Proslava 50. obljetnice osnutka Župe sv. Josipa radnika

BELIŠĆE (TU) – Župa sv. Josipa radnika u Belišću proslavila je u nedjelju, 18. rujna svoje pedesetogodišnje postojanje pod vodstvom franjevaca trećoredaca glagoljaša. Ovaj zlatni jubilej obilježen je mnogim raznovrsnim događanjima, kako na župnoj, tako i na društvenoj i kulturnoj razini.

 

Konačnom danu proslave prethodila je devetnica koja je započela u petak, 9. rujna, a misna su slavlja, uz ostale svećenike, predvodili bivši župnici koji su djelovali u ovoj župi. Župni jubilej obogatio je na poseban način župljanin vlč. Ivan Petrović, koji je u nedjelju, 11. rujna svečano proslavio svoju mladu misu. Vlč. Petrović nastavit će svoju svećeničku službu kao član klera Sisačke biskupije te župnik Župe sv. Antuna Padovanskog u Bučici.

Proslava je došla svome vrhuncu u nedjelju, 18. rujna svečanim euharistijskim slavljem koje je predvodio nadbiskup đakovačko-osječki, mons. dr. Đuro Hranić. U prisustvu mnoštva župljana okupljenih oko stola Gospodnjeg i 20 svećenika Provincije franjevaca trećoredaca glagoljaša, Valpovačkog i Donjomiholjačkog dekanata otac nadbiskup otkrio je i posebno spomen-obilježlje u župnoj crkvi koje u sebi sadrži opeku iz Svetih vrata bazilike sv. Petra u Vatikanu kao spomen na ovaj značajan događaj.

Kroz svoju homiliju nadbiskup je naglasio važnost uzdanja u Svevišnjega bez straha i sumnje. Govorio je o odvažnosti maloga čovjeka koji, prepuštajući se Božjemu vodstvu, čini velike stvari usprkos riziku koji mu prijeti. Na isti način je nastala i rasla župa Belišće. Nakon što je prvu pripravu osnivanja župe i osnutak crkvene općine u Belišću odobren 1938. godine osujetio i zaustavio Drugi svjetski rat, župu sv. Josipa radnika u Belišću osnovao je 1. veljače 1966. pokojni biskup mons. Stjepan Baeurlein dekretom  od 31. siječnja iste godine. Upravo zahvaljujući hrabrosti pojedinaca, na poseban način prvog belišćanskog župnika fra Bernarda Rubinića zvanog „ledolomac“ koji je svojom otvorenošću i franjevačkom jednostavnošću otvorio vrata  župne crkve za sve, bliske i rubne, vjernike i nevjernike, nastala je i živa crkva i kuća od opeke.

„Mi koji činimo ovu župnu zajednicu te zajedništvo među nama je kuća u kojoj Bog prebiva. Kuća u kojoj Bog prebiva je i ova crkva. A nije li kuća u kojoj je Bog prebivao i prije negoli je ovdje bilo crkve bio vaš prvi župnik fra Bernard Rubinić: svojom mladošću, poletom, neustrašivošću, pastirskom revnošću i ljubavlju prema Bogu i prema vama, svojom lukavošću i istodobnom bezazlenošću, uspio je Božjom pomoću, u radničkom naselju u kojemu nije smjelo biti mjesta za Boga, okupiti zajednicu vjernika i postići to da su mu i neki članovi Saveza komunista poput Nikodema kriomice dolazili te su mu pomagali da pod okriljem noći potajno dopremiti stupove i na njih postaviti zvono. Nisu li i ti Vaši župljani te zvuk toga zvona bili glas i prva kuća Božja ovdje u Belišću. Bog se nastanio u nadstrešnici od kartona, u trošnoj kući, u vašim obiteljima u kojima se molilo i koje su unatoč pritisaka primale župnika na blagoslov.“

U molitvama i zajedništvu iskazana je posebna zahvala svima koji su svojim talentom i trudom činili ovu župu „živom“ svih ovih godina, a nadbiskup je uručio prigodne zlatne i srebrne medalje prisutnim župnicima i župnim vikarima koji su djelovali u župi. Zlatne medalje dobili su: fra Niko Barun u ime Provincije franjevaca trećoredaca glagoljaša, fra Bernard Rubinić te trenutačni župnik fra Branko Janjić. Srebrne medalje dobili su: fra Josip I. Vrdoljak, fra Andrija Štajduhar, fra Ivan Široki, fra Tomislav Kero te s. Alemka Štefanko uime svih sestra koje su djelovale u župi.

U zajedništvu i veselom raspoloženju slavlje se nastavilo u šatoru ispred crkve uz zajednički ručak za sve prisutne te zvuke tamburaškog sastava „Ravnica“ i benda „Glazbeni odgoj“, a druženje je trajalo sve do večernjih sati. Zahvalni Gospodinu na svim plodovima i iskušenjima župljani Župe sv. Josipa radnika u Belišću, u zajedništvu sa svojim franjevačkim pastirima spremni su za nove poticaje Duha sa željom da dočekaju 100-tu obljetnicu. Josipa Petrlić