SPLIT / OSIJEK / SLAVONSKI BROD (TU) – „Logoterapeutske vještine u obiteljskoj komunikaciji“ bila je tema webinara u ciklusu „Obiteljski četvrtak“, koji je 2. lipnja putem Zoom aplikacije organiziralo Bračno i obiteljsko savjetovalište Đakovačko-osječke nadbiskupije, Institut za novu evangelizaciju „Sveti Ivan Pavao II.“ i Povjerenstvo za brak i obitelj osječkih dekanata. O temi je, nakon uvodnog pozdrava doc. dr. Josipa Bošnjakovića, voditelja Bračnog i obiteljskog savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije te Ivane Stvorić iz Savjetovališta za žrtve obiteljskog nasilja iz Slavonskog Broda, govorio teolog, psiholog, psihoterapeut, profesor na KBF-u u Splitu, dr. Boris Vidović iz Bračnog i obiteljskog savjetovališta Splitsko-makarske nadbiskupije.
„Čovjek se ostvaruje kada je usmjeren na svijet izvan sebe – osobe koje treba ljubiti i ideje koje treba realizirati“, naglasio je dr. Vidović i pojasnio kako je logoterapija suprotna suvremenim govorima o samoostvarenju, a vrlo bliska kršćanstvu. To je pravac usmjeren na „liječenje smislom“. Predstavljajući logoterapeutske vještine – derefleksiju, paradoksnu intenciju, Sokratovski dijalog te tehniku zajedničkog nazivnika predavač je pojasnio kako ih se može koristiti pri rješavanju problema u obiteljskim odnosima.
Potrebno je i korisno skrenuti pozornost s problema na područje života koje nije problematično – upućuje derefleksija; učiniti ono čega se bojimo – ohrabruje paradoksna intencija; Sokratovski dijalog koristi metodu pitanja i odgovora te pretpostavlja prepoznavanje drugoga kao ravnopravne osobe na putu otkrivanja ili prepoznavanja istine, a metoda zajedničkog nazivnika – u situacijama kada izabiremo između dvije naizgled jednako važne stvari – pita „Što je krajnji cilj?“, pojasnio je dr. Vidović te rekao: „Mi u bračnim odnosima često znamo što bi bilo dobro, pa ključna stvar nije problem – nego potreba za nadmetanjem i pokazivanjem tko je glavni. Ako popustimo, mislimo da ćemo izgubiti poziciju koju smo mukotrpno izgrađivali; ako damo djeci za pravo – ispast će da popuštamo, ne radimo pravo svoju zadaću kao roditelji. Puno je stvari koje sami sa sobom trebamo razlučiti. Stoga je za svako rješavanje problema potrebna vlastita doza introspekcije – istinitosti i iskrenosti pred samim sobom i savješću koja nam govori i usmjerava nas prema istinitom cilju.“
Sljedeći webinar održat će se u utorak, 9. lipnja kada će o temi „Suosjećati i ljubiti doprinosi zdravim i iscjeljujućim međuljudskim odnosima“ govoriti doc. dr. Bošnjaković. Za sudjelovanje potrebno je prijaviti se na jednu od e-mail adresa: savjetovaliste-os@djos.hr; savjetovaliste-sb@djos.hr ili son@djos.hr najkasnije do 7. lipnja. Martina Kuveždanin