SLAVONSKI BROD (TU) – Povodom 50. godina djelovanja u Slavonskom Brodu, što će svečano proslaviti sljedeće godine, redovnička obitelj Karmelićanki Božanskog Srca Isusova u svom je samostanu u subotu, 19. svibnja upriličila Dan otvorenih vrata.
Kako su u svojim počecima karmelićanke u Slavonskom Brodu služile radom u dječjem vrtiću i održavanjem župne kateheze, željele su napose djeci i mladima približiti svoju karizmu i rad Družbe. Tijekom dana posjetila su ih brojna djeca i mladi, ali i odrasli vjernici. Osobito se istaknula skupina krizmanika iz Župe Svete obitelji, njih 135, koji su tim posjetom samostanu sestara Karmelićanki BSI završili prvu godinu svoje pripreme za primanje sakramenta potvrde. Krizmanici su došli u pratnji svoga župnika vlč. Davida Sluganovića. Uz domaće sestre iz samostana u Slavonskom Brodu, prisutne su bile i sestre misionarke iz Nigerije – s. Ana Marija, Hrvatica koja je već petnaest godina misionarka u Nigeriji i Nigerijanka s. Ann Mary.
S. Marija Zovkić, vjeroučiteljica i katehistica krizmanika u Župi sv. Obitelji nastojala je približiti karizmu sestara istaknuvši kako je njihova glavna zadaća životom slaviti Boga kroz služenje najpotrebnijima karitativnim radom i katehizacijom. S. Petra Mirjam život i rad sestara prikazala je kratkim filmom, a sestre iz Nigerije približile su mladima život u dalekoj Nigeriji te zahvalile za svaku pomoć koju šalju za siromašnu djecu u toj afričkoj zemlji.
U monografiji izdanoj 2017. godine o 100. obljetnici djelovanja Karmelićanki Božanskog Srca Isusova u Hrvatskoj, s. Marija Zovkić je, između ostalog, zabilježila kako su na poziv tadašnjeg župnika Župe Duha Svetoga, sada pok. Marka Majstorovića karmelićanke u Slavonski Brod došle 17. srpnja 1969. godine. Župa je tada brojila 15 000 vjernika, te je prvotna želja župnika Majstorovića bila uključiti sestre u vođenje tek otvorenog župnog vrtića, ali i prepusti im druge župne djelatnosti svojstvene sestrama. Poznavajući odnos tadašnje komunističke vlasti prema crkvenom djelovanju izvan sakristije, ideja župnika Majstorovića o otvaranju vjerskog vrtića bila je uistinu smiona, no imao je podršku svojih župljana te je broj upisane djece u vrtići iz dana u dan rastao, a prednost su imala djeca iz siromašnih obitelji. Osim rada u vrtiću sestre su 1971. započele i s predavanjem župnog vjeronauka djeci od prvog do osmog razreda osnovne škole. Uz to, njihove su aktivnosti bile: posjet bolesnima, apostolat kućnih misija, obiteljski pastoral, rad u sakristiji i predvođenje crkvenih zborova. Prepoznatljiv je bio njihov rad u vrijeme i poslije Domovinskog rata, kada su u Slavonski Brod dolazili brojni izbjegli i prognani. Zajedno sa župnikom pomagale su im i duhovni i materijalno. Svoj samostan u Kumičićevoj ulici sestre su uz pomoć donatora sagradile 2005. godine. U svom apostolatu napose su širile pobožnost prema Gospi Karmelskoj pripremajući vjernike za učlanjenje u Škapularsku bratovštinu. Za svoju humanost neke od sestara dobile su i priznanje Grada Slavonskog Broda.
U zajednici danas djeluje pet sestara. Svojim zalaganjem doprinose katehizaciji djece i mladih u župi uvježbavanjem dramskih programa za Božić, brizi za bolesnike i siromahe, radom i drugim aktivnostima, a osobito molitvom za sve potrebe ovoga grada i nadbiskupije. S. Marija Zovkić također podupire i sudjeluje u radu Zajednice vjera i svjetlo te je član Povjerenstva za pastoral osoba s invaliditetom Đakovačko-osječke nadbiskupije. Pri samostanu osam godina djeluje i Zajednica karmelskih laika, u koju je uključeno stotinjak vjernika iz raznih župa Slavonskobrodskog dekanata. B. Lukačević