OSIJEK (TU) – Večernjim euharistijskim slavljem u Rezidenciji Družbe Isusove u Osijeku 20. listopada obilježena je 75. obljetnica polaganja temeljnoga kamena crkve i Svetišta Srca Isusova, velebne građevine koju su nedovršenu nasilno srušile komunističke vlasti 1948. godine. Uz suslavljenje osječkog zlatomisnika preč. Vladimira Mikruta, umirovljenoga svećenika, svečanu je misu predvodio superior o. Zdravko Knežević, SJ, ističući kako misu zahvalnicu prikazuje za sve dobročinitelje od 1936. godine do danas koji su prilozima na različite načine izgrađivali crkvu, napose dobročinitelje zauzete za obilježavanje spomen-lokaliteta srušene crkve u sadašnjem parku na Gajevom trgu. Misu je orguljskom pratnjom uveličao p. Ante Topić, a vjernici pjevanjem, dok je predvoditelj slavlja uvodno preporučio i molitvenu nakanu za pokajanje počinitelja zločinačkog rušenja crkve i svetišta.
Nakon mise, u ime “Inicijativnog odbora za obilježavanje mjesta gradnje Svetišta Srca Isusova na Gajevom trgu”, Knežević je predstavio arhivsku građu o počecima gradnje crkve i Svetišta Srca Isusova prema projektu glasovitog slovenskog arhitekte Jože Plečnika (1872.-1957.), koji je istaknuto je, proglašen slugom Božjim. Uz prikaz Plečnikovih arhitektonskih ostvarenja izražena je zahvalnost Sloveniji za suradnju, Zajednici Slovenaca u RH i SKD “Stanko Vraz” iz Osijeka, uključujući angažiranog člana u odboru za obilježavanje Zvonka Horvata.
U fotografskom dijelu prezentacije su prikazani nacrti, svečano polaganje temeljnoga kamena 20. listopada 1940. kada su provincijal Družbe Isusove o. Karlo Grimm i đakovački biskup dr. Antun Akšamović potpisali povelju, ugradivši ju u blagoslovljeni temeljni kamen, zatim kopanje temelja crkve Srca Isusova, tijek radova sa sagrađenim 7-metarskim zidovima, izračuni graditelja o materijalu potrebnom za kriptu u Svetište (npr. 180.000 kg cementa, opeke prve vrste 47.600, kamena lomljenika 330.000 kg), ostaci kripte, zidova i kamenih stupova poslije miniranja temelja eliptične građevine na tadašnjem Žitnom trgu te dokument Gradskog narodnog odbora Osijek Narodne republike Hrvatske kojim je 14. studenog 1947. legalizirano miniranje započeto u veljači 1948.
Uz projektnu dokumentaciju prikazano je i terensko istraživanje ostataka temelja georadarom provedeno prije nekoliko godina u suradnji sa osječkim Građevinskim fakultetom, Alojzom Selešijem i Zdravkom Kneževićem. Predočena je i nakana gradnje spomen-obilježja na lokalitetu srušene građevine te kako je u tu svrhu stručnu podlogu izradio dipl. inž. Želimir Buzuk, a arhitekt Vladimir Šilović darovao je idejno rješenje za gradnju. Nevenka Špoljarić