ĐAKOVO (TU) – U ponedjeljak, 5. rujna 2016. godine, na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu započela je peta Filozofska škola Matice hrvatske. Središnja tema ovogodišnje škole jest “Uvod u spekulativno mišljenje: G. W. F. Hegel, Fenomenologija duha – Predgovor”. Sljedećih pet dana program će uključivati predavanja i rasprave o osnovnim temama Hegelova djela te intenzivan rad na tumačenju odabranih tekstova.
Pozdravni govor održao je izv. prof. dr. sc. Ivica Raguž, dekan KBF-a, mislima da je ova filozofska škola nastala po uzoru na stare antičke škole te je profesor Raguž zaželio svima uspješan i plodonosan rad. Zatim je govor održao profesor Damir Barbarić koji je naglasio to da se sudionici ne boje uroniti u predavanja te pritom i iznjedriti pitanja koja im se nameću, a između ostaloga naglasio je i važnost bilješki. U nastavku predavanja uslijedilo je predstavljanje profesora i studenata koji sudjeluju u programu Filozofske škole, a potom i prvo predavanje koje je održao profesor Barbarić.
Susret s nadbiskupom Hranićem
Polaznike i organizatore pete Filozofske škole Matice hrvatske primio je i nadbiskup mons. Đuro Hranić. Na samome početku jedan od organizatora prof. dr. sc. Damir Barbarić zahvalio se Upravi Fakulteta, napose dekanu Ragužu na pozivu te nadbiskupu na srdačnomu prijemu. U svojemu govoru Barbarić je naglasio kako mu je zadovoljstvo biti u Strossmayerovom gradu te kako se iz ovoga može roditi jedan plodonosni dijalog između teologije i filozofije koje su, zaključio je, u konačnici i sestre blizanke.
Na njegov se stav nadovezao i nadbiskup mons. Đuro Hranić i naglasio kako takav susret može biti obogaćenje za grad Đakovo. Iz dijaloga teologije i filozofije ne samo da se pokazuju dodirne točke u razvoju misli, već to može biti korisno i kao takvo pridonijeti cijelome društvu. Na koncu svojega govora, nadbiskup je zaželio puno sreće u daljnjem radu i ukratko predstavio povijest Biskupije i znamenitosti grada Đakova.
KBF Đakovo