ĐAKOVO (TU) – Đakovačko-osječki nadbiskup mons. Đuro Hranić izdao je dekret kojim danom 1. listopada 2015. ustanovljuje Institut za novu evangelizaciju „Sv. Ivan Pavao II.“. Za rad Instituta odgovoran je predstojnik, a dekretom nadbiskupa Hranića predstojnikom je na pet godina imenovan mons. dr. sc. Vladimir Dugalić, kanonik i profesor. Sjedište novoosnovanog Instituta nalazi se u zgradi Vikarijata Osijek, a prvotna mu je zadaća evangelizacija crkveno i vjerski rubnih kršćana, akademski obrazovanih vjernika te uspostava suradnje s odgojno-obrazovnim, znanstvenim, zdravstvenim, kulturnim i sportskim ustanovama koje djeluju na području grada Osijeka. Predstojniku u radu Instituta pomažu članovi Upravnog vijeća koje, posavjetovavši se s predstojnikom, imenuje dijecezanski biskup. Institut u svom radu može okupljati i širi krug suradnika, osobito za određena evangelizacijska područja, a njihov rad kao i sva ostala organizacijska i praktična pitanja, određuju se Statutom te Pravilnikom Instituta.
U nadbiskupovu dekretu navodi se kako evangelizacijsko usmjerenje Instituta, u skladu sa Statutom, ima zadaću i poslanje: organizirati prigodne tribine, okrugle stolove te stručne i znanstvene skupove u vidu snažnijeg doprinosa Crkve u promicanju dostojanstva ljudske osobe, njezinih prava i sloboda te općem dobru te istodobno kroz interdisciplinarnu raspravu o važnim crkveno-evangelizacijskim, teološko-socijalnim, bioetičkim, obiteljsko-demografskim i društveno-povijesnim temama pridonositi snaženju kršćanskog i nacionalnog identiteta u gradu Osijeku i Istočnoj Slavoniji, Baranji i Zapadnom Srijemu; nuditi duhovne i formativne sadržaje odraslim vjernicima te vjerski i crkveno rubnim kršćanima, sa svrhom produbljivanja osobne vjere, kršćanske formacije, uključivanja u život župnih zajednica te evangelizacije sekulariziranog društva i gradske kulture, a u suradnji s Katoličkim bogoslovnim fakultetom u Đakovu ponuditi i određene sadržaje teološko-pastoralnog studija sa svrhom podizanja teološke kulture vjernika grada Osijeka i šire regije te njihova cjeloživotnog rasta i odgoja u vjeri.
Nadalje, kroz različite oblike susreta upoznavati vjernike grada Osijeka, osobito one koji su akademski obrazovani, članove vjerničkih društava te ljude dobre volje sa sadržajem socijalnog nauka Crkve, sa svrhom da se ne dospije samo do čovjeka u društvu kao primatelja evanđeoskog navještaja, nego da bi se i samo društvo obogatilo i uskvasalo evanđeljem (usp. Kompendij socijalnog nauka Crkve, br. 62); u suradnji s kulturnim, znanstvenim i prosvjetnim ustanovama i društvima organizirati evangelizacijske i druge susrete, izložbe i programe kroz koje će se istaknuti bogatstvo kulture prožete kršćanskim vrijednostima te snažiti kršćanska nadahnuća javnog mnijenja, vrijednosnih strujanja te kulturnog i umjetničkog stvaralaštva, a, istodobno, Crkvu i njezine pastoralne djelatnike senzibilizirati za veće zanimanje, otvorenost i prisutnost u kulturnom životu grada Osijeka i šire društvene sredine; promicati ekumenski duh i poticati suradnju s drugim kršćanskim crkvama u gradu Osijeku, ali i s pripadnicima drugih religija, osobito u promicanju kršćanskih i općeljudskih vrijednosti u društvu.
Također, među zadaćama i poslanjem stoji ostvarivanje suradnje s različitim sastavnicama Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, osobito uzimajući u obzir narav i djelovanje Katoličkoga bogoslovnoga fakulteta u Đakovu, kao sastavnice istoga Sveučilišta, te drugim odgojno-obrazovnim, znanstvenim, zdravstvenim i sportskim ustanovama koje djeluju na području grada Osijeka i šire okoline, osobito u suorganizaciji stručnih i znanstvenih skupova s teološko-socijalnim, bioetičkim, obiteljskim ili crkveno-povijesnim temama te na taj način Crkvu i njezine pastoralne djelatnike poticati na veću prisutnost u javnom, društvenom i znanstvenom životu svoje sredine. Osim toga, u skladu s mogućnostima, djelatnicima i suradnicima Instituta se preporučuje i sudjelovanje u znanstveno-istraživačkim projektima vezanim uz povijest, život i djelovanje Crkve, uz aktualna vrijednosna i duhovna strujanja, uz stanje religioznog života i praktičnog življenja kršćanske vjere i duhovnosti u našim krajevima te traženje novih pastoralnih modela djelovanja i crkvene prakse prilagođene vjerskoj i religioznoj stvarnosti naše sredine; izdavanjem knjiga i brošura evangelizacijskog sadržaja poticati iskrene bogotražitelje te crkveno i vjerski rubne kršćane na dublje upoznavanje sadržaja kršćanske vjere, na iskustvo osobnog i zajedničkog susreta s Bogom u krilu Crkve, na sakramentalni život te na aktivnije i suodgovorno uključivanje u život svoje župne zajednice. A. Banović
Dekret nadbiskupa Hranića o osnivanju Instituta možete pročitati OVDJE.