ĐAKOVO (TU) – U sklopu projekta Seminari za bračne parove u organizaciji Bračnih i obiteljskih savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije u Đakovu je 13. veljače 2016. održan treći seminar pod nazivom „Ljubav na duge staze“. Sudjelovalo je šezdesetak bračnih parova iz Đakovačko-osječke nadbiskupije i Požeške biskupije te oko pedesetero djece, za koju je bilo osigurano čuvanje.
Program je započeo molitvom te pozdravnim govorom dr. Josipa Bošnjakovića, voditelja Savjetovališta u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji, a nakon toga prisutne je pozdravio i generalni vikar Đakovačko-osječke nadbiskupije mons. Ivan Ćurić, izrazivši nadu da će parovi otkriti kolike su staze bračne ljubavi te kolika je Božja ljubav.
Uslijedilo je predavanje prof. Zdravka Bokulića, psihoterapeuta i supervizora iz Zagreba, na temu „Ljubav na duge staze – što parove drži zajedno?“. Prof. Bokulić započeo je predavanje s 10 savjeta za sretniji život pape Franje, koje je iznio kao načela koja mogu pomoći ljudima da bolje žive. Predavač je pošao od činjenice kako možemo mijenjati samo sebe te ako mi učinimo nešto drugačije i/ili novo, postoji velika mogućnost da i druga osoba učini nešto drugačije. Prof. Bokulić govorio je i o pet stupova identiteta, tj. o vlastitoj slici i osjećaju o sebi samome. Posebno zanimljiv bio je dio predavanja o načinima na koje postajemo taocima samih sebe – kada naglašavamo svoje mane, emocionalno se povlačimo, mislimo da će nas u budućnosti snaći katastrofa, izbjegavamo intimne odnose, bojimo se izraziti svoje potrebe te se osjećamo bespomoćno i nemoćno. Isto tako možemo biti i taoci sebe i drugih po lošoj komunikaciji. Prof. Bokulić uputio je i kako ne biti taoci napetih, loših, nezadovoljavajućih bračnih odnosa te je poručio parovima da trebaju osvijestiti što je okidač za sukob, preusmjeriti se, promijeniti fokus od negativnog k pozitivnom, pojašnjavati negativne odnose s drugima razgovorom, pregovaranjem ili kroz postavljanje jasnih granica.
Predavač je isticao i važnost vođenja dijaloga, kako voditi dobar dijalog, važnost slušanja, prijateljskih odnosa te je pojasnio koje su posljedice izbjegavanja konflikta, izvori konflikta, kako surađivati u razrješavanju konflikta, razvijati vještine kao što su suočavanje, govorenje, slušanje, vođenje razgovora, kako s emocijama, vještine smanjivanja napetosti i vještine pregovaranja te kako izbjeći sklonost povlačenju. Predavanje je završio porukom da treba težiti da brak bude sigurno okruženje (sigurna luka) u kojem ima prostora za talente i kreativnost, no ne treba dopustimo da upravlja strah i prijetnje, već da budemo nadahnuti mogućnostima.
U poslijepodnevom dijelu seminara sudionici su podijeljeni u šest skupina, a radionice su vodili stručni suradnici Savjetovališta: Monika Ećimović, psiholog i specijalizant u psihoterapiji, Dražen Puljko, psiholog, Željka Horvat, socijalni pedagog, Ivana Stvorić, psiholog te djelatnice Savjetovališta Elizabeta Matuzović, teolog, supervizor i savjetovatelj te Suzana Matošević, teolog i savjetovatelj. Raspravljali su o razlikama između muškaraca i žena, koliko razlike mogu utjecati na sukobe, a koliko ih međusobno obogatiti te kako prevladavati razlike. Jedni drugima izricali su pohvale i dobre osobine, usavršavali komunikacijske vještine, istraživali osjećaj ljutnje u braku, kako se razvijaju misli u ljutnji, kako postupaju u ljutnji, koje potrebe im nisu zadovoljene, kako gomilanje osjećaja ljutnje može uzrokovati i somatske poteškoće. Radionice su završile usmjeravanjem prema prijateljskom odnosu u braku.
Seminar je završio euharistijskim slavljem koje je predvodio prof. dr. Davor Vuković. Podsjetio je parove da budu ustrajni na svom bračnom putu i da na tom putu ne zaborave na Boga. Studenti KBF-a u Đakovu pjesmom su animirali misno slavlje, a na kraju, djeca prisutnih parova otpjevala su i pokretima pratila pjesmu Kad Isus dolazi između nas.
Tijekom programa za djecu su se brinule studentice KBF-a, pod vodstvom vjeroučiteljice Valentine Kadić. Seminar je održan pod pokroviteljstvom Pastoralnog centra Đakovačko-osječke nadbiskupije, a nazočio je i koordinator Pastoralnog centra, dr. Stanislav Šota. Suzana Matošević