SRIJEMSKA MITROVICA (TU) – Srijemski biskup Đuro Gašparović predvodio je na Veliki četvrtak 2. travnja 2015. Misu posvete i blagoslova ulja u katedrali u Srijemskoj Mitrovici. Koncelebrirali su svi svećenici Srijemske biskupije i svećenici grkokatolici koji djeluju u Srijemu. Na misi su svećenici obnovili svećenička obećanja dana na ređenju, a biskup Gašparović je blagoslovio ulja i posvetio krizmu.
Okupljene svećenike, na čelu s generalnim vikarom mons. Eduardom Španovićem, pozdravio je biskup riječima da danas slavimo ustanovljenje Euharistije i svećeničkog reda i čestitao im današnji dan. Zahvalio je svima na neumornom radu za vjernike povjerenih im župa. Ujedno im je posvijestio da su oni pozvani da dijele sakrament bolesničkog pomazanja i u nekim slučajevima i svetu potvrdu i da će im, stoga, predati blagoslovljena i posvećena ulja.
U homiliji biskup Gašparović je pozvao okupljene da na misi posvete i blagoslova ulja, na svećenički dan, ne prestaju obraćati pozornost i pogled na one koji su od mnogih sinova u Kristu podignuti na svećeničko dostojanstvo, kojima je zadaća da budu “sol zemlje i svjetlo svijeta” te da, kada god razmatraju koristi i potrebe Crkve, u prvom redu na umu imaju svećenike koji su Crkvi od velike važnosti.
“Svećenik je, naime, po Božjem nadahnuću i zapovijedi apostol kršćanskog odgoja. On u ime Božje i Božjim ugledom slavi euharistiju, dijeli svete sakramente krštenja, potvrde i bolesničkog pomazanja, oprašta grijehe, blagoslivlja ženidbenu vezu i štiti njezinu nerazrješivost i svetost od napadaja pohote i strasti i od zabluda. Svećenik propovijedajući bratsku vezu među ljudima, naglašavajući svima uzajamne dužnosti pravde i evanđeoske ljubavi i, napokon, pokazujući prstom bogatima kako treba težiti za istinskim dobrima, nastoji umiriti duše izranjene ekonomskom krizom i ćudorednom iskvarenošću i tako pomaže da se međuljudski sukobi izglade ili barem ublaže”, rekao je biskup Gašparović.
Biskup Gašparović je naglasio da su svećenici potrebni svijetu da slaveći euharistiju Otkupiteljeva milost teče u svekoliku ljudsku zajednicu jer su “djelitelji Božjih tajna” (1 Kor 4,1). Čim čovjek dolazi na svijet svećenici, djelitelji svetih sakramenata, ga vode izvoru vode što čisti, pomiruje i preporađa, dajući mu odličniji i dragocjeniji život, nadnaravni. Da čovjek bude što više opremljen, da odlučnije bije duhovne bojeve, opet ga svećenik, svećeničkom snagom i posebnim dostojanstvom, oprema sakramentom potvrde. Čim dijete može razlikovati i cijeniti od neba dani Anđeoski kruh, hrani ga i krijepi tom hranom koja je živa i život daje. Kad čovjek bijedno padne svećenik ga jača sakramentom pomirenja. Moli od Boga blagoslov nad onima koji se odluče za brak. I kad se približi konac ovoga smrtnog života moli nad čovjekom Božju volju.
Kako su svećenici sluge Kristove i djelitelji tajna Božjih (1 Kor 4,1), zato su i “u službi riječi” (Dj. ap. 6,4), imaju neotuđivo pravo i povjerenu službu od Otkupitelja koja se ne može napustiti, a to je “Zato idite i učinite sve narode mojim učenicima … učite ih da vrše sve što sam vam zapovjedio” (Mt 28,19-20). Svećenik propovijeda onoga koji je “istinito Svjetlo, koje rasvjetljuje svakoga čovjeka što dođe na svijet” (Iv 1,9). Biskup Gašparović potaknuo je svećenike riječima da ni u jednom zvanju nije rad, ispunjavanje dužnosti, s tolikom snagom položen u savjest čovjeka kao što je to u duhovnom svećeničkom zvanju. O njihovu zalaganju, radinosti i savjesnosti, ovisi spasenje mnoge braće. Veliko je povjerenje svećeniku iskazao sam Bog kad mu je povjerio spašavanje ljudi. “Budimo svaki na svom mjestu i u svom radu vrijedni toga i tolikog povjerenja. Moramo biti svjesni vremena i prostora u kojemu živimo i odgovornosti koju nosimo. Koliko je onih koji nisu ušli u zajedništvo Božjeg naroda, a sigurno to žele. U današnjem demokratskom shvaćanju slobode sigurno je da ne možemo nekomu nametnuti naše uvjerenje, ali možemo mnoge našim svjedočenjem potaknuti na razmišljanje. Koliko je, nadalje, onih koji su članovi Božjeg naroda po krštenju, a još se nisu aktivno uključili u zajednicu. I do njih treba doći. Prijeti nam opasnost, ako ne poduzmemo temeljitu i stalnu katehizaciju u našim župama, pa i vjeronauk u školama, da izgubimo dio članova iz Crkve koje još imamo. Neka nam i euharistijsko slavljenje bude znak zajedništva župne obitelji, posvećenje pojedinih njezinih članova i snaga u svakidašnjem životu”, završio je biskup i pozvao vjernike da mole za svoje svećenike, da surađuju s njima i da im pomažu.
Nakon mise svećenici su nastavili zajedništvo u župnoj dvorani kada im se obratio iriški župnik preč. Blaž Zmaić govoreći o liku i ulozi svećenika u životu Crkve. Mario Paradžik