SLAVONSKI BROD (TU) – Najnevinije žrtve – 402 dječaka i djevojčica poginulih tijekom Domovinskog rata u Hrvatskoj, nakon 25 godina čekanja, dobilo je napokon spomen obilježje pod nazivom „Prekinuto djetinjstvo“. Otkrili su ga u subotu, 21. svibnja u parku Šetalište Braće Radića u Slavonskom Brodu djeca i mladi iz obitelji poginulih u ratu.
Susret roditelja poginule djece i ostalih civilnih žrtava Domovinskog rata, koji četrnaestu godinu za redom u tom gradu, u kojem je poginulo najviše djece – njih 28, organizira Zajednica udruga hrvatskih civilnih stradalnika iz Domovinskog rata pod geslom „Mali križ – velika žrtva“, započeo je euharistijskim slavljem u franjevačkoj crkvi Presvetog Trojstva. Uz domaće svećenike na čelu s gvardijanom fra Franjom Jurincem, slavlje je predvodio župni vikar u Donjem Miholjcu Ivan Begović. Vidljivo dirnut tim velikim događajem vikar Begović, koji je i sam kao dvogodišnji dječak u svom domu u Vinkovcima bio teško ranjen, u svojoj je homiliji naglasio kako se uporno pokušava reći da su sva ta nevino stradala djeca bila kolateralne žrtve, da su usput stradali, te je ustvrdio kako su oni kao i svaka druga žrtva ugrađeni u oltar domovine, dionici naše slobode.
„O slobodi se često priča, govori da je dar koji nas vodi. Zapitajmo se koliko smo uopće slobodni, koliko vrijedi jedan ljudski život… Svatko od tih malenih imao je svoj mali križ, a podnijeli su veliku žrtvu. To ne smijemo zaboraviti, jer ako ne priznamo svoju prošlost ne možemo ići naprijed“, rekao je, među ostalim vikar Begović. Nazočne je pozvao da mole da Gospodin prosvijetli odgovorne, kako bi se ta velika žrtva nevine dječice priznala, ispravio nepravedni status koji imaju civilne žrtve Domovinskog rata te da se pokrene postupak kako bi se utvrdila kaznena odgovornost onih koji su za sve to krivi.
Uz mnogobrojne roditelje i rodbinu poginulih iz raznih krajeva Hrvatske, od Dubrovnika do Vukovara, nazočni su bili predstavnici vjerskih zajednica, najviše zakonodavne, sudbene i izvršne vlasti u RH, Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika u Domovinskom ratu te gradova, vojske, policije. Dirljivom pjesmom započeo je prigodan program otkrivanja spomen obilježja „Prekinuto djetinjstvo“ u parku Šetalište Braće Radića, koji predstavlja slagalicu koja nikada neće biti do kraja ispunjena i zajednički je autorski rad kipara Petra Dolića i Petre Tončić Lipovšćak.
Posebno je dirljiv bio trenutak kada je 22 braće i sestara poginule djece skinulo bijeli pokrov sa spomen obilježja, koje je potom, uz prigodnu molitvu, blagoslovio svećenik Begović. Počast poginuloj djeci, uz polaganje bijelog cvijeća, odali su predstavnici: roditelja poginule djece, predsjednice RH, Hrvatskog sabora, Vlade RH, Brodsko-Posavske županije, Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika u Domovinskom ratu i izaslanstva Grada Zagreba. Bijelu ruže za svako poginulo dijete, čija su imena ispisana na spomen obilježju, ostavilo je i 402 brodskih osmoškolaca.
Susret je nastavljen tihim mimohodom do KKD „Ivane Brlić-Mažuranić“ u kojoj je održana svečana akademija. U znak sjećanja na svoje vršnjake djeca i mladi Slavonskog Broda izveli su plesu predstavu „Slavuj“.
„Spomen obilježje „Prekinuto djetinjstvo“ ostaje podsjetnik na najtragičniji dio novije hrvatske povijesti, u srcu roditelja na bolnu prazninu, a svima nama podsjetnik na tolike ugašene dječje živote, izgubljeno djetinjstvo, izbrisanu generaciju, dječji smijeh i igru, koja je zauvijek prekinuta i za koju treba netko odgovarati“, zaključili su domaćini i gosti u svom prigodnom obraćanju. B. Lukačević