OSIJEK (TU) – U utorak, 2. veljače 2021. u osječkoj Župi sv. Ćirila i Metoda započela su predavanja iz ciklusa „Prava ljubav čeka“, voditelja Josipa Matezovića, mag. theol. koja će se održavati tijekom tri utorka u sklopu redovitih studentskih vjeronauka u organizaciji Udruge Duhos.
Studentski kapelan, vlč. Mario Žigman nakon uvodne molitve, uveo je u temu teologije tijela i življenja kreposti čistoće te je sažeo i svoje dosadašnje kateheze na tragu teologije tijela pape Ivana Pavla II. Ponovio je neka od ključnih pitanja o kojima je s mladima razmišljali tijekom ove akademske godine, a ona su: tko je čovjek, zašto ga je Bog stvorio, o problemima požude te posljedicama grijeha. Zaključio je mišlju kako ne trebamo na sve to gledati moralizirajući. Želja nam je upoznati istinu o sebi i svome tijelu te se trebamo dati poučiti i tražiti Boga i Njegovu pomoć u svemu, pa tako i u življenju čistoće kao jedne od kreposti.
S istim mislima svoje predavanje na temu: Crkva mi ništa ne brani, započeo je i vjeroučitelj Matezović. Svjestan toga da su svi došli s nekim očekivanjima, predrasudama ili željama rekao je kako nije ni sam došao moralizirati. Svima je stvaranjem darovana odgovornost i slobodna volja te imamo pravo izabrati i opredijeliti se za dobro ili zlo. Kako je i naslovio temu: „Crkva mi ništa ne brani“, ni njegova namjera nisu zabrane, osuđivanje nego mu je želja iznijeti istinu koju je i sam spoznao. Tako je okupljenima govorio o vlastitom životnom putu, svojim osobnim padovima i krizama, ali i trenutku u kojem je zavapio Bogu s čežnjom da ga upozna. Na tom putu sazrijevanja otkrivao je istine o spolnosti i grijesima na tome području.
“Mi smo hram Duha Svetoga, a svakim grijehom na području spolnosti obeščašćujemo taj hram. Ali ako smo i pali u trenutku slabosti ne moramo se bojati i misliti da smo sada oštećeni, „otvoreni“. Gospodin može zacijeliti naše rane, štoviše On nam može darovati novo srce. Njemu možemo predati svoje slomljeno srce i On će nas ozdraviti”, poručio je Josip.
Da je to zaista tako vidimo i u dvama primjerima iz Svetog pisma. Prvi primjer je Zakej, a drugi Marija Magdalena. Znajući njihove životne priče, on nadcarinik, ona preljubnica, živjeli su po svojoj volji grešno, ali susret s Gospodinom u kojem su mu se otvorili i zavapili promijenio je njihove živote u potpunosti. Došli su do toga da je on bio spreman sve svoje razdijeliti siromasima, a ona se odrekla svojih grijeha i prošlosti te slijedila Krista sve do smrti na križu. Kada se Gospodinu otvorimo, predamo, dolazit će i do promjena, ali Njemu je potreban naš pristanak, naše „Da.“
Tim mislima završeno je prvo od tri predavanja te je započelo euharistijsko klanjanje u su mladi molili pred Gospodinom za sve rane, slabosti, strahove. Ciklus se nastavlja u utorak, 9. veljače u 20 sati u Župi sv. Ćirila i Metoda temom “Slatki grijeh”. Veronika Lončar