OSIJEK (TU) – Predstavljanjem nove knjige pjesama Petra Eleza Da Tebi hvalu kažem 11. studenoga 2021. u organizaciji osječkog ogranka Matice hrvatske i Udruge katoličkih intelektualaca započeli su Dani Matice hrvatske u Osijeku.
Jezično-stilski slojevi pjesme pokazuju izrazito brižan odnos autora prema izrazu, kazao je dr. sc Tomislav Ćužić, predstavivši zbirku s jezikoslovnoga stajališta. Odabir vezanoga stiha i pjesme s čakavskom jezičnom stilizacijom u pjesničkom slogu Petra Eleza odudaraju od pomodnih struja suvremenoga pjesništva i ostavljaju mu prostor za slobodno ukorjenjivanje u tradiciji. Elez u svoje pjesništvo upisuje brojene duhovne uzore, među kojima su i Ignacije Lojolski i p. Toma Zdelarić, p. Anto Gabrić, bl. Alojzije Stepinac i sv. Jeronim, posvećujući im pjesme kao najintimnijim prijateljima. Posvete kao paratekstualni dijelovi koji okružuju pjesmu stalna su odrednica jednoga pjesničkoga ciklusa (Posvetnice), često su zastupljene i uz ostale pjesme, a imensko kazalo kada bi se pridodalo knjizi bilo bi neobično bogato. Upućuje to na autorovu želju da u razgovor s čitateljem uvede „treće“ osobe i proširi njegove duhovne, povijesne i mentalne obzore.
Dobro je u vremenu tjeskobe i nemira zastati nad naslovom zbirke (Da Tebi hvalu kažem), rekla je dr. Pšihistal, jer zahvalnost koju smo zaboravili u tiraniji prava i sloboda ima transformativnu moć da nas mijenja iznutra, a kada zahvalnošću dotičemo Stvoritelja tada nas on uzvratno blagoslivlja proslavljajući u našoj hvali vlastite darove. Hvala i slava ulaze u red prvotnoga iskustva Boga. Mi smo i pozvani i izabrani biti na hvalu slave Njegove (Ef 1, 12). Duhovno pjesništvo izuzetno je zahtjevno pjesništvo, nastavila je Pšihistal, predstavivši idejne i tematske slojeve zbirke kršćanskoga nadahnuća, jer sjedinjuje u sebi dva teška zahtjeva: biti vjernikom i biti pjesnikom. Iskrena pobožnost nije dovoljna za duhovno pjesništvo, jer ono zahtijeva i nadahnuće, koje nije mitološki rekvizit i predani rad i talent. Elezova zbirka ima snage uhvatiti se u koštac sa svim tim teškoćama i brušenim izrazom stiže pred čitatelja otvarajući mu oči za duhovne realitete, kao izvor snage i okrijepe. Nakon izlaganja predstavljača autor je pročitao nekoliko pjesma, iznio zanimljive pojedinosti o pisanju pjesama i zaključio osvrtom na korice knjige s Vukovarskim križem i likom dječaka. Križ nas podsjeća na muke svagdašnje, a dječak na nadu života, rekao je Elez. Križ je također – dodala je Pšihistal – znak sigurne pobjede i to je ta horugva/korugva pod koju nam je stati.
Uvodne pozdrave publici uputio je Ivica Vuletić, domaćin pjesničke večeri održane u Knjižari Nova i Lidija Miletić, predsjednica Ogranka Matice hrvatske u Vukovaru. Tiskovni ured