nisu baš najrazumniji, tj. ne mogu koristiti razum onako kako bismo mi to očekivali, no te osobe itekako znaju ljubiti, bez zadrške. Trebamo vidjeti ono što je dobro kod osobe, bez obzira na njegove poteškoće, čulo se među ostalim u predavanju dr. Bošnjakovića.

Nakon predavanja uslijedile su radionice koje su tematski bile vezane za predavanja. Radionice su pripremili i vodili dr. Ivan Ramčić, dr. sc. Josip Bošnjaković te Elizabeta Matuzović, Suzana Matošević i Ivana Stvorić, djelatnice Bračnog i obiteljskog savjetovališta iz Osijeka i Slavonskog Broda.

Ivanka Grgić Vukojević