OSIJEK (TU) – Predstavljanje knjige „Baštinska kultura u pamćenju grada“ autora Hrvoja Mesića, održano 16. listopada u Auli Rektorata Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, otkrilo je mnogobrojnoj publici i akademskoj sredini kako je ‘skriveno’ bogatstvo arhiva Župe sv. Mihaela baštinska institucija, vrelo kulturološkog pamćenja prostora te čuvar osobnog i kolektivnog identiteta.
Vrijednost opsežnog višegodišnjeg istraživačkog rada, uz projekciju pomno odabrane foto-dokumentarne građe, posvjedočio je dr. Hrvoje Mesić, poslijedoktorand na Odsjeku za instrumentalne studije Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku kojemu je ovo prva samostalna knjiga nastala na temelju doktorske disertacije (2017.) Pamćenje grada i dokument u digitalno doba: baštinska građa Župe sv. Mihaela arkanđela u Osijeku, vrijedne monografije koja obuhvaća korpus arhivske građe Župe (spomenicu, osmrtnice, fotografsku građu, arhivske dokumente) nastale od 1893. do 1934. godine.
„Govoriti o gradu Osijeku i Župi sv. Mihaela može se samo, ako se govori o onima koji čine grad. Pojedinci teže zajedničkomu određenju, pa ih zaokuplja želja za osvješćivanjem vlastitoga identiteta te identiteta zajednice. U njemu su ljudi crtali kartu vlastita položaja, oblikovali su sliku grada koristeći se komponentom duhovnosti. Stoga je ova knjiga spomenar vremena i brige kako se ne bi zaboravili stanovnici-građani osječkog Nutarnjeg grada“, kazao je Mesić. O knjizi, autoru i istraživanju govorili su: župnik Župe sv. Mihaela arkanđela u Osijeku preč. Ivan Vidaković, recenzentice knjige doc. dr. Marijana Tomić i prof. dr. Helena Sablić Tomić (dekanica Akademije za umjetnost i kulturu te dokotorandova mentorica), i urednica izv. prof. dr. Nives Tomašević, koja je vodila svečanosti i upoznala publiku sa životopisom autora, predstavljajući govornike i glazbenike.
„Četvrtina knjige posvećena je Župi sv. Mihaela na čiji sam crkveni god, 29. rujna, na svim misama rekao da župa u Tvrđi slavi 332 godine, a time slavi i grad Osijek koji je toga dana 1687. oslobođen od Turaka. Započeo je tada crkveni, kršćanski, kulturni i gospodarski život… Isusovci su na dijelu temelja Kasim-pašine džamije postavili kamen temeljac 31. srpnja 1725. za gradnju crkve posvećene 1750. sv. Mihaelu, branitelju i pobjedniku Crkve. U ovu crkvu ulazile su slavne povijesne ličnosti – ban Jelačić, biskup Strossmayer…, a vjernici su, Tvrđavčani, padajući na koljena slavili Boga, zahvaljivali, molili, kao i u obližnjoj franjevačkoj crkvi Sv. Križa. Veliki doprinos duhovnom, materijalnom i kulturnom u Osijeku daje naša Tvrđa, Župa i ova knjiga Hrvoja Mesića, autora Tvrđavčanina, koji je od svoje sedme godine bio i ostao ministrant u Župi. Hrvoje, hvala ti. Profesore doktore Hrvoje Mesiću, čestitam ti i zahvaljujem, nastavi ovako i dalje“, kazao je ponosni župnik Vidaković.
„Ova izuzetna knjiga oslikava i teorijske spoznaje o gradu, pamćenju, kulturi i identitetu, ali i, što je još vrjednije, ostvaruje sve preduvjete za očuvanjem identiteta svoga grada. Grad promatra i kao središte crkvenog života, mjesto kršćanske vjere. Istraživanje prostora grada provodi fotografijama i dokumentima pohranjenim u Arhivu Župe sv. Mihaela arkanđela u Osijeku. To je gradivo obuhvaćeno i digitalizacijom i istraživanjem predstavljeno u izuzetno vrijednoj monografiji“, kazala je recenzentica Tomić.
Za naslovnicu knjige odabrana je dokumentarna fotografija rekvizicije zvona župne crkve sv. Mihaela, ark., u osječkoj Tvrđi (10. rujna 1916.). Prigodni umjetnički program (glasovirski i tamburaški uz mentorstvo izv. prof. art. Konstantina Krasnitskoga i doc. art. Mie Elezović) izveli su studenti Odsjeka za instrumentalne studije Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, dok je Luka Vondrak, student 2. godine diplomskog studija Kazališna umjetnost (smjer gluma i lutkarstvo), uz mentorstvo izv. prof. art. Tatjane Bertok Zupković, čitao ulomke iz knjige. Predstavljanje je organizirala Naklada Ljevak i osječka Akademija za umjetnost i kulturu, a knjigu je finacijski poduprlo Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Nevenka Špoljarić