VUKOVAR (TU) – U Vukovaru je u nedjelju 12. travnja 2015. na svečan i dostojanstven način obilježen dan sjećanja na žrtve komunističkog terora, koje su se dogodile 12. travnja 1945. godine. Tog su nadnevka partizani ušli u grad i poubijali 700 nevinih ljudi, bez ikakvog suđenja.
Molitvu i sjećanje na te žrtve podno Križa ispred franjevačkog samostana i ove godine predvodio je varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak, Vukovarac, čijeg su oca također mučki ubili partizani tog kobnog dana. Stoga je varaždinski biskup i ove godine ponovio: “Svaka žrtva mora se evidentirati, mora se obilježiti mjesto njezinog stradanja, podatci o žrtvama moraju se pošteno, objektivno, znanstveno i stručno obraditi, a vrijeme i mjesto stradanja dostojanstveno komemorirati!”
Potom je biskup nastavio: “Obilježavajući 70. obljetnicu ‘vukovarskih bartolomejskih noći’ pozivamo državne, društvene, znanstvene i kulturne institucije i ustanove u gradu Vukovaru, Vukovarsko-srijemskoj županiji, da ustraju u ispunjavanju međunarodnih obaveza glede čuvanja sjećanja na brojne žrtve jugoslavenskog komunističkog terora u Vukovaru 1945. godine, kao i dostojnom obilježavanju njihova stradanja. U tom smislu upozoravamo i podsjećamo na potrebu da se označe, istraže i dostojanstveno komemoriraju mjesta stradanja vukovarskih Hrvata, Nijemaca i Mađara i drugih koji su se našli na udaru jugo-komunističkog represivnog sustava”, zaključio je biskup Mrzljak.
U programu obilježavanja sudjelovali su djeca ubijenih, Franjevački samostan u Vukovaru, Ogranak Matice hrvatske Vukovar, Udruga Nijemaca i Austrijanaca Vukovar, Institut društvenih znanosti “Ivo Pilar” Područni centar Vukovar. Oni su položili vijence i upalili svijeće podno križa u parku crkve sv. Filipa i Jakova. Ove su godine u komemoraciji sudjelovali i hodočasnici iz Varaždinsko-međimurske županije, zajedno sa svojim svećenicima te čuvena garda Zrinskih iz Čakovca u svojim povijesnim odorama. Uime Županije vukovarsko-srijemske, vijence je položio župan Božo Galić, a uime Grada Vukovara gradonačelnik Ivan Penava.
Nakon polaganja vijenaca, paljenja svijeća i prigodne molitve, slavljena je sveta misa u župnoj crkvi sv. apostola Filipa i Jakova. Euharistijsko slavlje predvodio je i uputio prigodno slovo biskup Marzljak uz sudjelovanje desetak svećenika. U trećem dijelu spomen-dana u Pastoralnom centru sv. Bone predstavljena je knjiga “Svjedočanstva o stradanjima Hrvata u 2. svjetskom ratu”, koja su prikupili autori fra Mato Tadić i Želimir Crnogorac. Vjenceslav Janjić