VINKOVCI (TU) – U prigodi Dana europske baštine, Župa bl. Alojzija Stepinca u Vinkovcima i “Družina” – Čuvari tradicije hrvatskih obiteljskih zadruga Zagreb, organizirali su 1. listopada u župi predstavljanje knjige/pjesmarice Zapjevajmo danas – Vođinci, crkvene pučke pjesme priređivačice dr. sc. Mande Svirac, etnologinje i crkvene orguljašice. Naime, pod nazivom Vođinačke počimajle, a na poticaj dr. sc. Mande Svirac, okupile su se počimajle, koje su u toj ulozi djelovale u župi od 1950. do 1975. godine, kada liturgijsko pjevanje preuzimaju redovnice Službenice Milosrđa.
Zbirka je rezultat trogodišnjeg projekta „Družine“ pod nazivom Vođinci, Crkveno pučko pjevanje, koji je bio uvršten u Program financiranja zaštite kulturnih dobara Ministarstva kulture Republike Hrvatske. U pjesmarici se nalazi 35 notnih zapisa pjesama raspoređenih prema logici liturgijske godine. O zbirci vođinačkih crkvenih pučkih popijevki u izvođenju Vođinačkih počimajli govorili su urednik Josip Matker i priređivačica. Recezenti knjige su prof. mr. art. Miroslav Martinjak i dr. sc. Hrvojka Mihanović-Salopek. U glazbenom programu nastupile su Vođinačke počimajle.
Na početku predstavljanje nazočne je pozdravio upravitelj župe vlč. Anđelko Cindori, rekavši kako je predstavljanje knjige upriličeno na prvu subotu u mjesecu listopadu i sve će biti u ozračju Blažene Djevice Marije koju je blaženi kardinal Alojzije Stepinac posebno častio. „Radosna srca otvaramo vrata naše crkve, ali i naša srca, kako gostima iz Zagreba, Slavonskog Broda, Vođinaca, tako i našim domaćim župljanima“, rekao je vlč. Cindori.
„S nama je na naslovnici pjesmarice Zapjevajmo danas – Vođinci, crkvene pučke pjesme i župljanka iz ove župe jer je tada živjela u Vođincima kada smo osnovali Vođinačke počimajle pa je red i da u njezinoj župi promoviramo te pjesme i želimo da se to širi dalje i tko može neka nabavi knjigu jer su to pjesme koje se pjevaju u narodu, a mladi, možda ne znaju“, rekla je dr. Svirac, inače rođena u Vođincima 1946. godine. Predstavljajući pjesmaricu njezin je urednik Matker rekao kako su u njoj sabrane sve pjesme koje su obilježile jednu župu, jedno mjesto, a koje su danas već zaboravljene „i ono što stalno apostrofiram jest da su počimajle i gospođe starije generacije, ‘majke’ pučkog crkvenog pjevanja jer su one sačuvale te stare tradicijske pjesme koje imamo u ovoj pjesmarici zapisane i u notografiji i tekstualnom obliku i snimljene na CD-u kako se ne bi zaboravile. Stoga ova pjesmarica, ono što stalno ponavljam, nije Zapjevajmo danas, nego i Zapjevajmo sutra, kako bi mladi očuvali svoju baštinu u ovom primjeru samo za jedno mjesto, ali tako i za cijelu Hrvatsku jer, a što je napomenuo i promotor na prvoj promociji mr. sc. Ivan Andrić, voditelj Mješovitog zbora đakovačke katedrale, ovo je jedini primjer sustavnog zabilježavanja pučke pjesme u jednom mjestu“. Snježana Kraljević