ĐAKOVO (TU) – Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije u suradnji s Nadbiskupijskim pastoralnim centrom organizirao je 11. lipnja cjelodnevni seminar za karitativne djelatnike, animatore i suradnike u župama Đakovačko-osječke nadbiskupije. Seminar je održan na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu na temu „Caritas u Godini milosrđa“, a o temi je govorio mons. Fabijan Svalina, ravnatelj Hrvatskog Caritasa. Nazočilo je 92 osobe.
Nakon uvodne molitve, dobrodošlicu sudionicima i uvodnu riječ izrekao je dr. sc. Drago Tukara, ravnatelj Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije. Uslijedilo je predavanje mons. Svaline. Caritas ne treba gledati kao nekakvu humanitarnu organizaciju čija je temeljna zadaća raspodjela materijalne pomoći, naglasio je predavač, nego je on prvenstveno pastoralna institucija koja bi trebala podizati svijest o milosrdnom djelovanju među svim vjernicima Katoličke Crkve te s njima i među njima posredovati u konkretizaciji kršćanske brige i ljubavi prema nevoljnicima, ne samo kroz materijalnu, nego i duhovnu, savjetodavnu, pravnu, edukativnu i drugu pomoć. Biti milosrdan podrazumijeva u sebi prihvaćanje jednog cjelovitog kršćanskog načina življenja, djelovanja i razmišljanja.
Ističući kako papa Franjo poziva da se u središte politike stave ljude te se uključi u izgradnju europskog jedinstva, za što je potrebno strpljivosti i trajnog opredjeljenja za suradnju, mons. Svalina je istaknuo što činiti kako bi se u Godini Milosrđa posvjedočila odgojna i formativna uloga Caritasa. Uputio je da Caritas treba biti jedan od pokretača društvenih procesa, po svojoj naravi treba biti ujedinjavajući element cjelovitog pastorala župne zajednice, pa i Crkve u cjelini, a jedan od zadataka Caritasa je i stvaranje novog ekonomskog okvira u kojem ekonomija služi čovjeku, a ne obrnuto. Caritas treba promicati kulturu dijaloga, graditi mostove, slušati, otvoriti se za mlade – ne samo zato što su oni budućnost, već zato što su „oni naša sadašnjost“. Govoreći o Hrvatskom Caritasu, kao krovnoj ustanovi Caritasove mreže, ravnatelj Svalina naglasio je da se sve više treba razvijati platforma za razmjenu najboljih iskustava, zagovaranja socijalne pravde, integracije marginaliziranih, poticanje socijalne ekonomije/poduzetništva, dijaloga i promicanja uloge i odgovornosti mladih za naše danas i za bolje sutra. Naša pokretačka snaga trebaju biti minula iskustva, duh otvorenosti i solidarnosti, uputio je mons. Svalina prisutne karitativne djelatnike. Uslijedio je rad u skupinama te plenum. Ivanka Domazet