SLAVONSKI BROD/ KOMUŠINA (TU) – Na blagdan Preslavnog Imena Marijina, 12. Rujna o.g.,župljani župe Blaženog Alojzija Stepinca iz Slavonskog Broda, među kojima su bili vjeroučitelji, članovi župnih vijeća, voditelji župnih zborova, članovi velikoga župnoga zbora, članovi skupina koji vode brigu o urednosti crkve te ostali župni suradnici, hodočastili su u marijansko svetište u Komušinu-Kondžilo u Bosni i Hercegovini. Nakana hodočašća bila je molitva za proglašenje Blaženog Alojzija Stepinca svetim, molitva za obitelji i župnu zajednicu.
Po dolasku u svetište, vlč. Marko Hrskanović, župnik i upravitelj svetišta, pozdravio je sve hodočasnike predvođene župnikom vlč. Tomislavom Ćurićem i na njih zazvao Božji blagoslov nakon kojega su iz crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije krenuli prema brdu Kondžilo koje je udaljeno oko četiri kilometra od župne crkve. Uspinjući se na „Gospino brdo“ molili su križni put za potrebe obitelji i župne zajednice te za proglašenje svetim svojega župnog zaštitnika blaženog Alojzija Stepinca. Križni put je završio pobožnošću Blaženoj Djevici Mariji u kapeli u koju se, u određenim prigodama, izlaže čudotvorna slika Gospe Kondžilske. Okupljeni oko kapele vjernici su na kraju pobožnosti pjevali pjesmu Zdravo, Djevo koja se orila „Gospinim brdom“.
Vrhunac hodočašća bilo je euharistijsko slavlje koje je predvodio župnik Tomislav, a koncelebrirao je i propovijedao domaći župnik Marko. Slavlju je prethodila pobožnost Gospi Kondžilskoj pred čudotvornom slikom u župnoj crkvi. U svojoj propovjedi vlč. Marko je hodočasnicima približio lik Blažene Djevice Marije podsjećajući na dogme o Blaženoj Djevici Mariji. Naglasio je kako je Marija jedina od ljudi začeta bez istočnoga grijeha i puna milosti. Tim riječima ju pozdravlja i anđeo Gabriel kada joj naviješta da će postati majka Božjega Sina. Ona je Bogorodica. To znači da je Marija rodila na samo čovjeka Isusa, nego i pravoga Boga. Ostala je djevica u trenutku Isusova začeća, u trenutku poroda i do kraja života. Dušom i tijelom uznesena je na nebo i već živi ono što nas tek očekuje i za čime mi kao vjernici čeznemo. Potom je hodočasnike upoznao i s poviješću svetišta Gospe Kondžilske.
Po završetku misnoga slavlja zajedničko druženje nastavljeno je zajedničkim objedom i pjesmom u prostorima Pastoralnog centra. Župnik Ćurić zahvalio je vlč. Hrskanoviću na gostoljubivosti i otvorenosti srca. Posebno je zahvalio za darovano zvono koje je vlč. Marko darovao župi Blaženog Alojzija Stepinca i koje će biti postavljeno u zvonik pastoralnog središta čiji se početak gradnje uskoro očekuje. Svetište Gospe Kondžilske je marijansko svetište Vrhbosanske nadbiskupije. U svetištu se štuje čudotvorna slika istoimene Gospe. Narodna predaja kaže kako je sliku Gospe Kondžilske u trnju svoga polja našao Turčin iz sela Mrkotića. Sliku je sakrio u svoju žitnicu, no s vremenom su za nju saznali i drugi Turci i katolici. Iako je Turčin želio zadržati sliku jer mu je donosila sreću, hodža mu je naredio da sliku mora zamijeniti s katolicima za materijalne stvari jer se svetinja ne smije prodavati. Kako onda u cijelom tom kraju nije bilo crkve, a samo je u Komušini postojala mala zidana kapelica, odlučeno je da će se slika prenijeti u Komušinu. Kada su prenositelji slike došli do brda Kondžila i tamo zastali da se odmore, sliku nisu mogli podići da bi nastavili put do Komušine. Budući da nije bilo prikladno da Gospina slika ostane u šumi, kleknuli su pred sliku i zavjetovali se da će svake godine o svetkovinu Velike Gospe sliku u svečanom ophodu nositi na Kondžilo.
Nakon zavjeta podigli su nosiljku sa slikom i donijeli je u Komušinu. Inače, replika slike Gospe Kondžilske, darovana je papi Franji prilikom njegova posjeta Sarajevu u lipnju ove godine. Ana Želinski